Снимка: ЕРА/БГНЕС
Изненадващата победа на Доналд Тръмп в президентските избори в САЩ ще доведе драматична промяна в екологичната политика на САЩ. Тръмп даде заявка, че ще отхвърли политиките на президента Барак Обама, свързани с промените в климата. Един ход, който вероятно ще хвърли усилията на света за ограничаване на парниковите емисии в хаос, пише National Geographic.
Залогът за Съединените щати и света e огромен. Ако човечеството не намали емисиите си на парникови газове веднага, твърдят учени, Земята е изправена пред затопляне от над 2 градуса Целзий до 2100 г. в сравнение с прединдустриалната епоха. Това би довело до увеличение на сушите и горските пожари, нарастване морета и големи трусове в глобалното земеделие.
Всъщност последиците от измененията на климата вече се усещат: увеличаването на аномалиите в глобалната температура, повишаването на морското равнище, окисляването на океаните, учестяването и усилването на жегите, загубите на ледени шапки в Антарктида и Гренландия, промените в ареала на много растителни и животински видове.
Но Тръмп отдавна оспорва доколко промените в климата са действителни и отхвърля твърденията, че са сериозна заплаха. В публични изявления и в предизборната си платформа строителният магнат и тв звезда от Ню Йорк възхвалява възраждащата се американска индустрия на изкопаемите горива за сметка на съществуващите политики за борба с изменението на климата. Той също така заяви, че ще намали плащанията на САЩ към програмите за изменението на климата на ООН.
Позицията на новоизбрания президент към промените в климата е в противоречие с материалните доказателства, почти универсалния научен консенсус и анализите на военни експерти и Министерството на отбраната на САЩ.
Нещо повече, Тръмп намекна, че може да съкрати Агенцията за защита на околната среда на САЩ (EPA), както и да отмени плана за действие по климата на администрацията на Обама и свързаните с него политики, включително участието в споразумението от Париж.
Майрън Ебел – ръководител на екипа на Тръмп за промени в ЕРА, заяви, че не може да коментира бъдещата политика на администрацията на Тръмп спрямо климата. Въпреки това той подчерта последователността на кампанията в призивите за ускорено развитие на изкопаемите горива и заклеймяването на климатичните политики на Обама.
„Той даде няколко обещания, на няколко пъти, за енергетиката и климата и мисля, че бяха доста ясни“, каза Ебел. „Доста черно-бяли са“.
В работата си за Института за конкурентно предприемачество, консервативен мозъчен тръст, финансиран от ExxonMobil и групи на свободния пазар, сред които благотворителната фондация „Чарлз Кох“, Ебел твърди, че Земята се затопля съвсем скромно, може би заради човешкото влияние. (Той обаче казва, че е невъзможно да се оцени човешкият принос – пренебрегвайки НАСА и Междуправителствената експертна група на ООН по промените в климата IPCC, които са единодушни, че климатичните промени е много вероятно да са по причина на човешката дейност като изгарянето на изкопаеми горива.)
По думите му, изменението на климата не се очертава като проблем в идните 100 – 200 години, а междувременно целта трябва да е да се разшири глобалният достъп до енергия от всякакъв вид. Той също така казва, че неговият институт се противопоставя на федералните субсидии за всички видове енергия – както за изкопаеми горива, така и за възобновяеми енергийни източници.
„Ние обичаме вятъра и соларите“, казва Ебел, добавяйки, че той е просто срещу данъчните кредити, насочени към засилване на вятърната и слънчевата индустрия. Кредити, които често са от решаващо значение за всеки значим план за разработване на програми за вятърната и слънчевата енергия. Независимо от това секторът на възобновяемата енергия се разраства бързо и най-вероятно ще продължи да го прави, дори и без подкрепата на федералното правителство, допринасяйки за глобалния технологичния бум, необходим за борба с климатичните промени.
Екоактивисти и учени са категорично несъгласни с твърденията на Тръмп и Ебел за промените в климата.
„Преобръщането на настоящите ни енергийни политики и регулации, само за да се угоди на нечии конкретни интереси, ще бъде екологична катастрофа. Това ще убие много повече хора заради замърсяването и ще бъде най-големият подарък за Китай, която ще остави САЩ в прах за десетилетия напред“, пише Енрик Сала, изследовател на National Geographic Society и основател на проекта „Девствени морета“. „Кой ще пострада най-много? Американският работник“.
Боб Инглис, ръководител на консервативната екологична група republicEn, е съгласен със Сала: „Ебел ще има своите петнадесет минути слава, а след това ще го осмеят като глупак. Уверен съм в това“.
„Опитът и данните са много ефективни, но те са тежки учители“, казва Инглис, който твърди, че промените в климата са реални, причинени от човека, и са неотложна заплаха. „Ще ни научат те“.
Парижкото недоразумение
Тръмп се закани да денонсира Парижкото споразумение, което неотдавна влезе в сила. То бе подписано през декември 2015 г. в Париж от 195 държави и за да влезе в сила, бе ратифицирано от държавите, които са източници на над 2/3 от световните парникови емисии.
Заявката на Тръмп е да „анулира“ споразумението, както и да отмени целите на САЩ за намаляване на емисиите в индустрията.
А Парижкото споразумение ще е в сила, със или без лидерството на Съединените щати. Дори те да се оттеглят от него, поне 55 процента от държавите, отговорни за близо 55 на сто от световните емисии парникови газове, се очаква да го ратифицират до края на 2016 г.
Независимата изследователска фирма Lux Research прогнозира, че ако Тръмп изпълни заканата си да обърне климатичните политика на Щатите, до 2024 г. в резултат емисиите на Америка ще се увеличат с 16% спрямо онези, до които мерките, предлагани от опонентката му Хилари Клинтън, биха довели. Клинтън обещаваше да запази целта на администрацията на Обама за намаляване на емисиите с около 30% спрямо 2005 г. до 2025 г. По-сценария на Тръмп това означава Щатите да изхвърлят в атмосферата с 3.4 милиарда тона въглеродни емисии повече между 2016 и 2024 г. Това се равнява приблизително на парниковите емисии на цяла Украйна за същия период.
Това обаче не е най-голямата вреда, която преобръщането на САЩ по отношение на климата може да нанесе. Администрацията на Обама пламенно подкрепяше Парижкото споразумение, а участието на САЩ
беше от ключово значение за бързата му ратификация. Оттегляне на САЩ от споразумението би насърчило и други страни да игнорират ангажиментите си.
По ирония, избирането на Тръмп съвпадна с настоящата, 22-ра среща на страните по Рамковата конвенция на ООН за промените в климата, ратифицирана от САЩ през 1992 г.
Парижкото споразумение беше подписано на 21-та среща миналата година, във френската столица. На сегашната конференция се очаква страните да детайлизират част от ангажиментите си, представяйки планове за действие за намаляване на емисиите и др. за годините напред.
„Въпросът за климатичните промени надхвърля политиката и касае запазването на живота и достойнството ни и единствената планета, на която всички живеем“, посочи председателят на 22-та конференция Салахедин Мезуар.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.