Изкуственият интелект и роботиката стават все по-голяма част от ежедневието ни и са на път да променят из основи здравеопазването, транспорта, производството и дори домашните ни задължения, казва директорът на лаборатория за хората и автоматизацията в университета „Дюк“ Мери Къмингс, цитирана от Световния икономически форум.
Според нея съвсем скоро технологията ще работи най-добре в сътрудничество с хората. И макар шофьорите на таксита да се притесняват за работните си места, тя прогнозира, че до 2030 г. светът ще има сериозен недостиг на роботи.
В момента двете технологични нововъведения се появяват във всяка част от живота ни, от шофирането и мобилните телефони до това как управляваме различните данни от света и как строим домовете на бъдещето си.
Така че предвид всеобхватността на роботиката и изкуствения интелект, трябва да започнем да обсъждаме силните страни и ограниченията им.
В последно време виждаме сериозни пробиви в анализирането на данни, като например технологията за машинно учене на IBM – Watson. Сборът от алгоритми показва уникална способност да управлява големи количества информация и да ги структурира така, че да регистрира иначе незабележими тенденции.
Това е голям пробив, но хората често бъркат подобряването на интелекта на машините с този на хората, а нещата са несравними. Скокът в анализа на данни е сериозен успех, но все още има много място за човешка помощ.
В известен смисъл това сътрудничество ни прави по-умни, защото успяваме да използваме компютрите, за да търсим в големите бази данни по начин, който не е бил възможен досега.
Това ще промени здравеопазването, тъй като машинното обучение ще ни помогне да разбираме по-добре симптомите, които водят до определени болести.
В момента изкуственият интелект далеч не е толкова умен, колкото им се иска на хората. Все още не сме близо до автомобил, който може да се управлява сам при всякакви условия, но виждаме такива, които го правят в контролирана среда.
Доста далеч сме от времето, в което ще позволяваме на роботите да използват оръжия, тъй като все още не сме програмирали софтуер, който да им позволява да взимат решения на базата на етични норми.
В момента около безпилотните коли се вдига много шум, а Google вече програмират така, че да карат бъдещите си автомобили да се блъскат в сгради, при ситуации, когато могат да ударят човек. Не е ясно обаче какво се случва с пътниците на колата и как ще се прави преценката техния живот да бъде поставен в риск, за сметка на този на пешеходците.
Дори в САЩ регулаторите изостават зад технологиите. Това става все по-голям проблем, защото правителствата често не могат да си позволят да наемат специалисти, които разбират в детайли работата на системите.
Регулаторната среда ще става все по-спорна. За физическите системи това не е толкова голям проблем, тъй като те могат да минат през инспекция. Но за софтуерните продукти нещата не стоят така. При тях е важно разбирането за това дали определен код е безопасен и как работи той.
Проблемът е, че системите с изкуствен интелект никога не се държат по един и същи начин, дори при еднакви условия. Така че гарантирането на безопасността ще е наистина трудна задача, която ще предизвиква все по-големи обществени дебати.
До 2030 г. ще видим много повече технологии в дома си. Те ще разбират поведението ни, ще променят вътрешната температура в жилището ни и ще извършват куп други задачи. Медицината несъмнено ще се подобри, а безпилотните автомобили ще навлязат серийно, но първоначално ще се ползват главно за градски транспорт.
Със сигурност след 15 години ще живеем в по-добър свят, но трябва да работим по въпросите с изчезващите работни места. Ако например триизмерното принтиране поеме голяма част от производството, ще наблюдаваме голям спад в нискоквалифицираните работни места.
Дотогава дебатите около изкуствения интелект ще са все по-големи, а нуждата от роботи – в пъти по-голяма от днес.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.