За мнозина на Запад робството отдавна е отживелица и просто историческо понятие. Но нов индекс показва, че потребителите по целия свят се снабдяват с продукти, които в даден етап са докосвани от ръцете на съвременните роби, пише Абди Латиф Дахир за QZ. Array
Индексът на съвременното робство е дело на консултантската група за рискове Verisk Maplecroft и разглежда държавите, където се практикува съвременен вариант на практиките от миналото – закрепостяване, трафик на хора, принудителен и задължителен труд.
Изследването открива, че компаниите продължават да използват робски практики, докато развиват бизнеса си и снабдителните си вериги, в цели 115 държави, или близо 60% от държавите по света. И макар много фирми да се стремят форми на робство да не се срещат сред основните им снабдители, предизвикателствата надолу по веригата продължават – на ниво производители на стоки или сред подизпълнителите.
Рискът от съвременното робство е особено голям в страните от Близкия изток и Африка, докато в Америките и Евразия той е среден или малък. Освен това много от най-застрашените държави са претърпели някакъв вид конфликт, който е изострил нивата на бедност и корупция, и е отслабил възможностите на държавата да защитава гражданите си. Практиката е широко разпространена в големите икономики, ориентирани към износ, като Индия и Китай, сочат още данните.
Над 80% от държавите в Субсахарска Африка също са определени като високорискови, сред тях са Кения и Нигерия – две от трите най-големи икономики в региона. Държавите начело в списъка са и важни центрове за износ на природни богатства или страни, където държавата не може да наложи трудовите закони, или често ги нарушава.
Съвременните форми на робски труд се разпространяват вълнообразно сред редица световни снабдителни вериги, в производството, хранителния сектор и добивната индустрия.
Например, Демократична република Конго – най-големият производител на кобалт, който е основен компонент от батериите на мобилните телефони, е на четвърто място по брой съвременни роби. Правозащитната огранизация Аmnesty International вече е предупреждавала, че технологични гиганти като Apple и Samsung вероятно използват минерали от мините на Kонго, разчитащи на детски труд.
Вторият най-голям производител на какао Кот д’Ивоар е на 13-о място в индекса, а Кения – голям производител на чай, също попада в най-рисковата категория държави. Еритрея, която е обвинявана в употреба на националната си програма за военна повинност за миньорски принудителен труд, също е в тази компания.
Бедността, безработицата и практиките на наследствено робство правят работниците в най-рисковите държави още по-уязвими и те са принудени да приемат експлоатацията. В Мавритания например, където робството беше отменено едва през 2007 г., културните практики като наследственото робство все още са налице.
Корупцията също подрива прилагането на закона в много от високорисковите държави.
Авторите на доклада призовават държавите да приемат сурови антиробски закони, подобно на Закона за съвременното робство във Великобритания. Той беше приет през 2015 г. и изисква от компаниите да полагат редица усилия, за да изкоренят съвременното робство от доставчиците си. Освен това според Maplecroft фирмите трябва да проверяват по-обстойно доставчиците си.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.