Повече от 1000 сирийски бежанци в Турция не са получили шанс да се заселят в САЩ и други държави, защото имат дипломи от университет, съобщи британският в. The Guardian. Бежанците са били одобрени за презаселване от американските власти, преди процедурата да бъде блокирана от Анкара, понякога броени дни преди датата на заминаване.
Новината усложнява допълнително дългоочакваната среща на върха на ООН в Ню Йорк днес, на която развитите държави са насърчавани да приемат повече бежанци. В момента 86% от тях живеят в развиващия се свят.
Държави като Турция, която е приютила близо 3 милиона бежанци, очакват от западните си партньори да поемат повече отговорност. Но това означава да не позволят на големи страни като САЩ да подбират най-добре квалифицираните бежанци и да оставят останалите.
„Вярваме, че най-уязвимите трябва да получат помощ преди другите“, казва пред британското издание високопоставен държавен служител от Турция. Някои от засегнатите обаче поставиха под въпрос дали уязвимостта на даден човек може да се определи спрямо степента на образование.
Семейство от сирийски кюрди разказва, че два пъти е имало намерение да поеме с гумена лодка към Гърция, но обаждане от бежанската агенция към ООН ги разубедило. Те са били уверени, че молбата им за преместване в САЩ е преминала към следваща фаза.
През февруари 2016 г. САЩ най-накрая одобряват документите им, а Международната организация за миграцията им купува самолетни билети до Чикаго на 31 май. Семейството продава мебелите и освобождава квартирата си, като се мести в по-скъпа в последните няколко седмици преди отпътуването.
Четири дни преди заминаването младото семейство разбира, че документите за излизане от страната са отхвърлени от турските власти. В началото никой не им обяснява отказа, но след разговори със служители от ООН им става ясно, че Турция е блокирала заминаването им, тъй като мъжът е бил банкер със съответното образование и квалификация.
Въпреки последните законодателни промени в страната, повечето бежанци в Турция нямат достъп до легална работа в нарушение на Конвенцията за бежанците от 1951 г.
В резултат повечето от „гостите“ на Анкара работят тежък физически труд на черния пазар за близо половината от минималната работна заплата. Родтелите често са принудени да работят на две места, а децата на практика са оставени да се „самоотглеждат“.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.