Доскоро повечето бежанци, които пристигаха в България от Турция, не се задържаха в страната дълго време и се стремяха да продължат към Западна Европа. Но сега те се оказват в капан в най-бедната държава в Европейския съюз, пише Франс прес. Array
Причината за това е по-стриктният граничен контрол, наложен от юли, който затрудни опитите на мигрантите да последват обичайния маршрут и да преминат от България в Сърбия, а по-късно и на запад.
Ако все пак успеят да влязат и излязат от Сърбия, те се оказват в Унгария, която миналата година издигна ограда с бодлива тел по границата си. Дори това стана сложно, тъй като властите търсят активно и експулсират всеки мигрант, когото открият около граничната бразда.
Иракският кюрд Азхуан Архвансара например казва, че след като е живял в стая с 20 души в ромско гето в София е опитал да премине границата със Сърбия, но е бил върнат обратно от местните граничари.
„Не стигнахме толкова далеч, за да се откажем“, казва 22-годишният музикант в мигрантския център „Враждебна“ в покрайнините на столицата.
Директорът на лагера Иван Пенков казва, че историята на младият кюрд се повтаря все по-често през последните седмици. През август 320-те места в центъра са се заели за по-малко от 10 дни.
„От юли насам няколко групи с мигранти изчезнаха от бежанския център. Но се върнаха, след като не успяха да прекосят границата със Сърбия“, обяснява той.
Тринайсетгодишният сириец Алан е друг пример. Той чупи крака си в гората при опит да влезе в Сърбия и заедно със спътниците е върнат от българските граничари.
Бягането северно от България към Румъния също е опасно, тъй като включва преминаване на река Дунав. По-рано тази седмица лодка с мигранти се обърна, като трима от тях се удавиха, а други трима все още се издирват.
Полицията открива все повече бежанци в превозни средства на „Дунав мост“. През май по-малко от 20% от местата в бежанските центрове в страната бяха заети, докато сега те са почти пълни.
Според днешната справка на МВР центровете за настаняване на мигранти от затворен тип, които са към Дирекция „Миграция“ са запълнени на 188%. В тях се настаняват чужденците, които са задържани при незаконно преминаване на границата или представляват риск за сигурността на страната. Към 15 септември там са настанени 1765 лица при капацитет от 940 места.
Бежанските лагери, които са към Държавна агенция за бежанците към Министерския съвет са пълни на 93%. Капацитетът им е 5190 души, а в момента в тях се намират 4817 лица, т.е. могат да бъдат настанени още 373 души, колкото се очаква да влязат нелегално в България до понеделник-вторник следващата седмица.
От началото на годината до средата на септември на българска територия са влезли общо 13 648 чужди граждани, предимно от Афганистан, Ирак и Пакистан. Продължава тенденцията за намаляване на броя на бежанците от Сирия.
„Преди повече от 90% от тези, които пристигаха в България, напускаха страната. Сега те няма къде да идат“, казва адвокатът от Българския хелзинкски комитет (БХК) Георги Войнов.
Данните на властите за 10 000 мигранти на територията на страната са скромни в сравнение с онези 60 000 в Гърция и другите 130 000, които прекосиха Средиземно море и достигнаха бреговете на Италия.
Но министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова изрази притеснения, че България може да се превърне в буферна държава между Турция и останалата част на Европейския съюз.
Отговорът на премиера Бойко Борисов беше да поиска помощ от останалите европейски лидери, които днес се срещат в Братислава. България вече издигна телена ограда, която скоро ще покрива по-голямата част от 259-километровата граница с Турция.
Той каза, че на днешната среща ще поиска не „обещания за солидарност“, а финансова подкрепа от €160 милиона за охраната на външната граница на ЕС.
Очевидно Борисов е спечелил подкрепата на председателя на Европейския съвет Доналд Туск и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който по-рано тази седмица обеща разполагането на 200 европейски граничари и 50 превозни средства на българската граница.
Междувременно премиерът посети Анкара и Берлин през последните седмици, за да гарантира, че ключовата сделка между ЕС и Турция за спиране на мигрантите няма да се провали.
„Последиците от провала на това споразумение ще са катастрофални“, каза Борисов.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.