„Ужас“, затиснат от леда, гравюра от 19 век. Източник: Wikipedia
Една от най-големите мистерии на морската археология от векове бе разгадана преди броени дни.
В началото на септември край канадския остров Крал Уилям в арктическия район Нунавут бе намерен безследно изчезналият преди 168 години британски кораб „Ужас“, предадоха световните агенции.
Отдавна изгубения кораб на британския полярен изследовател сър Джон Франклин, Корабът на нейно величество „Terror“ („Ужас“), е открит непокътнат на дъното на арктически залив. Откритието хвърля светлина върху една от най-големите загадки на полярните изследвания, тъй като изчезналият в средата на XIX век огромен боен кораб със 129 души екипаж не е оставил и следа.
„Ужас“ и предвождащият го флагмански кораб „Erebus“ (Ереб – олицетворение на мрака в гръцката митология), ръководен от Франклин, са изоставени в плътния морски лед далеч на север от мястото на последвалата катастрофа през 1848 г. Така приключва обреченият опит на британския кралски флот да завърши картирането на т.нар. Северозападен морски път през Арктика – прекият път, който тогавашните учени все още предполагат, свързва Атлантическия с Тихия океан и Азия.
Всички 129 души в експедицията на Франклин загиват в това най-голямо бедствие, сполетяло британския флот в дългата история на полярните изследвания. Издирванията на двата кораба продължават 11 години след изчезването им, но те не са намерени.
Експедицията на Франсис Маклинток през 1857-1859 намира множество вещи на участниците в експедицията и останки на някои от тях, но не и корабите, нито останалите членове на екипажа. Съдбата на изчезналите мъже остава загадка, измъчвала поколения историци, археолози и авантюристи.
Според записка на участник в експедицията, Джон Франклин и 23-ма от корабите умират на 11 юни 1847 г. при неизяснени обстоятелства. На 22 април 1848 г. 105 оцелели напускат корабите и потеглят към твърда земя. Никой от тях не оцелява, всички загиват от глад, студ и болести. Двата кораба са погълнати от ледовете.
Сега мистерията е разгадана благодарение на комбинация от безстрашно проучване и невероятни сведения от един инук (ескимос от инуитската група), член на екипажа на изследователите. Тъкмо сведения и предания на инуити насочват днешните изследователи към изчезналите под ледовете кораби.
Преди дни екип на фондацията Arctic Research маневрира малък, дистанционно управляван съд през отворен люк в кораба, за да направи невероятни снимки, които дават представа за живота на борда на кораба преди около 170 години.
„Успешно влязохме в столовата, пробихме си път в няколко кабини и намерихме склада за храните с чинии и една консервна кутия на рафтовете“, разказа пред британския The Guardian Ейдриън Шиминовски, директор по операциите на фондацията от борда на изследователския кораб „Мартин Бергман“.
„Забелязахме две бутилки от вино, маси и празни рафтове. Намерихме бюро с отворени чекмеджета с нещо в задния ъгъл на чекмеджето“.
Добре запазената руина съвпада с проекта на „Ужас“, съхраняван от Великобритания в няколко ключови аспекта, но се намира на 60 мили (96 км) южно от мястото, където според специалисти корабът е бил смазан от леда. Откритието може да принуди историците да пренапишат една глава от историята на проучването.
Корабът е открит със счупени, но запазени три мачти, изправен, на 24 метра дълбочина в неизследвания залив „Ужас“ на остров Крал Уилям. Почти всичките му люкове са били затворени и всичко в него е прибрано и почти непокътнато. На място е и стоманената му обшивка, която го е пазила от дебелия лед – същинска „капсула на времето“. Ако бъде изваден на вода, вероятно ще плава, посочва Шиминовски.
„Еребус“ бе намерен през 2014 г. на около 50 километра южно от „Ужас“, отново с помощта на инуитски предания, според които около мястото витаят зли духове.
На съдбата на изчезналата експедиция на сър Джон Франклин е посветен известният роман „Ужас“ на американския писател Дан Симънс. За да напише книгата, Симънс изучава в най-точни детайли историята на гибелната експедиция – чрез исторически сведения, архивите на британския кралски флот, спомени и разкази на наследници на екипажа и др. Останалото в романа писателят оставя на страховитата си фантазия, гребала, също както търсачите на кораба, от инуитските сведения и легенди. В България тя беше издадена през 2013 г. от издателство „Изток – Запад“.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.