Снимка: Wikimedia
Европейската сметна палата (ЕСП) призна, че през 2007 г. е предупредила, че България и Румъния не са били готови за влизане в Европейския съюз и се е противопоставила на приемането им, съобщи EurActiv. Array
Одиторите заявиха, че искат да избегнат подобни ситуации в случаите на евентуално бъдещо разширяване на ЕС.
Ищван Фазкас от ЕСП припомни личния си опит като председател на комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент през 2006 г., когато България и Румъния бяха близо до присъединяване в блока.
По думите му доклад на Европейската сметната палата тогава изрично е посочил, че двете държави имат нужда от повече време, за да се подготвят за приемането си в ЕС – за да се гарантира, че европейските средства ще се усвояват по правилата.
Като председател на комисията, той се консултирал с еврокомисаря по разширяването Оли Рен, който му казал: „Съжалявам, твърде късно е. Ръцете ми са вързани, а политическото решение за присъединяването на България и Румъния от 1 януари 2007 г. беше взето от страните членки по препоръка на Европейската комисия“.
Рен му благодарил за експертната оценка, но обяснил, че единствената му задача е да гарантира, че присъединяването на България и Румъния няма да се отложи.
Подобна е била ситуацията и при приемането на Хърватия през 2013 г. Според Фазкас обаче в момента няма такъв натиск – заради решението на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер да замрази разширяването на ЕС до края на мандата си през 2020 г.
Затова в бъдеще докладите на Европейската сметна плата ще бъдат внасяни две години преди ЕК да определи дата за присъединяване и така ще се избегнат рисковете от близкото минало.
Унгарецът обясни, че ЕСП извършила одит на държавите от Западните Балкани, за които Европа отделя €5.1 милиарда под формата на предприсъединителни фондове в периода между 2007 и 2014 г.
Одитният доклад открил значителни недостатъци в работата на правителствата по усвояването на европейските пари. ЕСП предлага финансирането да бъде спряно, за да се насърчат правителствата на Албания, Босна, Косов, Македония, Сърбия и Черна гора да се съобразяват с европейските стандарти.
В документа се отбелязват слабия административен капацитет и липсата на политическа воля за реформиране на институции в някои от тези държави. Малка част от европейските фондове са инвестирани в реформиране на съдебната система, медийна свобода и мерки за справяне с корупцията и организираната престъпност.
Фазкас дава пример с Албания, където финансираният от ЕС антикорупционен проект е засегнат от липса на персонал и е зависим от правителството. „Ако антикорупционните служители в определена страна не са независими, тогава те не вършат нищо, а са просто фасада“, обяснява той.
Албания и Косово са поставени съответно на 88-о и 103-о място в годишния индекс за възприемане на корупцията на „Трансперънси интернешънъл“. В последната класация на авторитетната организация България е на 69-а позиция.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.