Снимка: ЕРА/БГНЕС
Случващото се в „Новата“ Турция на Ердоган не е възход на политическия ислям, а на много по-мощна и потенциално смъртоносна сила – национализмът. Array
Това пише старшият сътрудник в Центъра по сигурност и разузнаване на XXI век, експерт по Турция, ЕС, мюсюлманите в Европа, политическия ислям, Близкия изток и кюрдския национализъм – Йомер Ташпънар. Той е професор в Националния военен колеж и асоцииран професор в училището по съвременни международни отношения към университета Джонс Хопкинс.
Разбираема е тенденцията западните медии да разглеждат турския президент Реджеп Тайип Ердоган като неизлечим ислямист, решен да ревизира светското наследство на Ататюрк. Много западни политици, анализатори и учени поставят знак за равенство между схващането за отдалечаването на Турция от Запада, или страха от загуба на Турция, и идеята за ислямското възраждане.
Тази заблуда е разбираема. В крайна сметка политическа партия с ислямски корени спечели пет поредни вота в държава с 99% мюсюлманско население.
Още повече доскоро противопоставянето по оста секуларисти-ислямисти играеше важна роля за поляризацията на обществото в страната. И все пак от 2013 г. насам борбата между Партията на справедливостта и развитието (ПСР/AKP) и поддръжниците на Фетуллах Гюлен, достигнала връхната си точка с проваления опит за военен преврат през лятото, промени картината.
Секуларизмът няма нищо общо с братоубийството между мюсюлмани. По същия начин секуларизмът срещу исляма не е от значение за кървавата конфронтация между кюрдския и турския национализъм – основният екзистенциален проблем пред бъдещето на националната държава в Турция.
Време е да се признае, че това, на което ставаме свидетели в „Новата“ Турция на Ердоган, не е възходът на политическия ислям, а на много по-мощна и потенциално смъртоносна сила – национализмът.
Същият притеснителен развой се наблюдава все по-често в турската външна политика. Макар че не бива изцяло да се отхвърля значимостта на политическия ислям в дневния ред на Ердоган, истинската заплаха за ориентацията на Турция към Запада и демокрацията, вече не е ислямизацията, а растящият национализъм и недоверието към Европа и САЩ.
Ситуацията в последно време става все по-притеснителна. Проваленият опит за преврат предизвика преподреждане на ултранационалистите в турската политика, което заплашва да насочи страната в прото-фашистка посока. По същество, това което бързо се развива в днешна Турция, е бракът между ПСР, ултранационалистката Партия на националистическото действие (ПНД/MHP) и турската армия – или това, което е останало от нея, след като над 1/3 от офицерите бяха изхвърлени или задържани заради пуча.
При тези обстоятелства е нужен по-задълбочен прочит на стратегическата посока, в която е тръгнала Турция – отвъд клишетата за противопоставянето между ислямисти и секуларисти. В пресечната точка между трите главни стратегически визии за турската външна политика: неоосманизъм, кемализъм и турски голизъм.
Общата черта между трите движения е челното място, на което е поставен турският национализъм. Докато кемализмът и неоосманизмът са сравнително познати в международен план, турският голизъм е концептуална конструкция, която използвам, за да опиша националисткото им сходство.
Въпреки съществените разлики между „секуларисткия национализъм“ на кемализма и „религиозния национализъм“ на неоосманизма (стремящ се да упражни мека сила в бившите територии на Османската империя), и двете визии са силно свързани с турските национални интереси.
Неоосманизмът и особено „евразийското“ крило на кемализма (широко разпространено сред офицерите, които се издигат в армията) подкрепят изграждането на стратегически регионални съюзи, които да послужат като лостове за влияние срещу западните партньори и трансатлантическия алианс (НАТО).
В крайна сметка и двете течения споделят централизиран поглед към света, в който на първо място са турските национални интереси. В този смисъл и общото между двете идеологии е турският национализъм.
В случай че сегашните тенденции продължат да се развиват, ще станем свидетели в Турция не на ислямистка външна политика, а на много по-националистическа, дръзка, независима и егоцентрична стратегическа ориентация – накратко, турският вариант на голизма.
Както в случая с антиамериканската и антинатовска политика на Шарл де Гол през 60-те години на XX век, голистката политика на Турция може в дългосрочен план да постави под въпрос членството на страната в НАТО или чакането на непостижимото членство в ЕС.
В търсене на пълна независимост, суверенитет, стратегически инструменти и най-важно „национален престиж, слава и величие“, една голистка Турция може да прибегне до придобиването на собствена възпираща сила (ядрено оръжие), както и до водене на собствена реалполитика с държави като Русия, Китай и Индия.
Не бива да се подценява възникването на „Нова Турция“, която надминава разделението на ислямисти и секуларисти, защото и кемализмът в турската армия, и неоосманизмът на ПСР поставят на първо място националните интереси, а не влиянието на Запада.
Офанзивата на Турция в Северна Сирия, растящият антиамериканизъм у дома, сближаването с Русия и Иран, проблемите с ЕС по визовата либерализация и войната срещу Кюрдската работническа партия (ПКК/PKK) са все фактори, които ще допринесат за възхода на турския голизъм.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.