Пет години след началото на гражданската война в Сирия, прогонила милиони хора, Дамаск реши да се рекламира като туристическа дестинация. С видео, описващо страната като рай на златните пясъчни плажове и синьо море, сирийското министерство на туризма се опитва да съживи сектора. Array
Със слогана „Сирия, винаги красива“ видеото показва кадри на плажа „Златни пясъци“ в контролирания от силите на Дамаск крайбрежен град Тартус, където хората безгрижно се возят на джет ски и почиват.
Заради стотиците хиляди убити и милионите разселени или принудени на напуснат страната в кървавия конфликт освен недоумение, маркетинговият ход предизвика и гняв.
Мнозина в социалните мрежи се питат дали продуцентите на клипа „живеят на друга планета“.
Курортите по средиземноморското крайбрежие, като Тартус, продължават да привличат туристи, но главно от вътрешността на страната, посочи британският Telegraph през 2015 г.
Сирийските „Златни пясъци“ са едва на няколко километра от голямата руска военоморска база. В същото време в съседната провинция Латакия продължават ожесточените сражения между силите на президента Башар ал-Асад и различните бунтовнически фракции, сред които и „Ислямска държава“.
От сирийското туристическо министерство обявиха, че броят на влезлите в страната е нараснал с 30% през юли в сравнение със същия период на 2015 г. Оттам обаче не уточниха дали става въпрос за чужденци.
На сайта на ведомството са поместени препоръки за посещения на Палмира и Латакия.
Не се споменават обаче сблъсъците в Латакия между армията на Асад и групировката Джайш ал-Фатах (Завоевателната армия) през август.
През 2010 г., година преди конфликтът да започне, ресорният министър Садулах Ага ал Кала отчете 40% ръст на сектора спрямо 2009 г., или общо 8.5 милиона чуждестранни туристи. Оттогава досега броят им е се свил с 98%, а повечето чужденци са иранци, които пристигат на поклонения по свети места. Западните правителства открай време предупреждават гражданите си да не пътуват до размирната страна.
Финансовото измерение на загубите от войната се оценява на $254 милиарда.
И шестте сирийски обекта в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство бяха увредени от бойните действия, сред тях и древният град Палмира. Части от него бяха взривени от джихадистите.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.