Част от автомагистрала „Струма“
България може да загуби стотици милиони от европейските фондове, предвидени за строителството на магистрала „Струма“, предупредиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Като причина, специалистите изтъкнаха факта, че всички държавни проекти за трасето през Кресненското дефиле срещат съпротива от екологични организации. Array
„Ако се забавим още, страната ни няма да успее в срок да усвои европейските пари, с които трябва да се строи“, казват още служители на Агенцията, цитирани от Нова телевизия.
По думите им крайният срок, в който трябва да започне строителството на оставащите отсечки е 2020 г., а одобрените проекти и процедури трябва да са готови много по-рано.
Строителството на оставащата част от магистрала „Струма“ ще струва над 739 милиона лева. Ако проектът не бъде завършен в срок обаче, държавата ще трябва да върне пари за вече построени части от магистралата. До момента България е получила от Брюксел 538 милиона лева за готовите отсечки.
Последният предложен от държавата вариант предвижда пътят към Гърция да се раздели на две части. Към ГКПП „Кулата“ ще се пътува по настоящия маршрут през Кресненското дефиле, а наобратно – по нов път.
Еколозите не са съгласни с този вариант, тъй като трафикът през пролома унищожава един от най-богатите на видове райони в Европа. Те настояха за построяване на тунел през Кресненското дефиле като оптимален вариант за трасето на автомагистралата през защитената територия. Идеята беше отхвърлена, тъй като излиза значително по-скъпо.
Екоактивистът доц. Стоян Бешков има дори по-радикално предложение. Трафикът да се изкара извън Кресненския пролом, а до Гърция да се стига само по новия път през Пирин. Той настоява през дефилето да минават само велосипедисти и пешеходци, както и местните.
Според министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, ако не се постигне съгласие около проекта, шансът България да получи безвъзмездно финансиране от Европа клони към нулата.
Консултантът на АПИ и експерт по пътна екология доц. Николай Начев коментира, че на този етап няма варианти за проект, без трафик през Кресненското дефиле. По думите му без мащабно строителство държавата ще може да ограничи смъртността на животни на пътя и състоянието на съществуващите хабитати.
В началото на седмицата алпинистът Боян Петров и екологът Андрей Ковачев бяха блъснати от автомобил в Кресненското дефиле, докато са преброявали прегазените животни по шосе Е-79, откъдето трябва да мине „Струма“.
В тясната отсечка, която традиционно взема доста жертви, двамата бяха ударени от автомобил „Ауди” с италианска регистрация, управляван от румънка. Водачката е загубила контрол над автомобила.
През март директорът на екологичната организация „Приятели на природата“ Магда Сточкевич предупреди, че строежът на „Струма“ може да причини катастрофални последици за дивата природа и местните жители.
Активистката подчерта, че е обезпокоена, за „прекрасното Кресненско дефиле“, което е едно от най-богатите на видове природни убежища в Европа. Зашеметяващото дефиле е защитено и дом на някои от най-застрашените животински растителни видове в Европейския съюз, написа тя в анализ за EurActiv.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...