Снимка: БГНЕС
Заради мигрантската криза и липсата на решение от Европа България трябва да поддържа максимално добронамерени, работни и прагматични отношения с Турция. Това заяви премиерът Бойко Борисов на днешното правителствено заседание, дни преди да отпътува на посещение в Турция.
„Не виждам в Европа перспектива за решаване на проблема с мигрантската криза. Виждам панически държава след държава да се спасява поединично и всеки намира някакъв член в Договора на ЕС, който му дава това право, тъй като вече и големите държави в Европа се задъхват, а и обществата им панически почват да се съпротивляват“, каза Борисов.
„Сърбите изкараха армията, заградиха границата и вече няма изход от България. За съжаление, в Гърция нещата не стоят добре. И ни остава да търсим партньорство с турската страна“, отбеляза премиерът.
Той съобщи, че от началото на годината българските власти са предотвратили влизането на над 26 000 мигранти от Турция, а официално са върнали на турските власти 24 души.
„Всички, които биват задържани в периметъра, и това излиза по сводките при вас като „предотвратени”, означава задържани на границата и приети обратно в Турция“, посочи той. Това се налага заради факта, че споразумението между Европейския съюз и Турция за връщане на мигранти все още не е влязло в сила, но българските власти срещат разбиране от турска страна, отчете премиерът.
Борисов обвини правозащитните организации и специалистите, които следят бежанската криза, че не отчитата „страховития риск, пред който е изправена държавата“ и обясни, че властите са принудени да използват термина „препятства“ или „предотвратява“ влизане от правна гледна точка.
Премиерът посочи, че държавата спазва множество ограничения от ЕС и „бълва огромни ресурси“ за прехрана, охрана и интервюта на всеки регистриран мигрант.
По думите му всяка нощ в България се регистрират по между 100 и 150 души, които не спазват определените от органите на реда правила, но няма къде да бъдат върнати.
„Простират си дрехите по центъра. Оставят си багажа… Отрядът ни за борба с тероризма непрекъснато проверява изоставени торби, куфари, обезвреждат и харчат ресурси. Оставят чанта – отиват да я обезвреждат, оставят яке – отиват да го обезвреждат. А при всяко обезвреждане, защото не може никой да си позволи да каже „Абе това сигурно не е бомба…“, се прилага абсолютно пълният списък от мерки – отцепване на района, блокиране, разчистване на периметъра… И оттам отиват на друго място“, оплака се Борисов.
„Философи много, демократи много, но влязат ли още 10 хиляди, ще спрете да говорите за култура, за спорт, за туризъм и за всичко останало. Центровете са ни пълни. (Всъщност, в момента центровете на Държавната агенция за бежанците не са пълни, б.р.). Това означава, че трябва да се мисли за нови, да се финансират, разбира се. И не виждам в Европа перспектива за решение на този въпрос“, изрази притесненията си той. Макар да не ги назовава изрично, под „демократите“ Борисов вероятно визира критикуващите го заради връщането на искания от Анкара гюленист Абдуллах Бююк „на ръба на закона“, по собствените му думи. Сред тях беше и лидерът на ДСБ Радан Кънев.
„Има много смели юнаци, воеводи, в България ние сме известни с това и затова има много народни приказки като вицове за войводите („Войводата“ Красимир Каракачанов от ВМРО и партньорът му в Патриотичния фронт Валери Симеонов бяха първите, които разкритикуваха правителството за предаването на Бююк, б.р.). От едната страна е Крим, от другата страна е Турция, от третата – Гърция и Република Македония, Сърбия. Навсякъде имат своите проблеми“, добави той.
Предстои среща на Борисов с турския му колега Бинали Йълдъръм и президента на Турция Реджеп Ердоган. По-рано бе съобщено, че премиерът ще пътува на 24 август в Турция. Днес обаче стана ясно, че Борисов ще пътува до Истанбул на 26 август. Визитата е по покана на турския премиер Бинали Йълдъръм във връзка с откриването на новия мост над Босфора.
Добре, че МВР и прокуратурата не се хванаха за клошаря в Пловдив…
Премиерът изрази задоволство, че полиция и прокуратура не са „тръгнали по най-лесната плоскост“ в разследването на палежа на тютюневите складове в Пловдив в края на миналата седмица – клошаря.
Всъщност именно това е основна версия на прокуратурата. Бездомникът Любомир Данчев е единственият заподозрян за инцидента засега. Окръжната прокуратура в Пловдив от първия ден на привличането му като обвиняем подчерта, че той е „криминално проявен“ и осъждан многократно. По-късно от прокуратурата изтъкнаха, че бездомникът, който от години живее в един от опожарените вече тютюневи складове, по-рано е запалил и предишните си 2 жилища.
Борисов не отрече версията пожарът в сградите, които са в списъка с паметници на културата, да е причинен от клошаря, но каза, че това ще се установи от експертизата.
Премиерът изрази надежда, че ще в хода на разследването ще стане ясно какво е довело до приватизацията на складовете и какви ангажименти имат новите собственици към паметници на културата, които се приватизират.
След това експертите на община Пловдив и Министерството на културата трябва да решат как да се възстановят сградите, за да се запазят като културна ценност и „да не паднат да убият някой човек“.
Министърът на културата Вежди Рашидов уточни, че складовете са приватизирани по време на Тройната коалиция от „Пещера“ (фирма „Галакси инвестмънт груп“ на собствениците на „Винпром Пещера“) и „италианеца“ (италиански консорциум, управляван от бившия почетен консул на Италия в Пловдив Пиетро Гиа).
Той обясни, че това не ги освобождава от отговорност и дори паметниците на културата да се срутят, собствениците са длъжни да ги възстановят във вида, в който са били. Това ще е неговата позиция както за изгорелите складове, така и за разрушения през март недалеч друг тютюнев склад, собственост на фирма „Одрин 8“, заяви Рашидов.
И той спасявал Боян Петров и Андрей Ковачев
В началото на заседанието на Министерския съвет Борисов обясни, че е бил информиран от министъра на околната среда и водите Ивелина Василева за катастрофата с алпиниста Боян Петров и еколога Андрей Ковачев.
След като разбрал новината той разпоредил от Военномедицинска академия да бъдат изпратени два реаномобила, за да могат бързите действия на лекарите да дадат добър шанс за възстановяването на двамата. Той пожела и на двамата да се оправят.
Премиерът благодари на министъра на здравеопазването Петър Москов и на ръководителя на ВМА проф. Николай Петров за бързата реакция и каза, че властите са направили всичко възможно в тази ситуация.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.