Ureport | Политика | Близкият изток | Турски танкове навлязоха в Северна Сирия
Близо 10 турски танка пресякоха границата със Сирия след силен артилерийски обстрел от страна на Анкара срещу райони под контрола на т.нар. „Ислямска държава“, съобщи BBC. Array
70 цели в района на град Джараблус са унищожени от артилерията и ракетния обстрел, а 12 с въздушни удари, предадоха турските медии, като се позоваха на източници от армията.
Като част от започналата офанзива турски специални части също са навлезли на сирийска територия. Турският президент Реджеп Ердоган обяви, че операцията е насочена едновременно срещу джихадистите от самопровъзгласения „халифат“ и кюрдските бунтовници.
Тази седмица турската армия започна да обстрелва сирийските кюрдски сили в района от своя територия, за да не бъде запълнен вакуумът от тях в случай, че ИД бъде изтласкана. Активизацията на Анкара в продължаващата вече 5-години сирийска гражданска война идва на фона на атентата в Газиaнтеп край турско-сирийската граница. В бомбеното нападение по време на сватба бяха убити над 50 души.
Кореспондентът на BBC Марк Лоуън съобщи вчера, че близо 1500 подкрепяни от Анкара сирийски бунтовници са в Газиaнтеп в готовност да атакуват.
Колоната от танкове е следвана от по-малки военни превозни средства с подкрепяните от Турция бунтовници, предаде фотограф на Франс прес от мястото на събитията.
Обстрелът е започнал в 4:00 ч, като са изстреляни 224 снаряда срещу 63 цели в рамките на близо 2 часа. След това започват бомбардировки на турски и американски изтребители, уточниха турските медии.
Заради настъплението турският град Каркамис, който се намира точно срещу сирийския Джараблус, е евакуиран от мерки за сигурност след ракетния обстрел от страна на джихадистите по-рано.
Турция обеща да „прочисти напълно“ граничния район от джихадистите на ИД.
„Турската армия и международната коалиция започнаха военна операция с цел да прочистят района на Джараблус в провинция Алепо от терористичната организация Даеш (ИД)“, гласи изявлението на кабинета на премиера Бинали Йълдъръм.
Това са първите турски бомбардировки на сирийска територия след свалянето на руския Су-24 през ноември 2015 г. Москва и Анкара затоплиха отношенията си през юни, след разрива заради сваления самолет и наложените руски санкции.
Освен това операцията е първата сухопътна на турската армия след кратката акция за преместване на гробницата на османския водач Сюлейман Шах през февруари 2015 г.
Анкара е особено загрижена за развитие на кризата, при което кюрдите биха могли да получат възможност да създадат автономна област на сирийска територия край границата с Турция. Властите се опасяват от засилване на кюрдския сепаратизъм в самата Турция.
Именно кюрдските бунтовници от Народните отряди за самозащита (YPG) бяха в основата на битката за изтласкване на ИД от стратегическия град Манбидж по-рано през август.
Анкара обаче смята YPG за разклонение на Кюрдската работническа партия (ПКК), която се бори за автономия в рамките на Турция от 80-те години на 20 век.
Макар ПКК да е призната за терористична организация от ЕС и САЩ, Вашингтон подкрепя кюрдите, защото са едни от най-ефективните борци срещу ИД.
YPG завлядя по-голямата част от друг сирийски град – Хасаке, на 23 август. С посредничеството на Русия обаче се стигна до примирие между кюрдите и базираните там сили на сирийския президент Башар ал-Асад.
В същото време силите за борба с тероризма в Истанбул започнаха акции срещу заподозрени за членове на ИД в града, предаде агенция Dogan.
Американският вицепрезидент Джо Байдън пристигна днес в Турция. Това е най-високопоставената визита на западен политик от опита за военен преврат на 15 юли.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.