Двама души са били парламентьори в нормализцията на отношенията между Русия и Турция – президентът на Казахстан Нурсултан Назърбаев и турският бизнесмен Джавит Чаглар. Това съобщи представител на президента на Турция.
ArrayКой е Джавит Чаглар и какво се знае за него, разказва руският сайт Медуза.
Чаглар е известен в Турция олигарх, който ту си сътрудничи с властта, ту отива в опозиция, и два пъти е бил в затвора.
Други видни политически достижения на бизнесмена са участие в спецоперацията по връщането в Турция на духовния лидер на кюрдите Абдулла Йоджалан, който от 1999 излежава доживотна присъда.
Чаглар е собственик на крупния турски холдинг Nergis, който се занимава с текстилен бизнес и медии (негови са влиятелният тв канал Olay TV и вестник Olay).
Той е роден в турско семейство в Гърция през 1944 г. През 1946 г. семейството се прибира в Турция. От бедност Чаглар е трябвало да работи още от дете – занимавал се е с миене на автомобили.
В края на 60-те години се заема с текстилен бизнес и забогатява. От 1982 до 19886 година е председател на футболния клуб „Бурсаспор“. През 1980 г. се запознава със Сюлейман Демирел – турски политик, управлявал няколко мандата като премиер, започвайки от 1965 г.
С подкрепата на Демирел Джавит Чаглар влиза в политиката. През 1987 г. е изпран за депутат от Бурса – четвъртият по големина турски град след Истанбул, Анкара и Измир.
През 1990 г. става финансов министър на Турция.
Чаглар се прочува в цялата страна с участието си в спецоперацията по залавянето на Абдулла Йоджалан – председател на забранената в Турция Кюрдска работническа партия (ПКК) и духовен лидер на кюрдите. Операцията, организирана през 1999 г. от турското разузнаване MIT и американското ЦРУ.
Йоджалан е живял в Сирия, а през 1998 г. започва да търси политическо убежище в много страни, включително в Русия. През 1999 г. Чаглар е сред фигурите, задържали Йоджалан в Кения. Оттам лидерът на кюрдите е отведен в Турция и осъден на смърт. По-късно, по настояване на международната общност, присъдата е променена на доживотен затвор.
В Турция Чаглар има скандална репутация и е известен с резките си изказвания. Веднъж той нарича бившия премиер на Месут Йълмаз (три мандата министър-председател на Турция през 90-те) „нищожество“. Той е осъден да плати на Йълмаз за обидата 200 милиона турски лири (около 60 милиона щатски долара). Привържениците на Чаглар го смятат за „звезда в турската политика“.
Бизнесменът е уличен в участие в различни корупционни схеми и подозиран във финансови машинации. От април 2001 г. до февруари 2002 г. той лежи в затвора във връзка с редица обвинения в
икономически злоупотреби, след което излиза на свобода.
През 2004 г. получава четиригодишна присъда за банкови измами. Известно време се укрива зад граница.
През 90-те Чаглар започва да си сътрудничи с Русия, често ходи в Москва с други представители на турския бизнес. В онзи период се запознава с днешния президент на Дагестан Рамазан Абдулатипов.
През 2012 г. холдингът на Чаглар предлага мащабен инвестиционен проект по изграждане на текстилна фабрика в Дагестан на стойност 500 милиона долара. Подготовката за проекта трае няколко години. През октомври 2015 г. лидерът на Дагестан на среща с представители на делови кръгове обсъждаше перспективите за откриване на кредитна линия за текстилната фабрика на Чаглар „Нергиз-Дагестан“.
Също в края на 2015 г. Русия започна военната операция в Сирия. На 24 ноември Турция свали руски изтребител, който, по обяснението на Анкара, нарушил въздушното й пространство. Това провокира кризата в руско-турските отношения. Реализацията на всички турски проекти на територията на Русия бе спряна.
По информация на турските медии, през май и юни тази година Чаглар няколко пъти е летял в страни от Централна Азия, за да се срещне с Владимир Путин. Известно е, че на 30 и 31 май Путин се намираше в казахстанската столица Астана на заседание на Висшия евразийски икономически съвет. На 23-24 юни беше в Узбекистан на заседание на Шанхайската организация за сътрудничество.
Известният турски журналист Фехми Кору още през юли предположи, че Чаглар е ключова фигура в помирението между Русия и Турция. Чаглар често пътува в Русия и не просто се познава лично с Путин, Абдулатипов и президента на Азербайджан Илхам Алиев, а е и в близки приятелски отношения с тях, отбелязва Кору.
По информация на турския в. „Хюриет“ именно Чаглар е бил посредникът при предаването на писмото на Реджеп Ердоган до Владимир Путин. На 27 юни руските власти частично огласиха текста на въпросното писмо. Прессекретарят на Путин Дмитрий Песков тогава съобщи, че Ердоган е поднесъл извинения за атаката срещу изтребителя Су-24. Турската страна, на свой ред, обяви, че Ердоган е изразил съжаление, но не е поднасял извинения.
Въпреки това на 9 август Путин и Ердоган се срещнаха за пръв път от началото на кризата между двете страни. На срещата руският президент обеща частично да снеме санкциите срещу Турция – преди всичко, да разреши отново чартърните полети. Освен това Русия ще продължи строителството на „Турски поток“ и атомната електроцентрала „Аккую“ – важни двустранни проекти.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.