Плажът Корал
Община Царево събира такса от 100 лева от палаткуващи зад плажа „Корал“. За това алармираха в края на миналата седмица потърпевши от необичайната такса.
По информация на Атанас Русев от сдружението „Да запазим Корал“, до момента 18 души са били „рекетирани“ с по 100 лева. Русев, който бе наемател на плажа до 2013 г., смята, че таксата се събира нерегламентирано.
Според кмета на Царево Георги Лапчев обаче таксата е законна. Тя е еднократна и се налага независимо дали човек е опънал палатката си за една вечер или за 3 месеца, обясни кметът пред Ureport.
Необичайната такса се налага на палаткуващите в терените зад плажа, които от години са собственост на испанската фирма „Ибердрола инмобилиария“, която имаше план за строителство на голям курорт край „Корал“.
Общината твърди, че почиства терените, населявани от палатки през лятото, за своя сметка. На това основание периодично осъждаше испанската фирма за десетки хиляди лева такса за сметопочистване и сметоизвозване от нейния имот.
За тази година обаче фирмата изрично е декларирала, че не ползва имота, обясни Лапчев. Поради това общината е решила да прехвърли разхода на палаткуващите.
„Извозваме около 100 тона отпадъци всяко лято от района на „Корал“, плюс – минус 20. Когато камионът откара сметта на регионалното депо в Созопол, там не ни питат: това боклукът от „Корал“ ли е, за да го пуснем „фрий“, коментира кметът.
Лапчев твърди, че в момента всеки ден на „Корал“ се пълнят по 6 контейнера смет, които общината редовно извозва, в някои дни по два пъти.
Запитан дали таксата се събира само от „Корал“, с чиито обитатели общината от години води спорове, той отрече. И заяви, че „навсякъде“ палаткуващите с готовност си плащали 100 лева, „само на „Корал“ има брожения, защото там са самопровъзгласили автономия и за тях не важат правилата“.
„Ние сме приятели на всички туристи и ги очакваме през цялата година“, отбеляза кметът. „Навсякъде в държавата туристите плащат туристическа такса. Ако те отидат в Борисовата градина и опънат своята палатка или кемпер, едва ли кметът Фандъкова ще има даде подобен толеранс“, каза по-рано днес Лапчев пред БНР.
Той отрича това да е начин общината да изгони диво палаткуващите от плажа – „никой никого не гони“. „Аз съм за дивото къмпингуване, аз самият ходя, но за 2 дни, не за 60 и с още едно семейство“.
На въпроса защо точно 100 лева (цената на 5 дни нощувки в добро бунгало по цялото крайбрежие на Царево) Лапчев отвърна, че общината не може да следи кой идва и си отива. Но не разясни как се получава сметката.
Лапчев заяви, че големият проблем е, че Царево още няма Общ устройствен план, който да регламентира къде ще има къмпинги. Ако „Корал“ официално беше къмпинг, той можеше да си събира такса според броя нощувки, посочи кметът. (Всъщност, там не може да има къмпинг, тъй като според последните промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, „Корал“, заедно с плажовете Иракли и Карадере, стана плаж за природосъобразен туризъм, който не се отдава под наем или концесионира и на него са забранени всякакви стопански дейности. Общият устройствен план на Царево пък бе отменен с намесата на Европейската комисия след наказателна процедура, тъй като без необходимите екооценки бе отредил десетки хиляди декари по Южното Черноморие за курорти. Устройственият план бе дело на арх. Калин Тихолов – неосъщественият „Министър Дюнигейт“, б.а.).
Произволна такса на ръба на закона
Запитан откога е в сила таксата, кметът отвърна: „от началото на годината“.
Всъщност, бърза справка показва, че Лапчев я е предложил на общинския съвет на Царево на 19 април като промяна в наредбата за местните такси. А общинарите са я одобрили на 14 юни – само две седмици преди началото на летния сезон. Неслучайно, никой от посетителите на „Корал“ не бе чул за нея по-рано.
Според Закона за местните данъци и такси обаче общинските съвети нямат право да променят размера на таксата за битови отпадъци „в течение на годината“ (чл. 68 от закона). Промени в таксата могат да се правят най-късно при приемане на бюджета за съответната година на съответния общински съвет.
Новият налог обаче не е вписан в наредбата като промяна в „такса битови отпадъци“, а сред други местни такси за услуги, предоставяни от общината. Независимо, че и по смисъла на закона, става дума за вид такса, касаеща тъкмо битовите отпадъци.
Новата такса е „за почистване на открити търговски площи, предназначени за поставяеми обекти и други временни сгради, използвани за стопански цели“ (название, което не кореспондира особено с палатките, облагани със 100 лева или караваните, за които таксата е 200, б.а.).
Ureport се обърна за коментар по случая към областния управител на Бургас Вълчо Чолаков, който по закон може да върне промяната в наредбата на общинския съвет или да я оспори пред съда. Все още очакваме позицията на областния управител.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.