• Политика
    • България
    • Европа
    • Миграцията към Европа
    • Украйна
    • Свят
    • Близкият изток
    • Игра на тролове
  • Общество
  • Икономика
  • 300 думи
  • Игра на тролове
  • Нокаут
  • BGreport
  • Още
    • Водещи новини
    • Мнение
    • UrStory
    • UrEvent
    • Спорт
    • Култура
    • Карикатура
    • Галерия
  • Изпрати материал
  • Галерия
  • Следвай
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
    • Вход
    • Профил
    • Моите материали

Ureport | 300 думи | Преврат или театър, Ердоган е победителят

Преврат или театър, Ердоган е победителят

17 юли, 2016 Ureport 300 думи Коментарите са изключени за Преврат или театър, Ердоган е победителят
  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

Ердоган пред множеството в Истанбул вечерта след метежа. Снимка: ЕРА/БГНЕС

Ердоган пред множеството в Истанбул вечерта след метежа. Снимка: ЕРА/БГНЕС

В социалните мрежи конспиративните теории предполагат, че „превратът“ в Турция бе театър, режисиран така, че Ердоган да получи по-голяма подкрепа и повече контрол. Това звучи нелепо. Но основната идея е вярна: ако Ердоган е надделял, то той е станал много по-силен, писа Хауърд Айзенщат, доцент по история в St. Lawrence University и експерт по Турция в коментар за Reuters.

Корумпиран, маниакално егоцентричен и репресивен. Няма много какво да му препоръчаш на турския президент Тайип Ердоган – освен неоспоримия факт, че той е демократично избраният държавен глава. И че е политик, който блести най-ярко в битка.

Още по темата:

  • Чистка и репресии в Турция. И без отрязани глави
  • Турция иска Гюлен, САЩ не го дават
  • Зовът на Ердоган изкара хиляди на улицата (галерия)
  • Партията на Ердоган иска смърт за метежниците
  • Бивш шеф на ВВС на Турция сочен за лидер на…
  • Турция арестува близо 3000 военни, 8 избягаха в Гърция с…
  • Берлин подкрепи властта в Турция, Москва – с половин уста
  • Нощта на танковете, утрото – на арестите (галерия от Турция)
  • След метежа турският премиер благодари на опозицията
  • Анкара отвръща на военните
  • След опита за преврат в Турция поне 60 убити и…
  • Превратът в Турция пресечен, Ердоган държа реч

Ердоган няма да се предаде. Той има милиони привърженици, които ще дадат живота си за него. Има подкрепата на всички опозиционни партии. И тъй е спечелил три пъти изборите, е в правото си.
В петък вечерта улиците на Истанбул са пълни с хора. Джамиите в Турция призовават хората на улицата. Ердоган отправя същото послание по националната телевизия – през FaceTime връзка. Един човек отвръща на телевизионния екран: „Аз съм кюрд от Бингьол и ще умра (за вас).“ Рано сутринта в събота Ердоган отново се появява по телевизията, вече заобиколен от привърженици на летището в Истанбул. Има непрекъснати информации за изтребители, прелитащи ниско над Анкара и Истанбул.

Турската армия отдавна има чувството, че държавата й принадлежи. Първите й лидери – Кемал Ататюрк и Исмет Иньоню, са бивши генерали. След демократичните избори през 1950 г. Турция преживя три военни преврата – през 1960, 1971, и 1980 г. Всеки беше по-кървав и по-репресивен от предходния.

През 1997 г. военните организираха нещо, което бе наречено „постмодерен преврат“ и изпратиха тогавашния премиер Неджметин Ербакан в комплект с паметна бележка. Нямаше нищо „постмодерно“ в опита за преврат, разтърсил Турция в петък вечер. Военните подразделения бяха по улиците, основните артерии бяха затворени.

Управляващата Партия на справедливостта и развитието, дясноцентристка партия с корени в политическия ислям, доминира турската политика от 2002 г. насам. Тя дойде единствено обръщайки се срещу военните. През 2007 г. генерали опитаха да повторят успеха им 1997 г. с „среднощен меморандум“, който осъди кандидатурата на политика от ПСР Абдула Гюл, близък съюзник на Ердоган, за следващи президент на републиката.

Ердоган обаче усмири генералите и Гюл зае мястото си в президентския дворец, докато Ердоган бе избран на поста седем години по-късно.

Ердоган бързо преконфигурира до голяма степен церемониалния пост във влиятелна позиция. В един момент ръководството на ПСР играеше важна роля и можеше да оспори Ердоган по политически въпроси. Вече не. Министрите служат на президента. Политиката се определя в новия и грандиозен президентски дворец. Ердоган даде да се разбере, че амбицията му е да промени конституцията, за да създаде президентска система, която би превърнала в закон това, което вече е политическа реалност.

В продължение на години Ердоган води война срещу армията: стотици офицери бяха атакувани с фабрикувани обвинения, а други бяха принудени да излязат в пенсия. Междувременно, полицията и разузнавателните служби бяха засилени, за да действат като контра-тежест на военните.

В последните две години обаче изглеждаше, че Ердоган и военните са се помирили. Разбира се, те се обединиха във войната без задръжки срещу отново възраждащата се Кюрдска работническа партия (ПКК). Боевете прогониха стотици хиляди кюрди. Те изравниха цели квартали и краят им не се вижда.

Беше ясно обаче, че много офицери са недоволни от Ердоган. Те бяха възмутени от несправедливостта спрямо другари си, изправени на показните съдебни процеси. Мнозина вярват, че жестокостта на конфликта с ПКК се дължи отчасти на преговорите на ПСР с групировката по-рано.

На някои военни погребения офицерите често обвиниха конкретно Ердоган за смъртта на войниците. Те резонно виждаха във възхода на джихадисткото насилие в Турция цената за толерантността на ПСР към джихадистките групировки в сирийската гражданска война. Подобно на мнозина секуларисти, те се опасяваха от пълзящ разпад на секуларизма в Турция.

Пресата до голяма степен беше уплашена, а независимостта на съдебната власт до голяма степен разбита. Възможно е някои от военните да са смятали, че това е последната им възможност да спрат консолидация на властта от Ердоган.

Един успешен преврат вероятно би бил катастрофа. Резултатът можеше да е гражданска война. Администрацията на Обама се забави с изявлението, осъждащо опита за преврат, но е положителен знак, че все пак го направи.

Превратът очевидно все още не е напълно потушен. Но вече изглежда сломен. Ключови генерали го осъдиха и много войници се завърнаха в поделенията си. Ако един успешен преврат би довел до хаос, неуспешният преврат вероятно ще доведе до още по-голяма репресия и централизация на властта.

Събитията от петък вечерта вероятно ще втвърдят най-лошите стремежи на Ердоган. Още повече, че очевидно справяйки се с преврата, Ердоган ефикасно лъсна имиджа си на човек от народа.

В социалните мрежи конспиративните теории предполагат, че „превратът“ бе театър, режисиран така, че Ердоган да получи по-голяма подкрепа и повече контрол. Това звучи нелепо. Но основната идея е вярна: ако Ердоган е надделял, то той е станал много по-силен.

  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

  • армия, военни, генерали, джихадистки групировки, ислям, Кемал Ататюрк, метеж, офицери, Партия на справедливостта и развитието, преврат, президент, Реджеп Ердоган, Сирия, Турция

300 думи

  • Диктатура на ТВ-тариата
    Диктатура на ТВ-тариата

    ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата

    „Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...
  • Най-четени
  • Най-нови
  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

Валутни курсове

1  CHF =  1.84373 лв
1  EUR =  1.95583 лв
1  GBP =  2.19583 лв
1  USD =  1.76137 лв

Шут

  • Разни комшии, разни идеали
    Разни комшии, разни идеали

    ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали

Галерия

  • Върви, народе обгазени!
    Върви, народе обгазени!

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!

    Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...

Ureport във Facebook

Ureport.bg

Ureport в Twitter

Tweets von @"ureportbg"

Етикети

БСП Барак Обама Бойко Борисов Брюксел България Великобритания Владимир Путин ГЕРБ Германия Гърция ДПС ЕС Европа Европейски съюз Ирак Ислямска държава КТБ МВР Москва НАТО НБА ООН Реформаторски блок Росен Плевнелиев Русия САЩ Сирия София Турция Украйна Франция бежанци жертви избори икономика мигранти парламент полиция правителство президент премиер прокуратура протест съд тероризъм

Категории

Архив

Copyright 2015 Ureport.bg / Всички права запазени / Sitemap
  • За нас
  • Общи условия
  • Контакти
Ureport.bg използва бисквитки (cookies). За повече информация вижте страницата Общи условия. Close
 

Loading Comments...
 

You must be logged in to post a comment.