Редовното похапване на плодове и зеленчуци ни прави по-щастливи, разкриват австралийски учени с ново изследване на хранителните навици на хората, цитирано от LiveScience. Array
Те са установили, че хората, преминали от диета, която почти не включва плодове и зеленчуци, към ядене на осем порции зелена храна дневно усещат сериозно покачване на удовлетвореността от живота, еквивалентно на това при безработните, които току-що са си намерили добра работа.
Подобренията в личностното задоволство се появяват в рамките на първите две години от промяната на хранителните навици.
„Консумацията на плодове и зенечуци очевидно увеличава щастието ни много по-бързо, отколкото се отразява на здравето“, казва един от авторите на изследването на Куинсландския университет Реджо Муйчич.
Предишни проучвания показаха, че консумацията на зелени храни води до подобряване на физическото ни здраве, но тези ползи обикновено се появяват при по-дълги времеви периоди.
„Мотивацията на хората да се хранят здравословно е отслабена от факта, че физическите ползи, като предпазването от рак, се проявяват десетилетия по-късно. За сметка на това въздействието върху психологическото ни задоволство е много по-бързо“, казва експертът.
Изследването обхваща хранителните навици на 12 000 австралийци и се провежда за период от две години. Учените питат респондентите колко често и в какви количества консумират плодове и зеленчуци. Други въпроси са свързани със задоволството от живота от скалата от 0 до 10.
След това експертите проследяват диетата на хората, включително това дали са повишили консумацията на зелени храни и задоволството, което изпитват.
Резултатите показват ясно, че хората, които са увеличили дневния си прием на плодове и зеленчуци по време на периода на изследване са били много по-доволни от живота в края на двете години. Връзката се потвърждава дори, когато учените имат предвид фактори като промени в доходите и други житейски обстоятелства.
Все още не е ясно как консумацията на плодове и зеленчуци ни правят щастливи. Въпреки това, предишни изследвания показват, че повишените нива на каротиноидовите пигменти, които се съдържат в морковите, водят до оптимизъм. Приемът на витамина B12 също може да засили дейността на нервните окончания в мозъка, които регулират настроението.
Новите реузлтати могат да помгонат на лекарите да убедят хората да се хранят по-здравословно, защото психологическите ползи от това често могат да са по-привлекателни от физическите.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...