Какво сме се вторачили в чалгата? Дъвчем я, хиперболизираме, вместо просто да я игнорираме – и да отидем на театър, концерт, музей, ни пише Svetlana Veneff, изпратила ни мнението си по темата.
Покрай динамиката на политическите събития и предизборната кампания, някак другите теми от деня остават встрани и пропускаме да отдадем значение и да се замислим върху немалко иначе важни неща. Думата ми е за културата.
По повод Европейската нощ на музеите, която се състоя в повечето големи градове у нас, културни институции отвориха врати за безплатни посещения със специално организирани за целта събития. Нощта на музеите се провежда у нас от 2005 г., но тази година провокира повишен интерес.
Дали защото организаторите бяха подготвили повече мероприятия от минали години, дали защото има глад за духовно-естестически преживявания…? Ключовата дума „безплатно“ също изигра своята роля и провокира интереса на немалко посетители. Пред Археологическия музей дори се изви опашка. Много от посетителите бяха силно впечатлени от изложбата „Дух, душа, тяло“.
Младежката публика бе привлечена от музикалните изпълнения на талантливи възпитаници на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и кратките етюди по музика на Гершуин, които представиха танцьорите от Националното училище за танцово изкуство. Бяха осигурени и атракции, като например полет с балон, който пренася гостите на Националния военно-исторически музей във времето на балонното отделение на Българската авиация.
На земята студентският камерен оркестър от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ под диригентството на зрител от публиката вдига бойния дух с военни маршове. Ретро трамвай пък връщаше хората във времето на стара София, когато думата „спокойствие” не е била позната само по празници. За децата пък бяха осигурени различни творчески работилници – за рисуване и танци – последното е заслугата на Външно министерство.
За финал, в бившия царски дворец зазвуча „Многая Лета“ в чест на 100-годишнината от рождението на великия бас Борис Христов. Точно в полунощ прозорците на двореца бяха отворени, за да се чуе навсякъде изпълнението на великия бас пред насъбралата се аудитория. Не е като да няма интерес към културата.
Защо тогава непрестанно се говори и пише за чалгата и нейното деструктивно влияние? Откъде това възмущение, че няма култура и че подрастващото поколение се възпитава в чалга ценности, поради което затъпява прогресивно? Сигурно защото от телевизии и сайтове ни облъчват с халтура, зрелищни риалити формати и клюки за живота на кухи медийни герои – т.нар. информационна и интелектуална чалга. Да, тя е навсякъде, защото е по-комерсиална и защото, признайте, хората са любопитни и обичат жълтини.
Това не означава, че култура няма. Напротив – културата у нас през последните 6-7 години бележи своеобразен бум. Филми и сериали се правят на конвейер. Някои дори печелят международни награди. А ако ходите на театър, знаете, че залите се пълнят, за някои постановки билетите свършват месец по-рано. Много от сайтовете за онлайн пазаруване предлагат оферти за театрални постановки с до 50% намаление. Така средно за 6-8 лева, (колкото е едно „биг мак“ меню във верига за бързо хранене:), можете да си купите билет за „Парижката света Богородица“ или за „Ревизор“ на Достоевски с участието на Калин Врачански. На промоция се предлагат билети за концерти и опери. Доскоро само срещу 9 лева можехте да се насладите на Моцартов концерт на Софийската филхармония. Повечето известни опери гостуваха в България и залите бяха пълни. И това не е всичко.
През последните 10 години книгоиздаването прави революция. Вярно, причината не е, че има събуждане на таланти, а че от комерсиалност издателствата са склонни да издават каквото им предложат. В същото време всеки иска да пише. Дали може и има ли какво смислено да каже, е друг въпрос. Писането на книги стана като рекламно участие в телевизионна игра. Затова и писателите са повече от читателите, но това е друга тема.
Думата ми е за културата, която уж отсъства. Т.е. културно предлагане има – и театри, и книги, и кино, и концерти, има ли търсене обаче? Ако човек се интересува и изпитва глад за тези неща, намира начини. Както направиха в Нощта на музеите всичките близо 15 хиляди души (само в София), излезли да обикалят столичните улици в търсене на духовни преживявания. Но ако лежиш и чакаш културата да потече от екрана, нормално е да останеш с впечатление, че чалгата е навсякъде.
Ролята на телевизията е да забавлява, а халтурата е най-близо до тази функция. Личното ти културно ограмотяване – твоето и на децата ти, е твой избор. Клишираните твърдения как чалгата ни задушава, са на хора, чиято единствена връзка със света са телевизията и интернет.
Във Фейсбук дори има група „Бунт срещу чалгата“. А поради що се бунтуваш, неразумни юроде? Някой да ни кара насила да гледаме и слушаме простотии? Чалгата е избор. Ако игнорираш нещо и не му придаваш значение, то ще умре като фактор. Тези, които превръщат чалгата във фактор, са не само слушащите я, но и тези, които й придават значение, като непрестанно я хиперболизират. Битката с чалгата е в нейното игнориране и в даването на приоритет на нейния антипод. Светът е толкова пъстър на възможности… Какво сте се вторачили в тази чалга?
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...