Снимка: ЕРА/БГНЕС
За разлика от България, която не може да се похвали и с десет приключили разследвания на корупция по високите етажи на властта, само през 2015 г. румънската прокуратура е завършила досъдебните производства по 1250 такива. Данните са огласени от EurActiv в подробен анализ за успехите на румънската съдебна реформа. Array
Сред обвиняемите в Румъния са бивш премиер, петима министри, 16 народни представители от долната камара на парламента и петима сенатори от горната. А у нас съдът оправда и на втора инстанция бившия зам.-председател на парламента Христо Бисеров по обвиненията за недекларирани доходи и пране на пари, след като прокуратурата не успя да събере достатъчно доказателства.
Преди приемането на Румъния в ЕС, страната е еталон за корумпирана администрация, но всичко се променя през 2004 г. с избирането на Траян Басеску за президент след кампания, основана на борбата с корупцията, коментира изданието.
Под натиска на наближаващото присъединяване на страната през 2007 г. предишната институционална рамка се развива, а първите резултати от това не закъсняват. Националната антикорупционна стратегия е обновена, а антокорупционната прокуратура се обособява в независим орган.
Според нейния ръководител Лаура Кодрута Ковеси много често чиновниците, които пишат техническите спецификации на обществените поръчки са хората, които играят ключова рола в корупционните схеми с държавни пари.
Според нея най-важните реформи в съдебната система са направени още преди 2007 г., а след приемането на Румъния в ЕС те срещат политическа съпротива, която с години застрашава прилагането им.
През 2012 г. процесът на борба с корупцията достига най-важния си момент, когато бившият премиер Адриан Настасе беше осъден за вземане на подкуп. След това активността на антикорупционната прокуратура се вдига ежегодно, за да достигне пика си през 2015 г., когато са приключени 1250-те производства.
Днес Румъния е изправена пред нови предизвикателства, свързани с възстановяването на щетите от престъпността по високите етажи на властта.
„Сега виждаме, че висши държавни служители са изправяни пред съда и пращани в затвор, но още не виждаме възстановяване на средствата от престъпленията им. Това трябва да бъде основна тема в следващите години. Корумпираните служители са наясно, че могат да изкарат пари, да влязат в затвора за няколко месеца – или години, и след това да живеят дълго и щастливо със спечеленото от корупцията. Това трябва да спре“, смята разследващият журналист Овидиу Вангеле.
Колегата му Андрей Астефанеси смята, че без механизъм за отнемане на незаконно придобитото имущество, наказателният кодекс ще бъде осакатен.
Тази година държавата създаде Национална агенция за управление на иззетите активи. Институцията ще работи на пълни обороти до края на 2016 г. и трябва да изиграе важна роля не само във възстановяването на незаконно придобито имущество, но и като превенция за корупционни практики.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.