„Първоначално си помислихме, че е шега. Охраната реагира отвратително. Седеше със скръстени ръце и не направи нищо. Просто гледаше. Ние се развикахме, а той попита на кой телефон да звънне. Не познавам лично Кристиан. За малко щеше да наръга и още едно момче“. Това разказва тийнейджър – свидетел на инцидента в столичното 23-о училище преди ден, при който десетокласник наръга съученик при разпра за момиче.
Веднага след случката всички засегнати страни побързаха да се изкажат – и оправдаят. Директорката Чанева – че охраната „трябва да се засили“. Зам.-министърът на образованието Диян Стаматов – че случилото се дължи на бушуващи хормони: „резултат на импулсивна и неконтролируема емоция на един млад господин, на прага на 18 години“. Шефът на Главна дирекция „Национална полиция“ Христо Терзийски – че редовно проверяват частните охранителни фирми и „не чакаме да стане инцидент, за да го правим“, а „по конкретния случай извършваме проверка на дейността на охранителя“.
Всички до един лъжат. На сайта на 23-о училище липсва елементарната информация коя е охранителната фирма, с която директорката е сключила договор. Защото охраната е отговорност на директора на училището, в чийто бюджет има перо за външни услуги, от което директорът по свое усмотрение отделя пари за охраната – и слага подпис под договора. Така че от г-жа Чанева очакваме не да се засили охраната, а да назове коя е фирмата, на какво основание я е избрала и защо охранителят не е сметнал за необходимо да си свърши работата, а безучастно е наблюдавал кървавата сцена. (Само да не притискат учениците да променят показанията си.)
Работа на училищния психолог е да каже дали „младият господин“ е импулсивен и неконтролируем. Работата на зам.-министър Стаматов, още повече като доскорошен директор на училище, е да пренапише Националната програма „Достъпно и сигурно училище“, която МОН обеща да предложи на Министерския съвет. През февруари прясната тогава министърка – Меглена Кунева, отбеляза, че по модул „Сигурност“ в нея се предвижда да бъде финансирано закупуването на видеокамери за 1.5 милиона лева. За да бъде контролиран достъпът до училищата.
Разбираме, че това е апетитна обществена поръчка, но тя няма да свърши никаква работа по отношение на сигурността на училищата. Достъпът се контролира най-добре от гардове, които си вършат работата, и от правилник за реда в училище, който се спазва. А парите спокойно могат да се пренасочат за повече физкултурни салони.
През 2011 година, като кандидат за президент, г-жа Кунева беше такъв радетел да има физкултурен салон във всяко училище. Ако помните дебата на кандидат-президентите, опонира на Росен Плевнелиев за зала „Арена Армеец“, че със стоте милиона за нея е щяло да има физкултурен салон във всяко школо. Сега, като просветен министър, не се сеща за това.
Според данните, представени от МОН като аргументи за повечето камери, бяха, че от 2555 училища в страната 1400 са с осигурена пълна физическа охрана на всички училищни сгради. Училищата без осигурена физическа охрана са 837, а с частично осигурена – 306.
Законът за частната охранителна дейност има нужда от сериозен ремонт. В него липсват каквито и да било критерии към физическата пригодност на хората, които работят като частни охранители. А те не би трябвало да се различават от тези към държавните гардове от Националната служба за охрана (НСО).
Практиката да се назначават пенсионирани дедовци, макар и бивши военни и бивши полицаи, не е добра. Гардът трябва да е трениран, да полага всяка година изпит за физическа подготовка и психотест, за да може адекватно да се намеси при инцидент. Всичко друго е отбиване на номер.
В България има около 100 000 частни охранители, а в момента законът, който регламентира дейността им, се променя – и предизвиква протестите им. Някои от тях отбелязаха, че все така отсъства точна и ясна категоризация на нужното обучение и образование на гардовете.
Но директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ Христо Терзийски ни уверява, че контролът, който МВР оказва върху дейността на частните охранителни фирми, тъй като издава лицензите за дейността им, е „постоянен процес“.
„Проверката на частните охранителни фирми, които извършват контрол върху сигурността в училищата е изключително стриктен и постоянен, което е ежедневно разпоредено на районните инспектори, обслужващи територията на съответните учебни заведения“.
Дали да не изпратите на сайта на МВР снимки на охранителите на училища. Едва ли някой му вярва за „постоянния процес“.
Така че ако детето ви се прибере в къщи с думите: „Мамо, искат ни по 5-10-20 лева на месец за охрана!“, не бързайте да давате. Първо попитайте дали ще има охранители на всички входове на училището.
Впрочем, дали НСО да не бъде натоварена да свърши малко полезна работа на ползу роду, след като на министрите им забраниха да ползват услугите на държавните гардове.
И стойте близо до децата си, когато хормоните им бушуват.
Все пак те са ни най-важни…
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.