Пазарджишки бизнесмен е новият собственик на удавения в дългове торов завод „Химко”, съобщи информационният сайт за Северозападна България BulNews. Георги Пиримов бе единственият кандидат, внесъл необходимия депозит по сделката, в размер на един милион лева. В едноседмичен срок – считан от днес, бизнесменът трябва да подпише предварителния договор за дружеството.
ArrayТова ще бъде и финалът на преговорите около предприятието. До 30 дни пък бизнесменът трябва да преведе на синдика Росица Томова останалата сума по сделката или малко над десет милиона лева. Ако до края на следващата седмица новият инвеститор се отдръпне от „Химко”, то внесеният милион остава за кредиторите на торовото дружество.
Сделката стана факт днес, по време на провелия се пореден търг за „Химко”. В битката за активите на удавеното в борчове предприятие се впуснаха гръцки бизнесмени и наследникът на известен род активни борци Георги Пиримов. По време на първоначалните огледи на 14 юни тази година пазарджишкият бизнесмен публично протегна ръка на опонентите си от южната ни съседка и поиска съвместно участие в търга. Оттам обаче Пиримов получи отказ, което провокира предприемача да продължи участието си самосиндикално.
Интересен факт е, че през цялото време на огледи, преговори, внасяне на депозит и при днешния търг неотлъчно до пазарджишкия бизнесмен бе бившият собственик на „Химко” Валентин Димитров. Георги Пиримов е известен и с участието си в редица фирми и банки в страната. Той е бил председател на надзорния съвет на вече фалиралата Частна земеделска инвестиционна банка. Отделно от това пазарджишкият бизнесмен има дялови участия в „Метахим инвест“ ЕООД, „Южен индустриално енергиен парк“ ООД, „Фертекс България”, „Стоманени тръби-98” АД и други. Сега в активите на предприемача е на път да влезе и врачанското торово предприятие „Химко”.
Сагата с „Химко” обаче може и да не приключи дотук. Жалби до отговорните институции и до кредиторите ще внесат до дни гръцките бизнесмени, проявили интерес да закупят торовото дружество. Причината за недоволството им е, че синдикът Росица Томова не им е предоставила поисканите преди седмица документи за ОВОС и разполагането на друг сходни производства. Въпросната документация е трябвало да бъде предоставена на гръцка банка, която да отпусне необходими кредит за инвестиция в „Химко”. По този начин синдикът им е попречил на по-нататъшното участие в търга, категорични са специалисти.
С подписването на предварителния договор се очаква в ръцете на Георги Пиримов да преминат земите, сградите, инженерните и основните производствени съоръжения, оборудването и материалните активи, транспортните средства другите активи на торовото дружество. Всичко това бе извадено на тезгяха от синдика Росица Томова. Този път тя запази цената на торовото дружество, която е в размер на 11 700 000 лева. Това бе сумата, за която се продаваше апетитният обект в началото на тази година, когато единственият кандидат за торовия гигант бе Пеевски. Прави впечатление и това, че Пиримов е от точно от Пазарджик, откъдето случайно или не е избран за депутат и бившият кандидат за собственик на „Химко“ Делян Пеевски.
Бюрокрация блокирала 280 000 тона нефтени отпадъци в „Лукойл“
Тромави институции и липсата на подпис от експерт бавят почистването на нефтените отпадъци, които обгазяват Бургас, съобщи бургаският сайт Флагман. По настояване на кмета Димитър Николов „Лукойл Нефтохим – Бургас” е поел ангажимент да финансира изграждането технология, чрез която да преработят тези стари нефтоотпадъци, за да може там да се посее райграс и да не мирише.
Инсталацията е изградена, но все още не е пусната в действие поради липсата на експертно мнение, изразено пред Агенция „Митници” – дали тези тонове нефтопродукти са отпадъци, или са суровина.
Проблемът бе поставен на дискусия с участието на КРИБ и представители на правителството.
„280 хиляди тона въглеводороди стоят на атмосферно въздействие от 30 години на територията на „Лукойл Нефтохим – Бургас”. Особено лятото вследствие на изпаренията това идва към Бургас и носи миризма на въглеводороди. Това са стари нефтени отпадъци, които се намират на нефтената площадка на завода. По силата на приватизационния договор, когато се е продал НХК, пречистването им е оставено като ангажимент на българската държава. Въпреки това „Лукойл Нефтохим – Бургас” пое ангажимент да го финансира”, обясни кметът на Бургас Димитър Николов.
„От няколко месеца спорим с Агенция „Митници” дали това са нефтени отпадъци, или суровина. Ако са суровина, те трябва да ги обложат с акцизи и такси. Специалист трябва да дойде на място, да вземе проби, да каже какво трябва да се направи, да подпише писмо и инсталацията на следващия ден ще започне да работи и да ги пречиства. Така честите летни обгазявания ще престанат”, добави градоначалникът.
„Преговорите се водят между мен и Министерството на финансите в лицето на Агенция „Митници”, каза Николов.
“ От една страна това са действително суровини, които може да се преработят, а от друга страна това е една екологична бомба. Месеци стоим и чакаме един чиновник да сложи подпис, за да заработи инсталацията на Лукойл Нефтохим Бургас, да се пречистят нефтопродуктите и после да засеем райграс“, обясни Димитър Николов.
Министърът на икономиката Божидар Лукарски прие въпроса присърце и се ангажира лично да разговаря с колегите си и да се преодолеят пречките.
„Дайте ми само името на човека, който не подписва, и ще решим въпроса веднага“, каза министър Лукарски.
Питонът-беглец в Баните оцеля, днес откриха официално Терариума
50-килограмовият йероглифов питон, който преди няколко месеца избяга от клетката си през дупката на аспирацията и остана заклещен зад гипсокартона, е оцелял. След спасителната операция експертите смятаха, че няма да преживее стреса, съобщи haskovo.net.
Питонът е сред атрактивните влечуги в новооткрития Терариум в Националния курорт Минерални бани. Дълъг е 4 метра, а клетката му, с размери 2 на 3 метра, бе допълнително укрепена след бягството. Това забави официалното откриване на единствения лицензиран на Балканите терариум, лентата бе прерязана едва днес.
В него могат да се видят 18 влечуги от 16 вида, сред които има и две игуани, обясни д-р по биология Красимир Христов, който е управител на терариума и председател на Тракийското херпетологично дружество. Той обясни още, че зад всяка клетка на змиите има допълнителни помещения, в които има и други влечуги. Идеята е да има кръговрат и посетителите да се запознават с различни видове, допълни Христов.
Терариумът, разположен в парк „Топлика” в Минерални бани, е необичайна и интересна туристическа атракция за деца и възрастни. В България към настоящият момент има само един стационарен терариум към Софийския зоопарк и няколко подвижни (пътуващи) атракциони, най-големите от които са на Тракийското херпетологично дружество. Във всички тях са представени основно екзотични видове, а видовете от Българската херпетофауна (земноводни и влечуги в България) са изключително рудки.
Основната задача на ръководството на терариума в Баните е да се наблегне на влечуги от българската фауна. От друга страна за населението е полезно да различава опасните и отровните видове, за да знае как да се държи при среща с тях в природата. Обикновено нашето население не познава змиите, смята ги за опасни и много често ги избива, въпреки техния защитен статут. Повечето видове земноводни и влечуги в България са безвредни, които не застрашават човека.
Нов способ за умъртвяване на защитени дървета откриха в „Бедечка“
Нови умишлено умъртвени защитени дървета откри гражданският екопатрул в „Бедечка“, съобщиха вчера от сдружението „Запазете „Бедечка“, по чиято инициатива стартираха проверките в нетитулувания парк. Откритията след продължилия няколко часа обход са повече от смущаващи, категорични са участниците в първата по рода си акция, съобщи в. Старозагорски новини.
Екопатрулът е установил, че в основата на дърво под паспортен номер 67 е правен опит за палеж с цел умъртвяването му, а за да бъдат прикрити следите, са били натрупани парчета керемиди.
Подобна интервенция е имало по други дървета, но за тях не е установено дали са паспортизирани, тъй като е обелена част от кората им, тоест, ако са имали паспортни номера, те са били премахнати с кората.
С обелена кора са се оказали и част от изсъхналите вече дървета, за да не личи дали са били паспортизирани, а в близост до новостроящите се кооперации е открито дърво с останки от боя по оцеляла част от кората му, с която вероятно е бил написан паспортният му номер.
След като през м.май т.г. в „Бедечка“ бяха открити шест дървета, надупчени със свредел, в които е била изливана нафта, палежите на дънерите и премахването на корите с паспортните номера вероятно е нов тип „иновация“ с цел да бъдат след това безпрепятствено премахнати и терените да бъдат освободени за предстоящото строителство на новия жилищен квартал.
Екопатрулът е открил и защитено дърво под No 1130, което е изсъхнало заради пробита дупка в ствола, която е била запълнена с нещо, наподобяващо кал. Открито е било и отрязано паспортизирано дърво, но участниците в проверката не са успели да установят дали номерът му е 83 или 183, тъй като са нямали възможност да повдигнат дънера.
За „свределите“ Община Стара Загора вече наложи 60 000 лв. глоба на двамата собственици на терени, където бяха открити умишлените интервенции. За новооткритите от екопатрула интервенции се
очаква от Общината да бъдат разпоредени нови проверки.
„В „Бедечка“ има може би още стотици възрастни дървета от защитени видове, които изобщо не са паспортизирани, за разлика от по-млади техни събратя“, съобщиха още от инициативната група, която продължава да настоява за незабавна промяна на ПУП и ОУП, за да бъдат спрени всякакви посегателства върху ценните растителни видове в „Бедечка“.
Спешно укрепват разрушения тютюнев склад в Пловдив
Собствениците на полуразрушения тютюнев склад на ул. „Одрин” 8 в Пловдив отказват да укрепят сградата по собствено желание, но от общината подеха инициативата и обявиха обществена поръчка за проект, който да възстанови сградата, съобщи сайтът Под тепето.
От местната управа ще платят 5 000 лева без ДДС за одобрения проект, а възстановителните дейности ще се извършат за сметка на собствениците на склада. Очаква се това да струва на бизнесмените около 100 хиляди лева, а от общината съобщиха, че вече има проведена среща с представители на фирмата „Одрин 8” и не се очаква да има проблеми с плащанията.
От друга страна, Окръжна прокуратура – Пловдив, нареди незабавно предприемане на аварийно укрепване на сградата, като изясни статутът й. Официално, тютюневият склад е обявен за единична недвижима културна ценност.
Все още няма одобрен проект за възстановяването на културния паметник, но поне има надежда, че фасадата на сградата ще бъде запазена и складът няма да бъде разрушен до основи.
Българи представят в Лондон прототип на електрически автомобил
В края на месеца Лондон ще бъде домакин на състезание за млади инженерни умове от цял свят. Ще бъдат представени най-новите университетски разработки за икономични автомобили. От България, за трета година, ще участва отбор от Русенския университет, който ще представи прототип с електрическо задвижване, съобщи БНР.
Ентусиазмът за участие се разпалва от преподаватели и колеги. Така се ражда първият автомобил, който през 2014 година минава по пистата на Ротердам в състезанието „Шел екомаратон“. Сега имат пълната подкрепа на университета и на бизнеса.
Машината може да развие максимално 36 километра в час. Автомобилът ще бъде пилотиран от две момичета, които ще се сменят за различните стартове.
Последните месеци екипът работи по подобряване на техническите параметри на автомобила. В дебюта си през 2014 година русенските студенти успяха да изминат 168 километра с един киловатчас, което им отреди 23-то място в крайното класиране. През миналата година автомобилът успя да измине 213 километра със същата енергия.
Амбицията на отбора за тази година е да се нареди сред топ 10 в своята категория. Русенските студенти ще се борят и за приза „Дизайн на превозно средство“. Наградата признава най-оригиналния автомобил.
Ректорът на Русенския университет, професор Велизара Пенчева е сред най-големите фенове на отбора: Горда съм с предизвикателството, което приеха студентите, както и желанието им да се включат в това състезание.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.