©EPA/БГНЕС
Съвместна флотилия на НАТО в Черно море може да има, само ако България бъде връхлетяна от мощна имигрантска вълна. Това заяви премиерът Бойко Борисов на извънреден съвместен брифинг по темата с президента Росен Плевнелиев и министъра на отбраната Николай Ненчев.
„Тема за кораби на НАТО да охраняват нашата граница може да възникне при мощна бежанска вълна, ако се зададе по море, след като затворят Егейско и Средиземно море“, категоричен беше премиерът.
„Категорични сме, флотилия, по начина по който е предложена, е отхвърлена и от военния министър, и от президента и от външния министър на България“, заяви Борисов.
Той подчерта, че на Европейския съвет е взето решение кораби на НАТО да помагат в Егейско море на Гърция и в Средиземно на Италия. Според него България полага големи усилия за справяне с мигрантския натиск и засега подобна помощ не ни е необходима.
Темата за съвместна флотилия с Румъния и Турция е повдигната първо при посещението на румънския премиер Дачиан Чолош в началото на юни, а след това и при визитата на румънския президент Клаус Йоханис, обясни Борисов.
Дори някой да си е мислил, че такава флотилия може да се случи, според министър-председателя Конвенцията от Монтрьо не я позволява.
Съгласно конвенцията държави, които нямат излаз на Черно море, могат да разполагат в него свои военни кораби за не повече от 21 дни. Русия, която през 2014 г. анексира Крим, има свой черноморски флот, базиран в Севастопол.
Борисов уточни, че понеже с президента не са имали възможност да се срещнат и да изяснят какво са говорили с гостите, са направили това днес.
Във връзка с изказването, че „ястребите няма да пратят децата си на военните кораби“ премиерът подчерта, че „има държави, които гонят своите интереси и позиции, това си е тяхна работа”.
Според Борисов евроатлантическата ориентация на България е доказана. Той припомни, че 2500 съюзнически войници минават всяка година обучение на полигона в Ново село. Освен това са модернизирани авиобазите в Безмер и Граф Игнатиево, където постоянно се провеждат учения.
„По-пронатовски не може да бъдем“, заключи той. Премиерът добави също, че утре военният министър заминава за Крит, където ще посети американски самолетоносач.
Борисов се обърна и към опозицията, като подчерта, че управляващите не се нуждаят нито от атака, нито от подкрепа.
За изпращането на български войници в Румъния българското правителство много ясно заяви категорично позицията на България, че като цяло подкрепяме инициативата и ще участваме с до 400 военни за подготовка и учение на ротационен принцип.
„По инициативата за нов батальон в Румъния, очаква се да се вземе решение, за участието на България с до 400 човека военни е инициатива, зад която заставаме, в нея няма нищо ново, увери Плевнелиев. Учения ротационни, до 400 човека, мисля, че е повече от ясно“, подчерта още той.
По думите му румънските колеги са повдигнали въпроса за военно регионално сътрудничество в областта на морската отбрана. Това предложение ще бъде конкретизирано и ще бъде направено нужното, за да придобие конкретна форма. Отначало може се да започне с морски учения и упражнения.
„Това може да е инициатива, която България ще подкрепи само в рамките на НАТО, тя не се различава от всичко друго, което правим. Всяка от държавите-членки може да участва. Става въпрос за учение, координация, на ротационен принцип, къде тук е сензацията и новото“, запита реторично Плевнелиев.
Държавният глава призова да се спрат всякакви спекулации, че ще се правят флотилии с някого и насочени срещу някого.
„Силата на НАТО като отбранителен съюз е в това, че тя се изгражда върху силите на всяка една от държавите. Участваме в инициативи на НАТО“, каза още Плевнелиев.
От своя страна министърът на отбраната Николай Ненчев заяви в потвърждение на президента, че разговори извън този контекст с румънския премиер и президент не са водени.
„Не сме водили разговори за флотилии между Турция, Румъния и България“, посочи той.
След което поясни, че действително е имал среща с румънския си колега за изграждане на флотилия, но той е възразил, като е посочил, че такова решение може да се разглежда на високо ниво в НАТО.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.