Усложнената геополитическа ситуация може да доведе до блокада на Черно море и спиране на снабдяването със суров петрол на румънските рафинерии. За да избегне това, Европейският съюз трябва да съдейства за изграждането на петролопроводи от италианското пристанище Триест, настоя шефът на най-голямата компания за транзит на суров петрол в Югоизточна Европа Conpet Ливиу Илаши, цитиран от EurActiv. Array
Той отправи предупреждението пред Европейския парламент на 25 май на конференция, организирана от Румънския енергиен център.
В момента по-голямата част от вноса на суров петрол в Румъния е от Русия, въпреки че страната също произвежда собствени количества, обясни Илаши.
По думите му евентуална блокада на Черно море изобщо не е в сферата на хипотезите.
„Какъв ще бъде подходът на ЕС и на Румъния за избягване на криза, която може да спре доставките на нужните количества? Какво ще стане, ако по различни причини, в геополитически контекст, Черно море бъде блокирано?“, запита Илаши.
Според него едно от възможните решения е да се свърже терминалът в румънското пристанище Констанца с този в Триест и да е с капациет за обратни потоци, които да подсигурят доставките не само за румънските рафинерии, но и за тези в Централна Европа.
Като пример за възможността за реализация на проекта Илаши посочи плана за газопровода БРУА, който с помощта на ЕС да свързва България, Румъния, Унгария и Австрия. Проектът е наричан „мини-Набуко“ заради сходствата си с изоставения по-голям план за свързване на Кавказ с Виена.
Целта на газопровода „Набуко“ беше да диверсифицира доставчиците на природен газ и маршрутите за доставка за Европа, като по този начин намали зависимостта на континента от руските доставки. Първоначалният проект беше подкрепен от няколко страни членки на ЕС, както и от САЩ, и се разглеждаше като конкурент на проекта „Южен поток“. Главният доставчик се очакваше да бъде Ирак, с потенциални доставки от Азербайджан, Туркменистан и Египет.
БРУА и друг проект на име „Източен пръстен“ (Eastring) – също алтернатива на „Южен поток“ (за свързване на държавите от Балканите с европейските хъбове NCG, Gaspool, Baumgarten, TTF, б.р.), попаднаха в списъка на Брюксел на проектите от общ европейски интерес. Въпреки това обаче зависи от пазара кой вариант ще бъде реализиран, тъй като всички те се конкурират.
И понеже подобен проект за транспорт на суров петрол съществува на ниво ЕС, но е изоставен, Илаши зове за подновяването му при нови условия.
Според него е нужно и увеличаване на капацитета на хранилищата.
Шефът на Conpet, която е със 125-годишна история и снабдява всички румънски рафинерии, познава бизнеса отвътре и припомня, че през 2004 г. в Румъния е имало 9 рафинерии, а сега едва 3 са работещи.
Той подчерта, че ситуацията в съседна България е още по-лоша, защото има само една рафинерия – собственост на руската „Лукойл“, в Бургас. Освен това, за разлика от румънските рафинерии, българската може да преработва само руски суров петрол сорт „Урал“.
Досега руската стратегия беше на закупуване на рафинерии в ЕС. Но „Лукойл“ е частна компания, която трудно може да бъде сравнена с „Газпром“ – икономическото крило на Кремъл.
Сортът „Брент“ надхвърли $50 за първи път от 7 месеца
Цените на петрола надхвърлиха границата от $50 за барел за първи път от половин година. Отскокът на цената от дъното бе предшестван от знаци, че пресищането на пазара, продължило близо 2 години, е на път да бъде секне.
Цените се покачиха в последните седмици след серия от аварии, главно заради горските пожари в Канада и безредиците в Нигерия и Либия. Тези инциденти спряха производството на близо 4 милиона барела дневно.
За мнозина с покачването на цените над $50 за барел е премината психологическата бариера, възпираща водещите производители – главно сред американски компании за шистов петрол, за възобновяване на замразените операции в последните години.
Цените на горивата се покачват през лятото
Цените на бензина и дизела на дребно се увеличиха с между 3 и 4% в празнични дни. Очаква се тенденцията да се запази поне до края на лятото, прогнозират петролни компании.
Цените на двете най-популярни горива у ще продължат да се увеличават с още между 5 и 10 стотинки. Основните причини са идващия туристически сезон и котировките на петрола на световните пазари.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.