Без евростипендии за студентите по медицина. Точка. Това заяви днес образователният министър Меглена Кунева на среща с представители на студентските съвети, отрязвайки в аванс малобройните протести на студенти по медицина, фармация и дентална медицина.
ArrayАргументът, че учебниците по медицина са скъпи – някои по 40-50 лева, не трогна министъра. Тя повтори, че държавните издръжки за тези студенти остават най-високите: 7600 лева за студент по медицина за т.г., 8100 за стоматология, 7400 за фармация и закри темата.
Така т.нар. „евростипендии“ – 120 лева месечно за отличен успех, които досега се отпускаха по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“, а занапред – от образователната европрограма, ще се полагат само на 32 „приоритетни“ специалности: педагогически, инженерни, изкуства и др. Те бяха избрани от правителството за приоритетно стимулиране.
Кунева се поправи само за формулировката „приоритетни“ специалности, обиждащи останалите като „неприоритетни“ и поясни, че става дума за онези, за които има глад в държавата.
„Бизнесът все по-остро поставя въпроса с финансирането на медицинските университети и субсидирането на кадри, които след това бягат в чужбина. Така излиза, че държавата субсидира работна ръка за външните пазари. Голяма част от инженерите също заминават в чужбина, но данните показват, че заминаващите медици са два пъти повече“, каза тя.
„Бизнесът“ изглежда е пропуснал да каже на Кунева, че в страната има и критичен недостиг на медицински сестри – близо 11 000. Те също се обучават в бакалавърските програми по медицина.
Истина е, че 80% от завършващите медицина емигрират директно след дипломирането си – не само заради унизителното заплащане, а и заради унизителната липса на стажантски места в болниците. Те изтичат най-вече във Великобритания, Германия, Франция. Апропо, това са и трите най-големи донора в Европейския съюз, тъй че обективно погледнато не е толкова несправедливо евростипендиите по оперативната програма да отиват за кадрите, които после намират работа там.
Естествено, никой не учи медицина заради едната стипендия, както казаха протестиращите пред МОН студенти. Просто учещите ще бъдат малко по-затруднени и морално по-стимулирани да напускат страната.
Да оставим настрана неоспоримия факт, че отличният успех в медицинските специалности струва много повече отколкото в много от хуманитарните.
По-големият абсурд е идеята, че фокусирайки стипендиите върху студентите в педагогически специалности например, начело в списъка на „приоритетните“, можеш да стимулираш нови генерации учители.
Това няма да стане. Мнозина от малцината, записали педагогика с откровената амбиция да станат учители, преподаватели или възпитатели, ще офейкат от професията скоро, след като стъпят на пазара на труда – независимо получавали стипендии или не. Ясно е защо – пак заради обидното възнаграждение на труда им, което ги обрича на доживотна аскеза и заради още безчет вкаменелости в системата на държавното образование.
Или както днес меко отбелязват студентските съвети по повода, проект „Студентски стипендии“ (по познат като „евростипендии“), „вместо да изпълнява ролята на допълваща политика, заемаше на заместваща такава“.
И това продължава.
Нещо повече: това е стимул по посока на луната, защото както в. „Сега“ писа въпросните „приоритетни специалности“ са приоритетни само в този списък. На практика не са, защото в същото време тазгодишният прием и при тях е орязан. Приемът в педагогиката за 2016/17 г. ще бъде увеличен само в 3-4 университета, с малко: във Великотърновския (с 81 бройки до 497 студенти), в Пловдивския, в Русенския. В Шуменския, Бургаския и Тракийския в Стара Загора приемът се намалява.
За разлика от повечето от останалите специалности в „приоритетния списък“, за педагозите бъдещият работодател се явява МОН (в най-общ смисъл).
И с едната ръка (образованието) тя им подхвърля стимули, за да ги тласне към другата „груба лапа челична“. А стартовата заплата от 600 лева за начинаещи учители очевидно няма да я омекоти.
Резултатът е среден пръст за всички. Той ще стане съвсем отчетлив до няма и десет години, когато, по данни на БСК, 50% от сегашните учители ще се пенсионират.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.