До 2025 в света ще има най-малко 40 мегаполиси. Населението на Мексико Сити и района около него е по-голямо от това на Австралия, същото се отнася и за Чунцин – група свързани градски анклави в Китай, с площ колкото на Австрия. Градовете, разделени преди години от стотици километри, вече са почти свързани в огромни градски архипелази, най-големият от които е японският пояс Таихейо. В него е концентрирано 2/3 от населението на Япония – основно в мегаполисите Токио, Нагоя и Осака. Array
Делтата на Перлената река в Китай, районът около Сао Пауло и този около Мумбай стават все по-интегрирани чрез инфраструктура. Най-малко десет такива градски коридори се появиха в последните години.
Китай е в процес на реорганизация и се подготвя да създаде градски клъстери с население от по 100 милиона души. И все пак, до 2030 г. вторият най-голям град в света след Токио няма да бъде китайски, а Манила във Филипините.
Клъстерите от мегаполиси в САЩ са важни като изброените досега, въпреки че населението им е значително по-малко. Три от тях се открояват най-много. Източният коридор от Бостън през Ню Йорк до столицата Вашингтон концентрира академичната общност, финансов център и политическата столица. Единственото, което липсва – засега – е високоскоростна железница, която да действа като регионален гръбнак.
От Сан Франциско до Сан Хосе, Силициевата долина стана дом на над 6000 технологични компании, които генерират брутен вътрешен продукт от над $200 милиарда. С високоскоростна железница от Сан Франциско до Лос Анджелис и Сан Диего, тихоокеанското крайбрежие на Калифорния наистина се превърна в западен конкурент на източния коридор.
И за финал идва най-големият градски клъстър в американския юг между Далас и Форт Уърт. Районът е дом на индустриални гиганти като ExxonMobil, AT&T и American Airlines, а местната икономика е с по-голям обем от тази на Южна Африка.
Там вече се строи Транстексаският железопътен коридор, който ще позволява движение със скорост до 120 км/ч. Плановете на щатските власти са жп линията да свърже Далас със столицата на Тексас – Хюстън.
Големите свързани градове принадлежат не толкова към политическата география на страната си, колкото на световната мрежа. Днес най-богатите 20 градове в света са изградили супермрежа, движена от капитал, талант и услуги. Те са дом на 75% от най-големите корпорации, които от своя страна инвестират в разширяването им и подобряват вътрешноградските мрежи.
Наистина световните градове са създали свой собствен клуб, който в голяма степен е денационализиран. Също като отборите от Формула 1, те привличат таланти от цял свят и трупат капитали, които харчат за самите себе си.
Възходът на нововъзникващите пазарни мегаполиси като магнити за регионалното богатство и таланти е с най-сериозен принос за преместването на световния фокус на икономическата активност.
Проучване на световния институт „Маккинзи“ показва, че в периода от 2015 до 2025 г. една трета от световния растеж ще дойде от ключови западни столици и мегаполиси в развиващите се икономики. Една трета ще е от гъсто населените градове със среден размер в развиващите се пазари, а една трета – от малките градове в селските райони.
Днес в света има градове, които функционират много по-добре от държави. Често те са острови на самоуправление в рамките на по-слабата от тях държава, от която извличат всичко възможно, без да се интересуват от случващото се в провинцията. Точно така Лагос се отнася към Нигерия, Карачи към Пакистан и Мумбай към Индия.
Разбира се, много е трудно, ако не и невъзможно, да разграничим зависимостите между град и държава, независимо дали говорим за територия, демография, икономика, околна среда и обществено развитие. Тук обаче не говорим за това.
В цял свят бизнес лидери и политици създават специални икономически зони и привличат инвеститори в орбитата им, за да гарантират, че благата ще се разпределят на локално, а не на национално равнище. Това е целият суверенитет, от който се нуждаят.
За тази цел около големи летища се създадоха нови квартали, за да се избегне допълнителното задръстване и се постигне по-ефективно свързване с глобалните пазари и веригите за доставки. От чикагското летище „О’Хеър“ и вашингтонското „Дълес“ до летище „Инчеон“ в Сеул, тези градове се превръщат в най-бързо растящите икономически райони и подчертават истинската стойност на свързването. За компаниите, които изместват централите си в тези райони, летищата са врата към световните пазари, докато прилежащите градове са просто поредна дестинация за търговия.
Новата световна карта ще се гради около 30 мегаграда. И можете да сте сигурни, че ще ни говори много повече за това къде се намират хората и парите – от конвенционалната карта на 200-те държави по света.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.