Ден след гръмката акция по задържане на шефа на Фонда за лечение на деца в чужбина и още седмина, прокуратурата и ГДБОП публично осведомиха защо са арестите. Сред аргументите им обаче липсваха данни за „подкупи от родители“, „пликове с пари в кабинета“ и „отклоняване на пари на Фонда в лични сметки“, както съобщи „24 часа“. Array
Александров оглавяваше Фонда в първия мандат на ГЕРБ, при кабинета „Орешарски“ беше отстранен, а после върнат отново от служебния кабинет и тогавашния здравен министър Мирослав Ненков.
Всяка година бюджетът, който разпределя Фонда за лечение на деца в чужбина, е около 10 милиона лева.
Освен Александров, в ареста са главната счетоводителка Велислава Гинчева, колежката ѝ Янка Пешева, експертите Катерина Котева, Станислава Горанова и Милен Данков. Всички те са на щат във фонда.
Прокуратурата днес трябва да реши кой от тях да остане в ареста и на кого какви обвинения да повдигне. Заявката е, че на „повечето от тях ще бъдат повдигнати обвинения“.
А повечето от администрацията били от Долни Дъбник, откъдето е и Александров, обясниха днес от ГДБОП, разкрили съвпадението.
Пари от родители за лечение на деца не са искани, стана ясно на пресконференцията, дадена днес от шефа на ГДБОП Ивайло Спиридонов, ръководителят на Специализираната апелативна прокуратура Даниела Попова и говорителят на главна прокуратура Румяна Арнаудова.
„Основните линии са безстопанственост, престъпления по служба и нецелево изразходване на средства от този фонд. Разследването не касае лечение на деца в чужбина, основната линия на разследване в това досъдебно производство е лечение на деца в здравни заведения на територията на България, както и договори за комисиони във връзка с провеждащо се лечение“, уточни Арнаудова.
Според държавното обвинение, Александров сключил договор със „своя приятелка“ – Маргарита Мунос, собственичка на апартамент в Париж, Франция, в който били настанявани изпратени за лечение деца.
Наемът бил на десетократно по-високи цени от пазарните. Какви са пазарните – прокурорките не успяха да отговорят. Общата сума, която й е изплатена, е 200 000 евро. Прокуратурата не успя да каже за какъв период от време са изплатените средства.
„Във всички останали държави децата са били настанявани в българските посолства“, каза ръководителят на Специализираната апелативна прокуратура Даниела Попова.
Договор с Мунос имало сключен още в първия мандат на Александров, после разтрогнат, а след като отново поел ръководството на фонда, Александров подновил и контракта.
Друго от провиненията му е, че сключил договор с посредническа фирма, която единствена имала право да превозва деца за лечение в Турция (лечение на деца извън ЕС). На фирмата били платени 250 000 лева.
Друга нередност, според разследващите е, че за спешните случаи Александров се консултирал с трима конкретни лекари, които насочвали децата за лечение в болниците, където работят.
Тримата експерти, чиито имена прокуратурата отказа да съобщи, дали по около 100 становища, като за всяко са получавали по 35 лева. Всички останали експерти от списъка с десетки имена са ползвани най-много веднъж или два пъти.
Разследващите установили също, че Александров представял документи, за да му бъде изплащано гориво, с което зареждал личния си автомобил. Не уточниха дали не е пътувал по служебни цели с колата си.
За сметка на фонда няколко лекари били пратени на обучение в чужбина и за целта изразходвани по около 10-12 хиляди евро на човек. Давани са и пари за облекло.
В дома на Павел Александров били намерени 16 000 евро, а в сейф „множество юбилейни монети на доста висока стойност“.
Проверка във фонда имало преди година и тогава не са били открити нарушения. След като прокуратурата отказала да образува разследване, министърът на здравеопазването Петър Москов изпратил около 5000 страници документи.
Още през юли м.г. ГДБОП започва да проверява сигнали за нередности във фонда. После се намесва специализираната прокуратура.
16 000 евро са намерени в дома на Павел Александров, в сейф множество юбилейни монети на доста висока стойност.
Новото ръководство на Фонда за лечение на деца в чужбина ще се събере още днес, за да разгледа спешните случаи на болни деца, каза по-рано премиерът Бойко Борисов. Той изведе като най-спешен случаят на 4-месечния Делян, който страда от рядко онкологично заболяване.
Борисов потвърди, че в разследването са били използвани специални разузнавателни средства.
Днес се събира Общественият съвет под председателството на назначения още снощи нов директор на фонда проф. Владимир Пилософ. Около 60 деца чакат одобрение за лечение извън България от Фонда за лечение на деца в чужбина, обяви Пилософ преди заседанието на Обществения съвет, съобщи БНР.
„Бях доста време член на Обществения съвет. Кой знае какви промени в неговата работа няма – за добро или за лошо. Така че съм запознат с технологиите на функциониране на Фонда и някъде, до края на другата седмица ще мога да напиша един доклад до министъра на здравеопазването за това, какво смятам от тук нататък да се прави, какво предлагам“, каза проф. Пилософ.
Той отказа да коментира вчерашните арести, а за предшественика си Павел Александров каза: „Нямам никакви подозрения лично към него“.
Владимир Пилософ обеща да слезе при майките на болни деца, които организират днес протест пред Фонда в 16 часа с искане да бъде ускорена работата му.
15 деца са получили зелена светлина за лечение в чужбина на извънредното заседание на Фонда за лечение на деца в чужбина, от общо 43. На сбирка другата седмица ще се вземе решение за останалите деца, чиито случаи днес не са били разглеждани.
Според новия ръководител на фонда в момента има два основни проблема, свързани с работата на оглавяваната от него институция. Единият е, че няма интернет, а другият, че липсва персонал като от 15 служители налични са останали само трима. Затова от МЗ са им съдействали и са изпратили допълнително хора – икономист, юрист и счетоводител.
Майката на Делян също присъства на заседанието като стана ясно, че детето не може да замине в момента в клиниката в Тюбинген, тъй като клиниката не може да изготви предоперативна химиотерапия, каквато е задължителна.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.