„Великолепният град“ на Бразилия ще бъде домакин на поне 400 000 туристи по време на Световното първенство по футбол, което започва след по-малко от месец. Има нещо, което посетителите едва ли ще успеят да избегнат, било то на път към летището или на плажа – човешки фекалии.
В Рио едва 40% от отходните води се преработват, останалите се озовават в градските реки, лагуните, плажовете и залива. Освен това всеки ден между 80 и 100 тона боклук отиват в живописния залив Канбера.
Правителството планира да изчисти залива преди Олимпийските игри през 2016 г., което е наложително, предвид факта, че в Олимпиадата се включват и водни спортова. Но кариоките, както са познати местните жители на Рио, продължават да съжителства с този проблем от десетилетия.
Истинска тоалетна
Ужасната канализация има въздействие върху екологичната картина на целия град. Биологът Марио Москатели, който следи водните басейни около Рио в последните десетилетия нарича залива „истинска тоалетна“. (Впрочем, проблемът с „кафевите бомби“ в морските води е познат и по българското Черноморие – заради липсата на пречиствателни станции.)
„През последните 20 години над един милиард долара са профукани в опити да се почисти Гианабара, но екологичната деградация само се засилва“, твърди ученият.
Той е попадал на всевъзможни предмети, плуващи във водата. Сред „находките“ му са канапе, деформирана риба и мъртва костенурка в автомобилна гума. Биологът казва, че дори в най-лошите си кошмари не е предполагал, че бразилските власти биха допуснали това да се случи с уникалната природа на страната.
Според последните измервания на Държавния институт за околната среда (INEA), 12 места, включително плажовете в Зона Сул – дом на най-богатите и привлекателни за туристите квартали, не са безопасни за плуване, заради лошото качество на водата.
Проспиване на проблема
В Рио проблемът с канализацията се простира отвъд класовото разделение. Липсата на преработване на отходните води означава, че фекалиите от луксозните квартали също отиват в градските водоеми и плажове. Изследване на INEA през май показва, че плажовете в най-скъпия квартал в Бразилия – Леблон, също са негодни за плуване.
Жителите на фавелите обаче са изправени пред сериозни проблеми със замърсяването всеки ден. Но това не засяга само най-големия град в страната. Според доклад на Amnesty International, над 200 млн. бразилци са лишени от канализация.
Проблемът датира още от 17 век. По време на колониалния период, роби, известни като „тигри“ – заради петната от изпражнения по кожата си, отговаряли за изхвърлянето на фекалиите на богатите в градските водоеми.
Местният общественик Жозе Мартинс де Оливейра, израснал в най-голямото гето в Латинска Америка – Рочина, твърди, че който и да спечели предстоящите президентски избори през октомври, е длъжен да инвестира именно в канализация.
В момента средствата, необходими за осигуряване на нормални санитарни условия за местните, са предвидени за кабинков лифт за $723 милиона.
Според Оливейра, инвестициите в канализация са много по-необходими, тъй като ще намалят цялостните разходи на здравната система. За сметка на това поддръжката на планирания лифт ще струва над 1 милион долара годишно.
Предвид предишния опит с финансирани от държавата проекти, той не таи големи надежди проблемът да бъде решен скоро. „Борбата ни е по-скоро за нашите деца и внуци“.
Опасности за здравето
Здравословните проблеми от липсата на канализация са сериозни. Затова и хепатит А е толкова често явление в Рио, както и други инфекциозни болести.
„В Рио, като отивате на плаж, значи отивате в канализацията“.
Постоянното излагане на отходни води е огромен проблем. Лекарят Иви Таварес, който работи в Рочина обяснява, че фекалната маса причинява не само кожни заболявания, но и стомашно-чревни.
Откритите канали означават, че местните могат да стъпят в тях всеки ден и рискуват да пият замърсена вода. Освен това съществува риск от преливане на каналите по време на дъждове. Децата, които си играят в близост до тях, са изложени на непрекъснат риск от зарази.
„Липсата на нормални санитарни условия в Рио е символът на неравенството, което е огледало на случващото се в Бразилия“, казва лекарят.
Какво правят властите
Президентът на Бразилия Дилма Русеф и нейният предшественик Луис Игнасио Лула да Силва. Снимка: EPA/БГНЕС
Хората, занимаващи се с неволите с канализацията, ги определят като „невидим“ проблем, който не носи политически капитал. Което означава, че не е такъв приоритет за властите.
Праз април управляващите обявиха, че орязват бюджета за почистване за Олимпийските игри с близо 95%, което значи, че от предвидените 1 млрд. долара са останали едва 51 млн. долара.
Проектът включва финансиране на лодки, които да събират боклуците и екологични бариери, които да препречват потока им към плажовете. Но не предвижда подобряване на канализацията.
„Има две екологични битки в Рио. Първата е да се гарантира, че властите ще направят това, което обещаха. Втората е да настояваме, че направеното няма да се изостави отново“, казва биологът Москарели.
Сблъсквайки се с това предизвикателство, активистката група Meu Rio (Моят Рио – б.р.), води кампания, която настоява за 100% канализация в града. Макар много кариоки да осъзнават важността на проблема, той не е приоритет за политиците, които обещават решения от десетилетия.
Усилията наистина са бавни – най-голямата централа за преработка на отпадни води действа на едва 50% от капацитета си, а новопостроената все още не позволява разрешение за работа.
„Когато обществото се мобилизира, правителството започва да работи. Този проблем не е въпрос на технология или пари, а на липса на воля“, завършва Москарели.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.