Ureport | Водещи новини | Кунева и „чичо Митко“ в МОН: Оттук нататък сме ние!
„Това министерство ни е дадено на нас, ще си го управляваме както искаме!“ Това заявила Меглена Кунева, поемайки в свои ръце Министерството на образованието и науката – заедно с човека в сянка Димитър Танев, депутат от „Движение България на гражданите“ и главен секретар на МОН при тройната коалиция. Array
Чаканите от Европа 1.3 млрд. лева по оперативната програма за наука станаха причина за напускането на двама заместник-министри на образованието. Проф. Костадин Костадинов бе освободен от Меглена Кунева преди около две седмици и на негово място бе назначен Красимир Киряков.
Дни по-късно оставка подаде проф. Николай Денков, след като Кунева отне от ресорите му въпросната оперативна програма и я прехвърли на Киряков. Пред Клуба за академични реформи в България Денков разказа подробности около това с какъв натиск са били съпроводени промените по оперативната програма от страна на Кунева и хората, доведени от нея в министерството. Разказва Нина Никодимова.
„Дотук бяхте вие, оттук нататък сме ние“. С тези думи дясната ръка на Кунева, депутатът от Реформаторския блок Димитър Танев, се обърнал в личен разговор към Николай Денков. Денков бе човекът, който от 2012 година разработва оперативната програма и я докара до одобрение от Брюксел. Той се ползва с безупречна репутация сред колегите си и пред Брюксел, където водеше преговорите по програмата.
На 14 април, пред учените бившият заместник-министър разказа, че е напуснал, за да не стане „параван за вземане на грешни
решения“, както и защото е установил, че повече не може да свърши нищо. Денков сподели също, че на няколко пъти в министерството е чувана следната реплика на Кунева – „Това министерство е дадено на нас, ще си го управляваме както искаме“.
Това е философията, която чух в тези два месеца, разказа бившият заместник-министър. За забавата на старта на оперативната програма Кунева обвини пред медиите него. Според Денков обаче той и екипът му са имали готовност да качат насоките за кандидатстване по оперативната програма още на 20 март, но това е забранено именно от Кунева. Тя отменя и поредицата от информационни дни в столицата и страната, на които заместник-министърът е трябвало да разяснява в детайли процедурите по кандидатстването.
Едно от нещата, на което Кунева е искала отмяна, са били конкурсите. Тя е настоявала раздаването на парите за наука на конкурсен принцип да се замени с т. нар. „предефинирани проекти“, при които звено или група хора в МОН разпределят средствата.
Още през февруари Денков има среща с Кунева, на която присъства, неясно в какво качество, Димитър Танев, както и дясната му ръка, заместник-директорът на отдел „Наука“ Цветана Герджикова. Присъства и шефът на отдела Иван Модев, за когото се говори ,че също е нарочен за смяна. На тази среща на Денков без аргументи е предложено да направи промени в оперативната
програма в частта за наука. Той обаче отказва.
Скоро след това за заместник-министър е назначен Красимир Киряков, като назначението е придружено от обяснението, че той разбира от управление на европейски средства. Два дни по-късно Кунева отнема от Денков ресора „Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и я прехвърля на Киряков. Самият Денков разбира за това от медиите.
„Имаше опити да бъдат вземани решения по ресора ми, без да се съгласуват с мен“, разказа той пред журналистите на срещата в четвъртък, 14 април. „Грешка е начело на програмата да не бъде учен, такава е практиката в цяла Европа“, подчерта още той. Три дни след смяната на ресорите делегация на МОН начело с Киряков заминава за Брюксел, за да опита да предоговори
промени в оперативната програма точно в частта „Наука“, но получават отказ.
По същото време Денков подава оставката си.
Оттук нататък според него има големи рискове стартът на оперативната програма да се забави, защото се подменят хората, които се занимават с нея. Самият той бе упрекнат от Кунева, че е забавил старта на един от проектите – „Твоят час“, който трябва да разпределя средствата за кръжочна дейност.
В действителност, по думите на Денков, процедурата е започнала навреме, а отлагането е искано на три пъти от хората, които водят този проект – един от тях е близкият до Кунева главен секретар Красимир Вълчев. Всички дебати около промените в програмата „Наука и образование“ забавят поне с два месеца нейния старт, готовите насоки все още не са качени за публично обсъждане на сайта на МОН и така се пропуска възможността да бъдат приемани проекти с краен срок 15 юли, какъвто е бил първоначалният замисъл.
„Стана ясно, че толкова дълго е говорено: „Чакате и нищо не правите“, защото е трябвало да се появят подходящите хора“, каза Денков. Той спомена, че в МОН се говори, че съветник зад кадър за последните промени е Албена Вуцова – човекът от МОН, допуснал фирмите до парите за наука, които предизвикаха толкова скандали.
Според Денков има още един риск, свързан с оперативната програма – да бъдат класирани толкова некачествени проекти, че това да предизвика скандал и Брюксел да ни отнеме парите. Затова той се обърна към колегите си от клуба за академични реформи и към журналистите с молба да следят коя част от заложените мерки докъде е стигнала и как се развива, а освен това да бъде създадена нещо като група за натиск – активна група от учени, които да настояват за контрол над процесите, като това бъде направено спешно.
По този начин научната колегия ще има възможност за контрол над процесите и над това къде отиват парите за наука. Друг възможен подмолен камък е изборът на оценители, които уж трябва да бъдат от чужбина, но не се знае дали това ще бъдат хора с висока експертност и опит в оценяването, или привлечени на комшийски принцип научни работници от съседни страни.
Денков показа и таблица, от която се вижда, че не издържа на критиките и още едно обвинение на Кунева – че усвояването на средствата по тази програма е най-малко в сравнение с останалите. В действителност то е 5% – като по „Околна среда“ и „Регионално развитие“.
На практика се оказва, че всички критики по отношение на оперативната програма, направени до момента, са нещо като параван, за да бъде подготвена почвата за довеждането на други хора в министерството. Вероятно онези, за които Танев казва: „Оттук нататък сме ние“ – имайки предвид не учените. Впрочем такива в министерството, което отговаря за науката, не останаха.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.