Ureport | Водещи новини | Как корпорацията стана по-влиятелна от държавата
Снимка: Wikimedia
Като се отказват от държавна принадлежност, за да получат максимална печалба, транснационалните корпорации си съперничат с държавите за глобално влияние. Кой побеждава? На този въпрос опитва да отговори Параг Хана в анализ, публикуван от Foreign Policy. Той е водещ научен сътрудник на изследователския център New America Foundation и автор на икономическия бестселър „Вторият свят: как развиващите се страни ще променят глобалната конкуренция през 21 век“.
На пръв поглед, историята на Accenture наподобява осъществяването на американската мечта. Това е една от най-големите консултантски компании в света, която ежегодно печели десетки милиарди долари. Създадена е през 50-те години на миналия век като малък клон на одиторската фирма Arthur Andersen.
Първият ѝ голям проект е препоръката към ръководството на General Electric да инсталира компютри в заводите си в Кентъки, за да автоматизира обработката на плащанията. След това следва устойчив растеж в продължение на няколко десетилетия и към 1989 г. този клон се превръща в самостоятелната компания Andersen Consulting.
Но ако се вгледаме по-внимателно, ще видим, че по време на своя възход тя е кривнала от типичния американски път. И не защото компаниятa е открила представителства в Мексико, Япония и други страни – международната експанзия е нещо типично за много американски фирми.
Не, Andersen Consulting вижда в чужбина значителни изгоди и предимства, като по-ниски данъци, по-евтина работна ръка, по-малко обременителни норми и правила. Тя извършва вътрешно преструктуриране, за да се възползва от тях в пълна степен.
Към 2001 г., когато компанията започва да се котира на фондовата борса и започва да се нарича Accenture, тя се трансформира във франчайзингова мрежа, чиято работа доста условно се координира от холдинг в Швейцария.
Но тя е регистрирана като юридическо лице на Бермудите и остава там до 2009 г., след което сменя регистрацията с Ирландия отново заради ниските данъци, характерни за офшорните зони.
Днес 373 000 сътрудници на Accenture работят в 200 града в 55 държави. Консултантите заминават в краткосрочни командировки, но се подчиняват на регионалните центрове, например, в Прага или Дубай, където данъците са по-ниски. За да се избегнат досадните проблеми с гражданството, кадровият департамент прави така, че служителите да не се задържат дълго на едно място.
Добре дошли в света на метанационалните компании, които, подобно на Accenturе, нямат държавна принадлежност. Когато експертите по бизнес и стратегия Ив Доз, Хосе Сантос и Питър Уилямсън измислят този термин през 2001 г., метанационалните компании тепърва започват да се формират като явление, отдръпвайки се от традициите на корпорациите, които се гордеят националните си корени.
През 1950 г. президентът на General Motors Чарлз Уилсън произнася знаменита фраза: „Това, което е добро за нашата страна, е добро и за GM. И обратното“. А днес отдръпването от националните корени е нещо абсолютно нормално.
ExxonMobil, Unilever, BlackRock, HSBC, DHL, Visa – всички тези компании избират местата за разполагане на персонала, заводите и фабриките, централите и банковите си сметки с оглед на това къде са най-добрите правила и норми, къде има повече ресурси, къде комуникациите и инфраструктурата е по-добра. При интелигентните метанационални корпорации юридическият адрес често е в една държава, корпоративното ръководство в друга, финансовите активи в трета, а управленският състав разхвърлян в няколко държави.
Някои от най-големите американски фирми, като IBM, Microsoft и General Electric колективно притежават офшорни активи за трилиони необлагаеми долари, предавайки печалбите от чуждестранните пазари на холдингови компании, регистрирани в Швейцария, Люксембург, Каймановите острови или Сингапур.
Илюстрирайки недоволството, което тази тенденция поражда у политиците, някои анализатори наричат тези пари „доходи без гражданство“, а президентът Барак Обама нарече компаниите, трупащи такива печалби, „корпоративни дезертьори“.
Естествено, няма нищо чудно в това, че компаниите търсят нови начини за работа, действайки в свой интерес. Би било учудващо, ако не го правеха. Но усилването на метанационалните корпорации е свързано не само с новите методи за правене на пари. То също така внася промени в понятието „световна свръхдържава“.
В дебатите по повод на това определение става дума за държави – т.е. може ли някоя страна да си съперничи със САЩ по статут и влияние. През юни 2015 г. изследователският център Pew анкетира хората в 40 държави и установи, че според 48% от запитаните Китай е изпреварил или ще изпревари САЩ, превръщайки се в главната свръхдържава, а 35% са заявили, че това никога няма да се случи. Но центърът трябваше да разшири мащабите на своите допитвания, тъй като корпорациите, най-вероятно, ще изпреварват всички държави по степен на влияние.
Към днешна дата парите, които притежава Apple“, надхвърлят брутния вътрешен продукт на две трети от страните по света. Фирмите задават тона във вечната игра на котка и мишка с държавните регулатори. След финансовата криза от 2008 г. американският Конгрес прие закона Дод-Франк, за да попречи на прекаления растеж на банките, който може да доведе до катастрофа. Но макар той да помогна да се разправим с редица по-малки финансови институции, най-големите банки, работещи в много държави, станаха още по-големи, натрупвайки още повече капитали, но отпускайки по-малко заеми.
Днес 10-те най-големи банки, както и преди контролират почти 50% от световните активи, намиращи се под управление. Междувременно някои чиновници от Европейския съюз, включително комисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер, настояват за обща данъчна политика за всички държави-членки, за да не могат компаниите да се възползват от преференциалните ставки. Но ако това се случи (а това е голямо „ако“), компаниите просто ще си тръгнат и ще отидат на други места извън Европа в търсенето на метанационални възможности.
Светът навлиза в това епоха, в която най-силният закон ще бъде не законът за суверенитета, а за търсенето и предлагането. Както отбелязва ученият Гери Джерефи от Университета Дюк към денационализацията днес се включват компании, ползващи възможностите на най-различни географски места за създаването на верига на добавена стойност. Това носи успех на такива компании, като търговеца на суровини Glencore и логистичната фирма Archer Daniels Midland, които не се занимават с производство, но са експерти в търсенето и придобиването на тези части, които метанационалните компании използват в своето производство.
Могат ли компаниите да отидат и по-далеч, превръщайки се от фирми без националност във виртуални фирми? През 2013 г. Баладжи Сринивасан произнесе остра полемична реч, в която заяви, че Силициевата долина се превръща в по-влиятелна от Уолстрийт и американското правителство. Той разказа за пълното изтегляне от Силициевата долина, за създаването на общества на присъединилите се извън пределите на САЩ, които управляват технологиите. Неговата основна идея е следната: тъй като различни общности все по-често съществуват онлайн, тогава и бизнесът може напълно да се премести в мрежов „облак“.
Представата, че метанационалните компании трябва да се облагат там, където са разположени техните централи, днес изглежда остаряла. Но пълното изтегляне, за което говори Сринивасан изглежда технологична утопия. Но ако компаниите без държавна принадлежност живеят по едни правила, това е предизвикано от това, че винаги има други места, където могат да получат по-големи печалби, където режимът на надзор и контрол е по приятелски, където има повече благоприятни възможности. Вярата в това помага на находчивите, мобилни и умни корпорации да надраснат своите стопани, включително господстващата в света свръхдържава. В този контекст метанационалните компании разчупват земните окови и достигат далечни висини. И това вече става реалност. Вероятно, това е неизбежен процес. /БГНЕС
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...ян. 29, 2017 Коментарите са изключени за Шифърът на Румен Радев
Символ – или икономия, е полетът до Брюксел на президента Румен Радев с военен десантен самолет „Спартан“. Закодирано послание. Делегацията – и...ян. 26, 2017 Коментарите са изключени за Правото победи тирана
Българските власти потърсиха убежище в страха, а гръцките – във върховенството на закона. От срам ли, от що ли, българското МВР не даде информацията, поискана от...ян. 24, 2017 Коментарите са изключени за Депутат под упойка
В опит да извини искането си да бъде спрян репортаж за позиционирането на барбекюто му, депутатът от Реформаторския блок Борислав Миланов заяви, че бил… под...ян. 23, 2017 Коментарите са изключени за Барбекюто на БСП
След избора на Румен Радев за президент, на БСП им замириса на барбекю напролет. Когато снеговете се стопят, дърветата – напъпят, а БСП е първа сила на...ян. 20, 2017 Коментарите са изключени за РПГ срещу ОПГ
Най-заети в предизборната кампания, която де факто започна преди 40 дни, са българските прокурори. Дали главният прокурор Сотир Цацаров не обмисля и нощна смяна...ян. 19, 2017 Коментарите са изключени за Защо България плаща за защита на наркотрафиканти
Само преди ден кабинетът в оставка реши хазната да отпусне 50 000 лева от парите на българските данъкоплатци – за „изпаднали в беда български граждани в...ян. 18, 2017 Коментарите са изключени за ГЕРБ, БСП и ДПС. Перфектната коалиция
Ако в Европа има коалиция с ДПС, в България защо да няма, запита днес видният политик от ДПС Йордан Цонев. Да бе, верно. Поради что се срамим/гнусим/плашим…...10 ное., 2016 Коментарите са изключени за Паметникът на истанбулския котарак Дундьо изчезна
15 сеп., 2016 Коментарите са изключени за Може ли мъж да забременее? Опитите дават резултат… на Острова
09 май, 2016 Коментарите са изключени за Кол центровете в България – фаворити и тормоз на високи токчета
29 окт., 2015 Коментарите са изключени за Пази, Боже, Теменужка да прогледне…
15 авг., 2015 Коментарите са изключени за Порно на колела. Възгледите на един ДАИ-джия
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 15, 2017 Коментарите са изключени за Зима е, вънка вие вук
дек. 30, 2016 Коментарите са изключени за За много години!
дек. 24, 2016 Коментарите са изключени за О! Храна
дек. 11, 2016 Коментарите са изключени за Той е
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...ян. 21, 2017 Коментарите са изключени за Розовият поход срещу Тръмп тръгна във Вашингтон
Стотици хиляди се събират за „Женския поход срещу Вашингтон“, който е част от световен ден на протести срещу новия президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщи BBC....ян. 12, 2017 Коментарите са изключени за Морето смръзна
След повече от половин век морето край Бургас отново замръзна, съобщи Флагман. Рядкото явление може да се наблюдава на пристанището в квартала „Сарафово“,...ян. 09, 2017 Коментарите са изключени за Дунав замръзва, корабите спряха (галерия)
Река Дунав бързо замръзва по цялото си протежение заради тежките студове, сковали Европа. Предвид прогнозите за още студ до края на седмицата, се очаква ледът...ян. 03, 2017 Коментарите са изключени за Снежният човекоядец и други снежни нечовеци
Забавно нещо са снежните човеци. Даже скучните възрастни, когато падне голям сняг, правят огромни снежни топки и ги редят една върху друга. Обикновено човеците...дек. 31, 2016 Коментарите са изключени за На плаваща къща в Залива на свободата
Една история за усамотено убежище по вода, от което двойка канадци черпи артистично вдъхновение. Когато имам нужда да избягам за няколко дни, първото място, което...