Ангела Меркел по време на срещата на ХДС в Берлин
Снимка: БГНЕС
Изглежда всички са шокирани от успехите на Алтернатива за Германия (AfD) на регионалните избори в най-голямата икономика на ЕС. Широко разпространената гледна точка е, че на тях политиката на Ангела Меркел спрямо бежанците е била отхвърлена от класическо крайнодясно популистко движение (представете си Доналд Тръмп – б.а.), а германският канцлер е пристигнала на срещата на върха в Брюксел засрамена от случилото се у дома и с намалено влияние в чужбина, пише Алекс Хароуел за Politico.
Всичко това обаче е глупост. Най-големата изненада от изборите е, че Зелените спечелиха голяма победа в Баден-Вюртемберг. Успехът в провинцията не е маловажен – тя е с голямо население и богатства и е дом на компании като Porsche, Daimler-Benz и SAP. Освен товасе смята за сърцето на Западна Германия, евроатлантизма, католицизма и християндемократическите ценности.
Швабската домакиня често е посочвана от Меркел като пример за старомодна скромност, а от провинцията е и дясната ръка на канцлера – финансовият ѝ министър Волфганг Шойбле.
Ордолибералното мислене (теория на социалната пазарна икономика на Германия след Втората световна война), което финансистът представлява, полага началото си именно там, във Фрайбургския университе през 40-те години. Баща му, който е местен политик, управлява държавната пивоварна в областта.
За пръв път начело на провинцията е „грешната“ партия, а освен това тя става все по-мощна. Резултатите няма да са достатъчни за самостоятелно управление на Зелените, но те ще имат възможността да избират коалиционните си партньори, да налагат дневния ред и да се използват сериозната трибуна, която дава местния парламент. В същото време за Християндемократическия съюз (ХДС) това ще бъде брутален и объркващ политически опит.
Снимка: ЕРА/БГНЕС
Въпреки това местният ръководител на партията, който загуби изборите в провинцията, го направи, като преди това се обърна срещу Меркел. Гуидо Волф залитна надясно и се нареди до лидера на Християнсоциалния съюз Хорст Зеерхофер и неговите антиимигрантски послания. Сега Волф буквално е никой.
Най-голямата група от новите избиратели на Зелените са бивши консерватори. Проучванията показват, че подкрепата на мигрантската политика на Меркел е около 76%, а недоволството към предателството на Волф е дори по-голямо. На север в Майнц, Юлия Кльокнер загуби сериозно от социалдемократите, въпреки че се рекламираше като второто пришествие на Меркел.
В Рейнланд-Пфалц Социалдемократическата партия (СДП) се провали с гръм и трясък. AfD се представи добре, но не достатъчно, за да получи достъп до реална власт. Всичко това направи вечерта печална за критиците на Меркел. Отново и отново католиците в Рейнланд и тези, които споделят политиките им, опитват да свалят канцлера и се провалят.
Меркел е истински корифей на диагоналната политика, при която лидерът търси компромис между множество противоположни позиции, чертаейки линии между тях и заставайки в пресечната точка. Единствено незаменимите лидери могат да провеждат такава.
Виждаме всичко това при канцлера, който управлява Германия трети последователен мандат. С оттеглянето на подкрепата си за ядрената енергетика, Меркел обърна гръб на технократите от Социалдемократическата партия и се отвори към Зелените, либералите и левицата.
След икономическата криза, тя се отдалечи от социалдемократите и сложи акцент на либералния икономически курс с кратка коалиция със Свободните демократи. Това беше само временен флирт, а истинският ход беше връщането към голямата коалиция със СДП, но при нейни условия. Меркел скочи наляво с минималната заплата, а в същото време не забрави за дясното с политиката си в еврозоната.
Снимка: ЕРА/БГНЕС
Тоав постави СДП в неловка ситуация. Ангажиментът им към еврото им отнема възможността да критикуват икономическата политика на канцлера, а министерските им позиции в социалната сфера отнемат критиката към социалната политика. Същото се отнася и за външните отношения.
Сладът в доверието за социалдемократите означава, че те просто нямат право да напускат властта. А най-лошото за тях е, че това е твърде приемлива форма на плен. Влиянието им е реално, но ролята на партията се свежда до социална служба на Меркел.
По отношение на диагоналната политика, решението на Меркел да приветства бежанците е просто съзнателно създаване на нова двоична опозиция в Европа. Според канцлера новото разделение е между глобалисти и националисти.
Тя се обръща към поддръжниците си, социалдемократите, Зелените и центристите, докато поставя AfD, левите и националистите под общ знаменател с радикалите, които палят общежитията за бежанци. В интерес на истината, появата на AfD работи в нейна полза, като подчертава това разделение.
Това може и да струва много на ХДС като партия, но Бисмарк не се е интересувал от партийни проблеми, а Меркел също не го прави. Християндемократите също не се интересуват от нея. Те нямат друг избор, освен да я следват възможно най-плътно.
Зелените са напълно възможен коалиционен партньор, но и конкурент за центристките гласове. Социалдемократите и християндемократите го знаят и се притесняват от това. Танцьорката Миърс Кънингам мъдро казва, че най-важното в танца е смяната на посоката, а в политиката такава промяна в курса може да дойде във всеки момент.
Тук не можете просто да се хвърлите в определена посока, без да знаете как ще се приземите. Не можете и да работите срещу партията си твърде дълго, освен ако не искате да ѝ навредите трайно – това е обратната страна на диагоналната политика.
Цената на неочакваните завои на Меркел е непоколебимият ангажимент към икономиката на Шойбле. Опорният крак е поставен, а посоката на завъртането е към Белгия и Франция – и с гръб към Русия. Журналистите все още чакат и чакат сценарият да се разкрие. Всяко събитие се проверява от начало до край. Но Меркел продължава безкрайната си потайност.
Християндемократите комично застават зад нея, социалдемократите са вкопчени в безсмисления си пиедестал, а AfD играе ролята на варварска орда, докато всички чакаме големия момент на Зелените.
Тълпата е доволна от драмата и спектакъла. Критиците винаги са шокирани от присъствието на Меркел на сцената. А тези, които са опитвали да я конкурират, са възхитени от властното ѝ поведение.
Но накъде отива цялото това шоу? Има ли заговор и трябва ли да сме трогнати? Трудно е да се прогнозира какво ще остане от управлението на Меркел, като изключим десетилетието на мир за всички, освен няколкото хиляди доброволци, заминали за Афганистан.
Проспетитетът след десетте ѝ години на власт са усетени от всеки работник в германската индустрия. Но в крайна сметка Ангела Меркел е създадена за консервативен политик, чиято работа е точно това.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.