Ureport | Водещи новини | Дрогата на Шарапова давана на съветски войници в Афганистан
©EPA/БГНЕС
Лекарството, което предизвика допинг скандала с руската тенисистка Мария Шарапова, е било давано на съветските войници през 80-те години, за да увеличи издръжливостта им в битките в Афганистан. Обикновено милдронатът се предписва за употреба в период от 4 до 6 седмици, съобщи Associated Press (AP).
Шарапова е заплашена от наказание, след като даде положителна проба за мелдоний, познат и като милдронат. На 7 март звездата обяви, че е започнала да го взема преди 10 години заради различни медицински проблеми. Но не поясни колко често го е приемала.
Веществото, създадено в Латвия, когато е в състава на СССР – през 70-те години на миналия век, увеличава издръжливостта на спортистите, помага при възстановяването след тренировка, предпазва от стрес и подобрява дейността на централната нервна система.
Ден след разкритията, направени от Шарапова, адвокатът ѝ Джон Дж. Хагърти също отказа да разкрие подробности. В конферентен разговор обаче заяви, че иска да разбие представата, че Мария е вземала милдронат всеки ден в последните 10 години, „защото просто не е така“.
Латвийската компания производител на мелдоний – Grindex, е пояснила в имейл изявление до AP, че:
В зависимост от здравното състояние на пациента, продължителността на лечението с мелдоний може да варира от 4 до 6 седмици. Курсът на лечение може да се повтаря два до три пъти годишно. Само лекари могат да следят и оценяват здравното състояние на пациента и да определят дали да го ползва за по-дълъг период от време.
И според Хагърти Мария е приемала лекарството в съответствие с препоръките на лекаря ѝ. Като се позова на „стриктната конфиденциалност“ на процеса на Международната тенис асоциация, той отказа да даде повече информация. Говорител на MTA обаче е заявил пред AP, че организацията не ограничава играчите или представителите им в публичните им изявления за продължаващото разследване.
На 7 март Шарапова, която е с пет титили от „Големия шлем“, призна, че не е издържала допинг тест на „Аустрейлиън оупън“ през януари, заради употребата на мелдоний. Препаратът е част от забранените субстанции в списъка на Световната антидопингова агенция от 1 януари 2016 г. Предупреждение за това е имало още от миналата есен.
Официално мелдоният е лекарство за сърце, което подобрява кръвообращението. Той не е познат в САЩ, но някога е често употребяван от съветската армия.
Създателят на лекарството – Иварс Калвинс, твърди, че мелдоний е даван на войници през 80-те, когато армията на Съветския съюз се сражава в Афганистан. Калвинс е признал това в интервю за латвийския вестник „Диена“ през 2009 г.
„Голяма надморска височина. Недостиг на кислород. Ако трябва да тичат 20 км с пълно оборудване, в края на деня ще имат исхемия (увреждане на сърцето – стеснение или запушване на една или повече коронарни артерии – б.р.)“, обяснява Калвинс пред изданието.
По думите му на всички войници е даван мелдоний, без тяхно знанеие. „По онова време никой не те питаше (дали си съгласен)“, отбелязва той.
Въпреки това създателят на лекарството твърди, че то „не е допинг“ и добавя, че „дава по-голяма издръжливост при физическо натоварване, но тялото изразходва запасите си“.
Шарапова обясни, че взема мелдоний от 10 години поради различни здравни проблеми, сред които отпадналост, при влошени резултати от ехокардиографични тестове, както и заради опасенията й от ранен диабет, тъй като има членове на семейството с това заболяване.
Мелдоният е забранен, защото помага за поглъщането на повече кислород и за по-голяма издръжливост. Няколко атлети от различни спортове бяха уличени в употребата му след 1 януари.
В зачестилите случаи на хванати с мелдоний отеква допинг скандалът с друг съветски медикамент, също използван от съветската армия – броматан. Забранен е, след като е открит в пробите на руски спортисти на олимпиадата в Атланта през 1996 г.
По-рано от Grindex твърдяха, че мелдоният може да подобри способността за работа при здрави хора, претоварени физически и психически, и по време на рехабилитация. Латвийската компания обаче обяви на 8 март, че субстанцията не само не би подпомогнала представянето на спортист, но може да навреди.
Оправдано е да се предписва мелдоний за предпазване на клетките и превенция от сърдечна недостатъчност или мускулни увреждания в случай на претоварване, посочват от компанията.
Според Хагърти дозата, която Шарапова е вземала, е била значително по-малка от тази, нужна за подобряване на представянето.
Решението, че предстои вкарване на лекарството в списъка със забранени субстанции е обявено още през септември 2015 г. Самата Шарапова призна, че е получила мейл през декември за промените, но не го прочела.
От триумфа на Уимбълдън до горчивото признание
©EPA/БГНЕС
Откакто спечели престижния тенис турнир Уимбълдън през 2004 г. на 17-годишна възраст, Мария Шарапова се превърна в най-успешната в комерсиално отношение спортистка за всички времена.
Оттогава тя е непрестанно под светлините на прожекторите. Днешното признание обаче заплашва сериозно спортистката – както от дългогодишно наказание, така и от загуба на милиони, тъй като спонсорите обявиха, че прекратявата договорите си с нея. Тенисистката печели по около $30 милиона годишно от различни спонсорства.
През 2004 г. Шарапова остави следа като най-младата тенисистка, печелила Уимбълдън. Пътят ѝ до славата обаче започва още като малко момиче. Пътят й започва от малко градче в Сибир, където се местят родителите й след катастрофата в украинската АЕЦ „Чернобил“. После Шарапова се премества от Русия във Флорида, САЩ с баща си Юрий, за да тренира в прочутата академия на Ник Болетиери.
След успеха в Лондон Мария бързо се изкачи до №1 в ранглистата, редом до най-известните спортисти в света, а печалбите ѝ започнаха бързо да се трупат. През 2006 г. спечели втора титла от Големия шлем, след победа над белгийката Жюстин Енен на финала на „Юес оупън“. Третата дойде през 2008 г. на „Аустрейлиън оупън“.
Кариерният Голям шлем (победи в четирите турнира в различни години) дойде през 2012 г. с триумф на „Френч оупън“. Според мнозина на червения корт в Париж е била най-трудната ѝ титла. След това Шарапова получи честта да бъде знаменосец на Олимпиадата в Лондон през лятото на 2012 г. Още един успех на Голям шлем, пети, дойде през 2014 г., отново във френската столица. Но на финала на „Аустрейлиън оупън“ през 2015 г., тя загуби от един от върлите ѝ врагове Серена Уилямс.
Въпреки всичко тя е страшно успешна извън корта и успя да спечели милиони от спонсори като Nike и Porsche. И двете компании обаче прекратиха отношенията си с Шарапова след признанието за допинг. Щетите за бранда и репутацията ѝ са огромни. А тя, според независимия консултант Найджъл Къри, беше „жената маркетинг машина“.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.