Плажът Карадере. Снимка: БФБ
Със 106 гласа „за“ Народното събрание забрани къмпингуването и паркирането на 100 метра от плажовете. Против текста гласуваха 9 депутати, 7 се въздържаха.
Така депутатите от почти всички политически сили одобриха окончателно поправка в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, предложена от Найден Зеленогорски (Реформаторски блок).
Първоначалното предложение на Зеленогорски и група депутати беше в зона А (100-метровата ивица) на черноморското крайбрежие да се забрани пренощуването, къмпингуването и паркирането.
То очаквано предизвика гняв сред граждани и любители на свободното къмпингуване, които от десетилетия летуват на няколко български плажа, все още незастроени. За днешното гласуване депутатите бяха посрещнати от протестиращи срещу поправката, сред които активисти от инициативните групи за опазване на три емблематични плажа – Иракли, Карадере и Корал.
По предложение на самия Зеленогорски депутатите отложиха за най-накрая спорната забрана и проведоха разговори с протестиращите. В резултат от така предложената забрана отпадна единствено „пренощуването“, без законът да дава дефиниция що е то и каква е разликата между преспиване на плажа и къмпингуване. От пресцентъра на ГЕРБ, които са съвносител на предложението на Зеленогорски, дори се похвалиха, че са допринесли с най-много депутатски гласове за отпадането на забраната да се преспива на плажа.
На срещата с протестиращите Найден Зеленогорски декларира, че единственият му мотив за забраната е защита на въпросните местности от унищожаване. Пред активистите той пое ангажимент с бъдещи законови поправки да бъде регламентирано къмпингуването по Черноморието. Министърът на туризма Николина Ангелкова, която също бе на срещата, заяви, че местата за къмпингуване по Черноморието щели да бъдат специално определени в устройствените планове на общините.
„Веднага след приемането на Закона за изменение и допълнение на Закона за Черноморското крайбрежие, ние продължаваме работата към подготовката на следващите промени, за да групираме плажовете и да продължим цялостната концепция за управление на морските плажове”, посочи Ангелкова. „Много е важно да регламентираме къмпингуването и паркирането на определените за това места, за да може наистина да изпълним целите си и да имаме европейски стандарти в опазването на природата”, добави тя.
Активистите обясниха на депутатите, че също са за правила и регулация на къмпингуването, но пълната забрана е против конституционното право на свободно придвижване. „Не може да налагаме двоен аршин. Щом искате да опазваме плажовете, ще трябва да ги опазим и от боклуците, паркирането и караваните на къмпингуващите,“ отвърна им министърът на туризма Николина Ангелкова. В отговор те изтъкнаха, че „няма по чисти плажове от Корал, Карадере и Иракли, правим и сезонни почиствания преди и след летния сезон, спазваме и свои правила за опазване на плажа и гората“.
„Не смятам, че по някакъв начин се отваря вратичка за строителите, с това, че създадохме природосъобразните плажове „Корал”, „Иракли” и „Карадере”. Това е стъпка за тяхното опазване. Не отваряме вратичка за строителите”, добави министърът.
Впоследствие в пленарната зала Константин Марков от СДС внесе предложението за отпадане на „пренощуването“ от формулировката на забраната. Така формулирано предложението бе подкрепено от депутатите от всички политически сили, с изключение на лидера на ДСБ Радан Кънев, 7 депутати от „Атака“ и един независим – Велизар Енчев.
Добра новина е, че в последния момент, след поискано от мен прегласуване, ГЕРБ промениха позицията си по ЗУЧК.Така отпа…
Публикувахте от Radan Kanev в 1 март 2016 г.
Нарушаването на забраната за къмпингуване и паркиране в 100-метровата зона от морето ще се наказва с 1000 – 10 000 лева глоба за граждани и 20-50 хиляди лева за фирми, решиха още депутатите.
С днес приетата забрана парламентът на практика удовлетвори една от мечтите на хотелиерите и собственици на земи по морето, обединени в „Национална асоциация Българско Черноморие“. Те от години се опитват, със съдействието на местната власт и държавните институции, да изгонят свободно къмпингуващите на Иракли, Карадере и Корал, и да отпушат проектите за строителство на вилни селища и хотели там, блокирани от граждански протести.
НАБЧ очаквано приветства днешните промени. Нещо повече, от асоциацията коментираха, че „понятието „къмпингуване“ трябва да бъде разширено максимално бързо в Закона за туризма, за да се спре безразборното поставяне на спални чували по плажовете“. Със забраната, гласи позицията на организацията, „се опазват плажовете и имотите от тонове боклуци и отпадни води. Това е полезно за природата“. „Със защитата на плажовете правим крачка напред в опазването им, за да не се замърсяват защитените зони от боклуци, спринцовки, наркотици, палене на огън и др.“, доволно коментираха хотелиерите и собствениците на земи по морето.
В последните години под формата на наредби две общини опитаха да забранят свободното къмпингуване на своя територия – Несебър (където е Иракли) и Бяла (където е Карадере). И двете бяха отменени от Върховния административен съд. Основен мотив на върховните съдии беше, че така се препятства достъпът на граждани до черноморския бряг, което е конституционно право.
Час след гласуването вече се организира протест срещу така приетия закон. Граждани и екоактивисти се събират на „Къмпинг Орлов мост“ в София днес в 18.30: „Къмпинг Орлов мост ви кани на среща тази вечер, от 18:30 ч, в защита конституционното ни право да ползваме свободно плажовете и до 100 м. зад тях. Строителството е разрешено, а къмпингуването – не. Не можем да допуснем това. Очакваме ви довечера!“
По-рано днес депутатите приеха друга поправка в ЗУЧК, с която трите плажа Иракли, Карадере и Корал се обявяват за морски плажове за природосъобразен туризъм и на тях се забранява всякаква стопанска дейност. Те няма да се концесионират или отдават под наем, което означава, че върху тях и занапред няма да се разполагат заведения, платени шезлонги и чадъри, и атракциони.
Поправката бе внесена от шестима депутати от Реформаторския блок – четирима от гражданската квота (Иван Иванов, Гроздан Караджов, Петър Славов и Мартин Димитров), Вили Лилков от ДСБ и Румен Христов от СДС. Веднага след законопроекта им обаче техни колеги от РБ и депутати от ГЕРБ внесоха втория законопроект за забраната за къмпингуването и двата бяха обединени. И шестимата гласуваха за забраната за къмпингуване и паркиране.
Междувременно строителството в Зона А на черноморското крайбрежие остава разрешено. За хотелите и вилните селища се изисква да са с плътност на застрояването до 20% в тази зона, а височината на постройките да е до 7.5 метра.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.