Издателите на учебници и министърът на образованието и науката декларираха днес, че ще направят възможното, за да имат децата от първи и пети клас учебници на 15 септември. Въпросът е дали ще учат по старите или ще успеят да има нови. Издателите са предложили да има нови учебници през 2017 г.
С издателите имаме едно и също желание – да решим проблемите, които налагат скъсените срокове за издаване на учебници за първи и пети клас от следващата учебна година. Апелирам издателите да спазят сроковете и да намерим общо решение на тази патриотична задача. Това заяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева, цитирана от пресцентъра на МОН. Array
Шефът на издателство „Просвета“ Никола Кицевски заяви, че издателите са се обединили около едно решение, което ще предложат на МОН. „Недопустимо е децата на 15 септември да започнат годината без учебници, или с такива, които не са достатъчно качествено направени. Предложихме на министерството новите учебници да влязат в сила от 2017 година, а новите учебни планове да не се променят и да влязат в сила от тази година. Ще намерим начин всички деца да се сдобият с необходимите методи за работа. Ще приложим решение, което е най-добро за момента“, каза Кицевски.
Съгласно Закона за предучилищното и училищно образование 9 август 2016 г. е крайният срок за подаване на проекти за учебници. Процедурата след това по одобрение, оценка и отпечатване до доставка на училищата отнема 4-5 месеца. Ще поискам среща с Комисията по образованието и науката в Народното събрание, за да намерим конструктивно решение, заяви тя.
Кунева е категорична, че няма да допусне хаос и напрежение в системата и няма да допусне децата да нямат учебник на 15 септември. Законът трябва да бъде спазен.
Новият закон влиза в сила на 1 август 2016 г. и позволява да се използват учебници, които действат сега, а при евентуална невъзможност да има нови учебници. В момента върви процедура по изготвянето на учебници за първи клас, заяви заместник-министър Диян Стаматов.
Той посочи, че издателствата в момента работят изключително напрегнато, за да изготвят качествени учебници. Такива ще има и те ще бъдат качествени, заяви Стаматов.
Един от представителите на издателите, участвали в срещата – Владимир Топенчаров, приветства диалога и общото намерение за намиране на изход от ситуацията със сгъстените срокове.
Стаматов посочи също, че от понеделник, 15 февруари, започват обществени обсъждания за учебните програми. Първата среща на ръководството на Министерството на образованието и науката с родители, директори, учители и експерти ще се състои същия ден във Враца.
На срещата във Враца ще бъдат обсъждани учебните програми по български език и литература и история за шести и осми клас. Подобна дискусия ще има и в Сливен на 19 февруари, а на 22 февруари в София ще се проведе голям форум с участието на известни историци и общественици.
Стаматов обясни, че ако се установят пропуски в съдържанието, те ще бъдат запълнени. Няма да има липса на материал в това, което ще учат децата.
Даниел Вълчев: Няма да се успее за учебниците
Смяната на учебници в средата на учебната година е пълен абсурд, заяви пред БНТ Даниел Вълчев от Движение „България на гражданите“. Сгъстените срокове не винаги са най-хубавото нещо, каза Вълчев.
Според него за всичко останало, с изключение на учебниците, ще се успее. Няма как да се успее с издаването на новите учебници за първи и пети клас, защото за да бъде издаден един учебник първо се прави конкурс, в който да има максимален брой участници. Това обикновено отнема около 7 месеца. След това започват други процедури – специалисти го оценяват, учителите по съответния предмет. Това трае около 13-14 месеца.
Той прогнозира, че новите учебници могат да се чакат края на есента, по-скоро към Нова година. Никой министър не трябва да разрешава смяна на учебниците в средата на годината.
Даниел Вълчев смята, че новата просветна министърка Меглена Кунева и екипът й ще предложат това, между което трябва да се избира. Единият вариант бил законът да бъде отложен с една година, което според Вълчев не е добре. Вторият начин бил да се приеме компромисен вариант – да се започне със старите учебници, с компромисите, които това носи.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.