Не Франция, Германия, Испания или Великобритания, а Босна и Херцеговина е единствената държава в Европа, която предлага механизъм за защита на изобличителите на корупцията. Въпреки това, да си глашатай на злоупотребите не е шега работа. През 2013 г. един от тези смели хора беше убит с кола-бомба, напомня OZY. Array
С приемането на закон през януари 2015 г. босненските власти улесняват разкриването на информация, предпазват работните места на разобличителите и дават правото на защита от полицията преди съдия да разгледа показанията им.
Именно последната мярка е голяма стъпка напред, защото много често съдебните битки на глашатаите на корупцията продължават с години, обясни шефът на международния проект Whistleblower на австралийската НПО Blueprint for Free Speech Марк Уърт.
Изданието цитира Вишня Марилович, която работи като счетоводител в Сараево. Работните ѝ дни текат спокойно до един момент, в който сърцето й започва да подскача. В този ден шефът ѝ я кара да издаде фактура за 160 легла – необичайно завишен брой за малкия спортен център, в който работи. Доста съмнително. Затова Марилович заподозира, че началникът ѝ обзавежда новозакупения си хотел с обществени средства.
Тя решава да го изобличи, смятайки, че с това е изпълнила дълга си и продължава напред. За съжаление обаче вместо удовлетворение тя получава смъртни заплахи месеци наред, уволняват я, принудена е да си наеме бодигард, а децата ѝ вече не могат да си играят сами с другарчета на улицата.
Тогава тя за първи път чува думата „whistleblower“. „Дори не знаех какво значи по онова време. Помислих, че е обида“, спомня си с усмивка Марилович.
„Обидата“ обаче вече има съвсем различно значение. Човек смята, че повечето страни в Европа, особено Запада и богатите страни, имат закони за защита на изобличителите на корупцията. Това обаче не е така. Революцията започва именно в Босна.
Сега Марилович работи за създаване на движение в балканската държава и региона, като лобира за приемане на повече новаторски закони за защита на глашатаите.
На фона на високите нива на обществена корупция на Балканите (регионът е на 48-о място в световния индекс), звучи като ирония, че босненците застават зад изобличителите. Но всъщност именно на места като това, където отчетността е най-малка, такива хора са най-необходими.
По данни на USAID корупцията струва на Босна $1 милиард годишно. Това е тежка цена за икономика в застой, която расте с едва 1% годишно. Освен това страната бърза да се докаже като годна за членство в Европейския съюз и показва напредък на полето на прозрачността, който ще спечели точки на кандидатурата ѝ.
Политиката в тази област вече дава резултати след приемането на закона. Първият успешен случай е на Данко Богданович – шеф на митницата в малко градче, който докладва корупция на данъчните и това води до ареста на 50 души. Но процесът не е лесен.
Въпреки че законът позволява глашатаите да запазят работата си, мъжът е отстранен за 2 години, а след това върнат. „Беше невъзможна мисия, но успяхме“, спомня си Марилович, която вече работи за Центъра за отговорна демокрация (LUNA). Тя е успяла да създаде и частна консултантска компания в помощ на обществения и частния сектор за въвеждане на политики за прозрачност.
Два града в Босна вече са успели да изградят механизми за разгласяване на информация. А министерството на отбраната работи в тясно сътрудничество с тях, за да успее да приложи максимално ефективно закона.
Следващата стъпка са няколко поправки, с които да се съкратят крайните срокове за предоставяне на защита и възстановяване (до макс. месец), както и проектозакони за закони на федерално ниво.
В същото време и други страни в региона следват стъпките на Босна. Черна гора и Сърбия също приеха закони в тази насока. А подобни законопроекти бяха внесени в Албания и България (антикорупционният закон в България все още не приет – б.р.).
Очаквано, не всички власти са ентусиазирани от мисълта за популяризиране на културата на изобличаване. В държава с нива на безработица 46% (25 на сто в Гърция и 10 във Франция), обществените институции са най-големите работодатели. А настоящият закон работи само на федерално ниво, което значи, че частните компании и федералните институции също трябва да провеждат подобни политики.
Според Стивън Кон, който е наблюдаващ прокурор в National Whistleblower Legal Defense and Education Fund, на закона в Босна му липсва нещо съществено – паричните стимули. „Хората трябва да имат добра причина да сторят нещо, което непременно ще промени коренно живота им“, смята той.
Ако тази разкъсвана от война, страдаща от корупция и икономически трудности държава успява да защити глашатаите на злоупотребите, то какво е оправданието на Германия?
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.