Ureport | Политика | Близкият изток | Преговорите в Женева – повратна точка за войната в Сирия
Мирните преговори за Сирия между правителството и опозиция ще започнат през следващите няколко дни в Женева в атмосфера на пълна неяснота за перспективите за успех. Двете страни се мразят и прекараха пет години в опити да се избият, което прави малко вероятна възможността да се споразумеят да си разделят властта по какъвто и да било начин, освен географския. Най-вероятно всяка от страните в конфликта ще поиска да задържи териториите, които контролира и да ги защитава с въоръжените сили на свое разположение. Това прогнозира дългогодишният кореспондент в Близкия изток Патрик Кокбърн в анализ за британския Independent. Array
Песимизмът е труден за оборване, предвид факта, че някои от най-мощните фракции в гражданската война няма да присъстват в Женева. Разбира се там не са поканени „Ислямска държава“ и „Фронт ан-Нусра“. Дебатите за това кой е терорист и кой не е продължават, като Саудитска Арабия настоява в преговорите да се включи „Армията на исляма“, която контролира източната част на столицата Дамаск, а Турция иска сирийските кюрди, които се оказаха най-ефективният американски съюзник срещу джихадистите, изобщо да не бъдат допускани до кръглата маса.
Проблемът пред прекратяването на войните в Сирия и Ирак е, че в тях има множество играчи, които са твърде силни, за да изгубят, но и твърде слаби, за да спечелят. Държави и движения като Иран и „Хизбула“ смятат, че водят война за съществуването си и не могат да си позволят да бъдат победени. Други, като Саудитска Арабия и Турция са инвестирали твърде голяма част от престижа си, за да признаят, че няма да постигнат целта си със свалянето на президента Башар ал-Асад.
Понякога войните приключват от изтощение, а не в резултат от преговори, и вероятно това е най-доброто, което можем да очакваме за Сирия. Местните примирия и споразумения ще бъдат сключени, точно като повече от 600-те, които периодично бяха договаряни и прекратявани по време на 15-годишната гражданска война в Ливан. Проблемът тук е, че формираните като култ движения като „Ислямска държава“ и „Ан Нусра“ съществуват, за да се бият срещу смятаните от тях за демонични врагове. Те не са като военачалниците в Ливан, които в определени периоди откриваха общи интереси и спираха да се избиват.
Но макар да не можем да видим много позитиви от Женева, политическият пейзаж в региона е малко по-благоприятен за мир, отколкото беше преди това. Руската военна интервенция преди четири месеца означава, че Асад няма да изгуби, макар да е малко вероятно да постигне убедителна победа. Той остава на власт, но само заради засилената подкрепа от Иран, Русия и „Хизбула“, а дори с нея армията му не успя да превземе градове като Идлиб и Палмира, които паднаха миналата година. Президентът може да не иска да говори в Женева, или в последствие, но той е повече от всякога зависим от съюзниците си, които не искат да затъват във вечна война в Сирия.
Победителите и губещите от гражданската война започват да изплуват, макар, че не всички участници могат да видят това. „Ислямска държава“ изглежда все по-ранена от множеството си врагове, подкрепяни от ВВС на САЩ и Русия, макар далеч да не е близо до поражението. Щатите продължават да тръбят за успеха си в Рамади, но иракските специални части, които го превзеха бяха едва 500. Кюрдските отряди пешмерга, които превзеха Синджар не са получавали заплати от пет месеца заради банкрута на Кюрдистан. Сирийската армия е оредяла, а макар руската подкрепа да повдига морала, петте години война са оставили следата си. Сирийските кюрди постигат успехи, но се използват за пушечно месо от САЩ и се притесняват от турска интервенция.
Опасно е да описваме която и да било фаза от войната като решаваща, но следващите месеци могат да са точно това. САЩ и съюзниците им в Сирия са готови да отрежат „Ислямска държава“ от последната ѝ връзка с външния свят – Турция. Арабските отряди на Сирийските демократични сили превзеха язовира „Тишрин“ на Ефрат, който е на 80 километра източно от Алепо и са все по близо до крепостта на джихадистите Манбидж.
Новината, че движението, за което никой не е чувал, се готви да превземе непознат град в Сирия няма да влезе на челните страници на медиите, но е важно поради три причини. На първо място „Ислямска държава“ остава капсулирана в т.нар. „халифат“. На второ, доминираната от кюрди организация премина западно от Ефрат, въпреки турските заплахи за военен отговор. И на трето, атаката на Сирийските демократични сили получи подкрепата и на руската и на американската армия. С други думи, Русия и САЩ действат като практически съюзници.
Големият губещ тук може да е Турция, която изглеждаше в позиция да разшири влиянието си в Близкия изток през 2011 г. Нейният имидж на икономически просперираща, но демократична ислямска държава беше атрактивен за много от арабските демонстранти, които опитаха да свалят и заменят диктатурите в страните си. Но турският президент Реджеп Ердоган скоро даде да се разбере, че подкрепя сунитската революция, насочена срещу шиити и кюрди. Анкара първо подкрепи „Мюсюлманското братство“, а след това толерира или помогна на екстремни групировки като „Ислямска държава“ и „Фронт ан-Нусра“.
Това се оказа крайно погрешна преценка за Турция, а в крайна сметка неоосманските мечти на Ердоган да превърне страната във велика сила в региона постигнаха точно обратното. Какъв ще бъде отговорът му предстои да видим през следващите месеци, докато САЩ и Русия подкрепят различни съюзници в района около турско-сирийската граница.
Президентът Ердоган или ще трябва да приеме изключването на Турция от Северна Сирия, или да увеличи военната си намеса в конфликта и вероятно дори да стигне до инвазия. Анализатори твърдят, че той е искал да влезе на сирийска територия още миналата година, но е бил разубеден от високопоставени турски генерали.
Пълномащабната военна операция на Турция може да се окаже дори по-трудна днес, заради руската активност в региона и свалянето на бомбардировача Су-24 пред ноември. Турска намеса може да срещне неодобрението на САЩ и съпротива от руската авиация и противовъздушна отбрана.
Войните в Сирия и Ирак са далеч от своя край, но с изплуването на победителите и губещите и сключването на местни примирия, началото на някакъв мирен процес изглежда все по-осъществимо. Правителството на Асад и опозицията може и да не се договорят в Женева, но външните сили, които ги подкрепят, са все по-нетърпеливи да доведат конфликта до завършек.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.