Корупцията е колективен спорт, каза оня ден вицепремиерът Томислав Дончев. И го доказа с подготвения от екипа му нов закон за обществените поръчки, обсъждан на второ четене в парламента тази седмица. Миналата пролет Дончев обеща по bTV как „новият Закон за обществените поръчки ще намали бюрокрацията и ще засили контрола“. В действителност е точно обратното. Отваря широка врата за пълненето на двойното дъно на партийните и лични каси, тъй като дава възможност на съответния чиновник да преценява да пусне или да не пусне една фирма в обществена поръчка. Array
„Добър ден, корупция!“ Така нарече промените Димитър Байрактаров (Патриотичен фронт) и покани Дончев в пленарна зала. От срам ли, що ли, вицепремиерът не се отзова.
Текстовете дават право на възложителя на обществена поръчка да преценява дали кандидат, който е извършил нарушение или престъпление, може да бъде допуснат до участие в процедурата. Досега фалирала фирма или уличена в друго закононарушение, беше със забрана да участва в обществени поръчки.
Съгласно разпоредбата на чл. 47, ал. 1 ЗОП възложителят отстранява от процедурата участник, който: е осъждан с влязла в сила присъда, освен ако е реабилитиран, за:
– престъпление против финансовата, данъчната или осигурителната система, включително изпиране на пари, по чл. 253-260 от Наказателния кодекс (НК);
– подкуп по чл. 301-307 НК;
– участие в организирана престъпна група по чл. 321 и 321а НК;
– престъпление против собствеността по чл. 197-217 НК;
– престъпление против стопанството по чл. 219-252 НК.
– е обявен в несъстоятелност;
– се намира в производство по ликвидация или в подобна процедура, съгласно националното си законодателство.
Сега, вместо описаните забрани, имаме чиновнически произвол и стопроцентов субективизъм. Както обясни Гроздан Караджов (Реформаторски блок), това е прехвърляне на съдебни и прокурорски функции на администрацията.
Законът определя задължителни основания за отстраняване на даден кандидат и незадължителните, както и мерките, с които участниците могат да доказват надеждността си. Решението дали да бъде отстранен даден кандидат на основание на незадължителните изисквания ще се взема от възложителя. Досега в ЗОП нямаше такива „незадължителни условия“. Това е същото като „вътрешното убеждение“, разрешено по закон на прокурорите. (Макар че по-горестоящият прокурор може да отнема правото на вътрешно убеждение на онзи, който е по-долу в йерархията от него.)
Оправданието на ГЕРБ за текстовете – ами такива са европейските директиви. Европейските директиви обаче не се прилагат на 100%, защото иначе нямаше да има нужда от национално законодателство.
Ето точно три аргумента защо новият закон за обществените поръчки е новата черна дупка за публичните средства.
Първо, в България – страна, в която корупцията е не просто колективен, а най-масовият спорт, всяка възможност за тълкуване на правна норма е равносилно на чиновнически произвол.
Второ, в действителност чиновническият произвол е партийно обусловен, тъй като при всяка смяна на властта идващите подменят от шеф на дирекция до чистачките. Така че чиновникът действа колкото по вътрешно убеждение („… и за мен ще има някоя пачка“), толкова и по партийна повеля („… и партията майка трябва да яде!“). А също и по началническа принуда, защото се отчита с плик и пред по-горестоящия.
Ето защо подкупите при обществените поръчки стават все по-големи – потреблението е слабо, трайна дефлация, икономиката не се раздвижва, не се рои нов бизнес и всички са фиксирани в единствените живи пари, които се разпределят през тези схеми. Затова и се „връщат“ пари до „възложителите“ на поръчката, които вече стигат и до 40%.
Не че досега ЗОП е препятствал партиите/Партията да си получи порциите. През 2013-а например, за първите 6 месеца, осем фирми бяха изконсумирали над 66.1% от стойността на всички договори за обществени поръчки. А малките фирми, чийто брой е бил над 4000, едва 3.1%
Третото е очевидно – лъжиците се сменят с черпаци.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.