В отчета си за четвъртата година на „Дондуков“ 2, президентът и вицепрезидентът тотално се разминаха в оценките си – за пореден път. Росен Плевнелиев изреди списък от достиженията на правителството, отбелязвайки и свой принос – от магистралите до завода за боклук, докато Маргарита Попова беше остра и критична към политическата система, модела и политиците. Array
На въпрос дали смята, че президентската институция е единна, Попова отвърна: „Нашите роли са различни, моята работа е да съветвам да казвам ясно и категорично какво мисля по възложените ми сфери. По много от нещата се допълваме с държавния глава“.
На въпрос дали ще се кандидатира за президент Попова отговори: „Не съм мислила по този въпрос. Имам си ценностна система и план за живота не до края на 2016 г. Ще видим…“ На същия въпрос и Плевнелиев не даде отново ясен отговор, както и миналата есен в интервюто за Нова телевизия.
„По отношение на втория мандат твърде рано е да се обявяват кандидатури. Всеки, който си мисли, че ще води 10 месеца кампания, вместо да свърши нещо смислено за народа, със сигурност ще бъде наказан от народа. За мен е по-важно ранното стартиране на дебатите за президентските избори да не промени дневния ред на обществото, където голямата тема е за справедливостта. Очаквам до лятото и се надявам да видим отговорни действия публични дебати, ускоряване на съдебната реформа. На есен ще дойде и времето да се правят президентски избори, ако се занимаваме, обаче цялата година само с тях, ще разочароваме гражданите“, каза Плевнелиев.
Президентът похвали политическата стабилизация, постигната през 2015 г., докато вицепрезидентът заяви, че само една управленска стабилност не стига, „премиерът знае това – и е притеснен“.
„Конституционните промени са стъпка напред, но оставиха съмнение, че липсва по-всеобхватна воля за реформа в правосъдието. Приемането на силно антикорупционно законодателство и промените в Закона за съдебната власт са шанс за наваксване на пропуснатите възможност. Трябва да работим заедно, за да постигнем ефективна съдебна система“, апелира Плевнелиев.
Той обърна сериозно внимание на проведения с местните избори референдум, и призова гласът им да бъде чут от Народното събрание. Според Плевнелиев, трябва да се извършат 4 стъпки от този, който иска да има доверието на българите, а именно – електронно правителство, справедливо правораздаване, социално отговорна икономика и повече референдуми.
„Промени в Конституцията се правят по принципни въпроси. Основен стандарт в демократичната държава е, че изборното законодателство не се променя поне 6 месеца преди изборите. Шест месеца преди избори не правете промени в изборното законодателство“, призова президентът.
Според него начинът, по който вчера е била проведена кадровата промяна във ВСС, го дискредитира – заради принципите на прозрачност. „Гражданите са жадни за справедливост. Дали ще има или не, въобще съдебна реформа, ако я има кой ще е там, от едната страна е задкулисието, от другата – принципни дебати кое е добре и кое не в съдебната система“, каза Плевнелиев.
Коментарът на Попова беше в по-друга посока.
„Със смяната на представляващия ВСС ли трябва да се занимава цялата нация, с есемеси ли? От толкова година нацията ни е разделена. Ако не се вземат мерки, ще видите какво ще се случи скоро с това разделение. Докато не намерим съгласие, никакви реформи няма да имат резултат. Колко СМС си писали, на кого, защо са сменили представляващия във ВСС… Трябва да сме малко по-интелигентни, трябва да се занимаваме с това какво обединява нацията, на кой позволяваме да поражда вражда, агресия и насилие. Това е перфектен план за разединение на нацията“, заяви Попова и призова: „Стига с това разединение, то ще ни убие“.
Плевнелиев обяви, че е очаквал много по-видими резултати в разследването на фалита на КТБ. Не съм удовлетворен от постигнатото към момента, каза той.
„Многократно призовах да се стигне до край – да се тръгне по пътя на всеки лев, на всеки кредит, всеки актив и да се гарантира пълна прозрачност на този процес, като не допуснем досиетата КТБ да се превърнат в механизъм за политически шантаж и задкулисно влияние. За мое съжаление съм длъжен да заявя, че не съм удовлетворен от постигнатото към момента. Няма да спра да изисквам от отговорните институции да не позволят поредното ограбване на българския народ чрез аферата КТБ“.
ЕС и България са изправени пред предизвикателството да решават не една, а 11 кризи и всяка от тях може да ги отслаби, заяви Плевнелиев. Президентът отбеляза и позицията си по решаването на украинската криза:
Не си мълчах и относно действията на управляващите в Русия по украинската криза. Отнасям се с уважение към руския народ, култура, наука и общочовешки постижения, но действията на Кремъл по украинската криза са в противоречие с международния правов ред. Не одобрявам създаването на замразени конфликти и политиката на велики сили и сфери на влияние, като смятам, че е крайно вредна и трябва да остане в миналото.
Вицепрезидентът пък има свой ракурс:
„Трябва да дойдат нови елити, които знаят какво значи да установиш модела на социална държава на основата на ценности и да гарантираш, че голяма част от нацията ти има права, които може да осъществи. Не постигаме този модел 25 години преход.
Трябва да водим ясни и смислени разговори, а не като разговорите, които втръснаха на хората – за прословутите евроатлантически ценности. Не заради тези ценности ще станем по-добре, а заради опита, който имаме, миналото ни, да се държим ръка за ръка през поколенията, да се научим кое е добре и кое е зло, да изградим прилична ценностна система, която да залегне в нова национална доктрина.
Стабилност е ежедневното установяване на социална и правова държава, много сме далече от това. От президентската институция се очаква да не използва подходи на партийна централа. Очаквах да ме попитате днес какво сме направили, за да утвърдим правовата и социална държава, колко процента от населението днес е бедно, колко хора са социално изключени, не се ли комерсиализира пагубно здравеопазването и образованието“.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.