Инвестициите в научни изследвания и разработки в Китай и много други азиатски икономики растат далеч по-бързо, отколкото в САЩ. Това показва нов доклад за напредъка в науката и инженерството на американския Национален научен борд, назначен от президента Барак Обама. Това е институцията, определяща политиките на Фондацията за националната наука в Америка. Array
На Югоизточна, Южна и Източна Азия се падат 40 на сто от световните разходи за изследвания и разработки, показва докладът. Това означава, че Азия заплашва лидерството на САЩ в тази сфера, а ангажиментът към фундаменталните и иженерни науки в Америка намалява.
Мобилизацията на света в тази сфера бе отчетена като принципно добра новина от научния борд. „Проблемът тук е как САЩ се справят на фона на тази конкуренция“, отбеляза зам.-председателят на институцията Келвин Дрогемайер.
Америка все още е световен лидер в науката и инженерството – 27% от световните разходи са на САЩ. Въпреки това Китай диша във врата на Щатите със своите 20% и второ място по инвестиции. Всяка година разходите на Пекин за наука и развойна дейност растат средно с 19.5 на сто.
И в частния сектор обаче Китай скъсява дистанцията си от САЩ. Във високотехнологичните производства като космическата индустрия и медицинското инженерство например, китайските фирми правят 27% от световните разходи. Едва два процента под сумарния разход на американските компании.
Ала що се отнася до науката и инженерното образование, Китай отвява САЩ. Близо 49% от всички придобити бакалавърски степени в тези сфери са в Китай, а 33 на сто – в САЩ. Броят на учените и инженерите между 2000 и 2012 г. в Китай се е увеличил с 300%.
Докладът показва още, че инвестициите на американските федерални власти в образование и бизнес в последно време са се свили. От 2008 г. растежът на вложенията не е достигал нивата отпреди Голямата рецесия, коригирани спрямо инфлацията. От Борда изтъкват, че спадът на финансирането вреди, защото оказваната подкрепа е жизнено важна за университетите и учените, които искат да придобият нови знания и да създадат по-добри технологии.
Освен това е трудно да се инвестира в дългосрочни проекти, когато не е ясно какво финансиране ще получат. „Липсата на предсказуемост на финансирането е по-важна от самата сума“, твърди Дрогемайер.
Документът се публикува на всеки две години, за да оцени състоянието на науката в САЩ и ефективността на отпусканите средства в образованието. В него няма предложения за промени в политиките, въпреки че според Дрогемайер е важно Вашингтон да продължи с инвестициите, особено на фона на голямата конкуренция.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.