Ureport | Водещи новини | Amnesty обвини Apple, Samsung и Sony в експлоатация на детски труд
Снимка: Amnesty Internatinal
Правозащитната организация Amnesty International обвини Apple, Samsung, Sony и други технологични гиганти, че не правят достатъчно, за да гарантират, че суровините, използвани в продуктите им не са добити с детски труд, съобщи BBC.
В доклад за кобалтовата минна индустрия в Демократична република Конго (ДРК), организацията отбелязва, че в опасни условия работят дори деца на седем години. Кобалтът е ключова суровина за литиево-йонните батерии, използвани в повечето преносими устройства. Компаниите твърдят, че водят политика на нулева толерантност към детския труд.
Демократична република Конго покрива най-малко 50% от световното търсене на кобалт. Местните миньори имат дългосрочни здравни проблеми и са изложени на сериозен риск от трудови злополуки.
Amnesty отбелязва, че най-малко 80 миньори са загинали под земята в южната част на страната в периода септември 2014 – декември 2015 г. Събрани са и свидетелства на деца, работили в местните мини. 14-годишният сирак Пол започва да работи в мина преди две години. Той казва пред организацията, че е прекарвал по 24 часа в тунелите.
„Приемната ми майка искаше да ме изпрати на училище, но бащата беше срещу това и ме принуди да работя в мината“, разказва детето. По данни на УНИЦЕФ около 40 000 деца работят в мините в южната част на ДРК.
©EPA/БГНЕС
В отговор на доклада, от Apple обявиха, че труда на непълнолетни никога не се е толерирал във веригата от фирми, свързани с компанията, която е горда да оглавява индустрията по отношение на безопасен труд.
Фирмата твърди, че провежда строги проверки на всички звена от веригата си за доставки. Всеки работодател, уличен в експлоатация на деца, е задължен да осигури безопасното им прибиране у дома, да финансира образованието им в избрано от семейството училище, да продължи да изплаща трудови възнаграждения и да им предложи работа, щом навършат необходимата възраст.
По отношение на добива на кобалт, компанията отбелязва, че в момента изследва трудовите рискове и възможностите за подобряване на работния процес за миньорите.
Samsung също заяви, че не толерира детския труд и редовно проверява дружествата, с които работи, а в случаи на нарушения незабавно прекратява договорите си с тях. От Sony коментираха, че работят активно по случаите на нарушаване на човешките права в заводите си, както и в мините, където се добиват суровините за продуктите им.
Докладът на Amnesty, който е съставен съвместно с African Resources Watch (Afrewatch), проследява начините, по които търговците купуват кобалт от райони, където детският труд е широко разпространен. Те ги продават на фирмата Congo Dongfang Mining, която е дъщерно дружество на китайския гигант Zhejiang Huayou Cobalt Ltd.
Снимка: Amnesty Internatinal
Правозащитната организация се е свързала с 16 международни компании, включени в списъка на клиентите на производителите на батерии, които осигуряват кобалт от китайската фирма.
„Огромен парадокс е, че в дигиталната епоха някои от най-богатите и иновативни компании в света продават изключително сложни устройства, без от тях да се изисква подробен отчет за това от къде идват суровините за тях“, казва Емануел Умпула от Afrewatch.
По думите му злоупотребите в мините остават извън подозрението, защото в днешния световен пазар потребителите нямат идея за условията в мината, фабриката или поточната линия. В същото време търговците купуват кобалт, без да задават въпроси за условията на работа в мините.
Бизнес изследователят на Amnesty Марк Дъмет каза, че минната дейност е една от най-тежките форми на детски труд.
„Бляскавите витрини на магазините и маркетинга на най-новите технологии са в остър контраст с децата, които носят чували с камъни, и миньорите в тесните тунели, които рискуват да увредят непоправимо белите си дробове. Милиони хора се възползват от новите технологии, но рядко питат как са създадени. Крайно време е големите марки да поемат част от отговорността за добива на суровините за продукти си, които им носят печалби“, казва той.
Според Дъмет компании, чиито общи приходи надхвърлят $125 милиарда, не могат да твърдят, че няма как да проверят условията на труд в дружествата от веригата си за доставки.
Въпреки доклада, Amnesty отбелязва, че по-голямата част от децата, които работят в минната индустрия в Демократична република Конго, не влизат в тунелите, а изпълняват редица задачи на повърхността, като например сортиране на минерали.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.