За повечето руснаци без руска салата Нова година все едно не е дошла, тъй като ястието се смята за предвестник на успеха. Тази година растящите разходи за храна в Русия превръщат традицията в болезнено напомняне колко бързо се топят финансите на мнозина на фона на рецесия и санкции от Запада, пише Наталия Василева за Associated Press (AP). Array
Сместа от пиле, картофи, грах, моркови и майонеза, измислена от белгийския готвач Лусиен Оливие през 19 век, от която по-скъпите съставки като яребици и раци са отпаднали по съветско време заради дефицита, ще струва с 35% повече тази година.
Резкият скок на цената за приготвяне, за който съобщи официалното статистическо бюро на Руската федерация, съвпада с най-големия икономически спад за 15-годишното управление на президента Владимир Путин.
От няколко години икономиката е в упадък заради санкциите и ниските цени за износ на така важния за Русия петрол. Но тази новогодишна вечер ще бъде може би първата от над 10 години, в която руснаците ще усетят болката от рецесията със стомасите си.
„Преди можеше да купиш бижу или скъп парфюм за Нова година. Сега – вече само най-необходимото. Главно харчим за празника“, твърди 65-годишният Николай Скоморохов, пенсионирал се през декември.
По думите му обичайните стоки, които пазарува, са поскъпнали с близо 30-40 на сто тази година и това го е принудило да харчи по-малко.
Рублата изгуби близо 20% срещу долара т.г. на фона на 40-процентовия спад през 2014 г. Това оскъпи вносните стоки. А руската забрана за внос на хранителни стоки от Запада, наложена като ответна мярка за санкциите на САЩ и ЕС срещу Русия, още повече сви доставките и вдигна цените.
По официални данни инфлацията при потребителските стоки е била в рамките на 12% т.г., но новогодишните пазари показват доста по-голям темп на поскъпване.
Ръстът в цената на руската салата, която понякога неофициално се ползва като еталон за цената на живота, защото съдържа няколко важни съставки, е показателен за поскъпването на храните. Покупките за типична празнична вечеря за двама – зеленчуци, наденички, сирене, кисели краставички и пилешко, струват близо 5790 рубли ($80) т.г., или 28% повече спрямо 2014 г.
Продажбите на дребно са намалели с 13% през ноември спрямо същия период на миналата година, което е най-големия спад от 2000 г., съобщи министерството на развитието тази седмица. В последните години зависимата от петрола руска икономика изпадна в стагнация, а продажбите на дребно я поддържаха. Това вече не е така.
„За разлика от кризата през 2008-2009 г. консумацията на храни е спаднала драстично, както и потреблението на стоки за дълготрайна употреба“, гласи отчетът на министерството, който отчита, че руснаците са намалили консумацията на храни с покачването на цените.
Притесненията за състоянието на икономиката заеха сериозна част от годишната пресконференция на Путин по-рано този месец. Журналистите от държавните медии, които не се славят със задаването на трудни въпроси, изпържиха президента за намаляващите приходи и стандарта на живот. Въпреки това мнозинството руснаци не са склонни да винят Путин, чиято популярност остава на същите нива, както при анексирането на полуостров Крим през 2014 г.
81-годишната Ираида Робкова твърди, че в периода 2000-2010 г. са били може би най-сигурните и щастливи дни в живота ѝ, докато не идва спадът от миналата година:
„Бяхме свободни да говорим каквото искаме, да купуваме каквото искаме, да пътуваме навсякъде, а цените не бяха толкова високи“, смята тя.
Жената казва, че не би могла да си позволи новогодишна вечеря, ако не са дъщеря ѝ и зетят, които ѝ помагат със сметките. Робкова обвинява министрите на Путин за икономическите проблеми.
„Путин извърши велико дело: върна ни Крим. Но нещата са трудни за него. Екипът му е слаб“, категорична е тя.
Икономисти предупреждават, че по-малките приходи и по-високите цени тласкат милиони руснаци под линията на бедността.
Близо 39% от руснаците в момента твърдят, че или страдат от недостиг на пари за храна, или не могат да си позволят нови дрехи. За сравнение преди година процентът е бил 22, сочат данните от скорошно проучване на Руския център за изследване на общественото мнение (ВЦИОМ). Близо 1600 души са участвали в него по телефона в средата на декември, а допустимата грешка е 3.5 процентни пункта.
Времената не са добри и за онези, напуснали нископлатена работа в регионите, в търсене на по-висока заплата в Москва или другите големи градове.
47-годишната Ася Юсупова се мести в Москва от Дагестан на юг, където е изкарвала 8200 рубли ($114) на месец като учител по рисуване. Сега тя работи по 12 часа на ден като бавачка и живее при работодателя си в центъра на руската столица. Според нея 12-процентовата инфлация не отразява реалността: „Нещата вече са много по-скъпи, може би дори двойно.“
Според Марина Красилникова, социоложка в агенция „Левада“, руснаците вече не купуват стоки, за да трупат, както миналия декември, когато рублата се срина – просто защото вече са похарчили голяма част от спестяванията си.
„Само една трета от руснаците имат заделени пари. А хората ги харчат в последната година и половина. Хората въпреки това ще се насладят на празника, но все по-малко хора ще имат чувството, че следващата година ще е по-добра“, смята тя.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.