Експертите в IT сферата у нас да се увеличат с 30 000 души за следващите 15 години. Тази цел си поставя държавата в одобрена днес от правителството Концепция за насърчаване на обучението на софтуерни специалисти. Array
Проектът е изготвен на базата на анализи на министерствата на труда и социалната политика и на икономиката, както и на браншови организации в IT сектора. Те ясно са показали недостиг на висококвалифицирани софтуерни специалисти, въпреки все по-бързия растеж на софтуерната индустрия в България.
За да осъществи концепцията си, правителството ще разработи пакет от мерки за увеличаване на броя и повишаване на качеството на обучение на софтуерните специалисти в България.
В определени професионални училища ще бъдат организирани извънкласни дейности, признавани като учебни занимания във висши училища. Целта е да се увеличи интересът към получаване на висше образование и да се осигури „бърза писта“ за преминаване през образователната система и излизане на пазара на труда.
За въпросните извънкласни дейности, в избрани природоматематически гимназии ще бъдат подготвени зали с компютри и възможности за видеоконферентни връзки, където учениците ще могат да бъдат обучавани дистанционно.
В съответствие със Закона за висшето образование се очаква висшите училища, които провеждат подобни извънкласни курсове да осигурят максимално опростен прием на кандидат-студенти, които са преминали през тях.
Правителството ще разработи метод за приравняване на кредити за преофесионално образование към европейската кредитна система. Дотогава висшите училища ще трябва да издават сертификати на ученици, преминали през организираните от тях обучения. Те ще бъдат финансирани по оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (2014-2020).
90% завършилите компютърни специалности в Софийския университет и Техническия университет в София работят и се осигуряват в България, сочат данните на националната статистика.
Този висок процент е признак за ниския дял на „изтичане на мозъци“ след завършване на висше образование в реномирани училища и от друга показва високото ниво на реализация на завършилите.
Кабинетът определя като приоритет увеличаването на броя студенти в компютърни специалности на висшите държавни увилища. Очакваните резултати са броят на кандидатстудентите в шестте университета, които са с най-висок рейтинг и се намират в градовете с развит софтуерен сектор, да се увеличат с 3000 души.
Ежегодният анализ „Барометър на българската ИТ индустрия“ показа, че близо 80% от българските фирми в отрасъла планират да увеличат персонала си през следващата година. Основният проблем, който спъва развитието на сектора, продължава да е недостигът на кадри.
Анализът е проведен сред близо 2300 фирми в бранша. Той посочва още, че средният ръст на приходите в сектора е над 10% за 2014 г., което означава над 1 млрд. долара. Най-голяма част от приходите идват от износ – 65%.
Средната брутна заплата в сектора е 3358 лева, но повечето „редови“ програмисти получават между 1200 лв. и 2500 лв. в зависимост от опита, стажа и възможностите на работодателя им, коментират източници на „Дневник“. Високата средна заплата е породена най-вече от големите възнаграждения на ръководния персонал и старши програмистите, които ръководят отдели в компаниите. Битката за тези висококвалифицирани кадри е много голяма, тъй като те са още по-малко.
Министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин обяви, че ще внесе промени в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, с който ще се улесни процедурата за издаване на „синя карта“. Отчасти целта на промените е именно запълване е отговаряне на нуждата от специалисти на българския ИТ сектор.
Днес правителството одобри и отпускането на нови 79 000 лева за общините, с които да бъдат въведени информационни и комуникационни технологии в училищата.
Средствата са предвидени в централния бюджет по Националната програма „Информационни и комуникационни технологии в училище” и са предназначени за изграждане на безжични мрежи в училищата.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.