В Европа 2015 г. ще бъде запомнена като годината на „бежанската криза“. Стотици хиляди хора от Близкия изток и Северна Африка пресякоха водите на Средиземно море и границите на Европа, за да избягат от война и преследване в Сирия в търсене на защита от Европейския съюз.
Транзитните държави и крайните дестинации за бежанците се затрудняват с регистрирането и осигуряването на подслон на новопристигналите. В същото време ЕС дебатира как се се справи с източниците на кризата и засили помощта си към Турция, Йордания и Ливан, които приемат лъвския пай от сирийските бежанци.
Досега обаче никой освен Германия не си задава въпроса за интеграцията на бежанците и действия отвъд предоставянето на хуманитарна помощ, убежище и храна, пише Кристиан Бодевиг, лидер на отдела за развитие на Централна Европа и Балтийския регион към Световната банка. Array
Успешните усилия за интеграция ще имат нужда от профилиране на бежанците и максимална информация за техните пол, възраст, образование, умения и трудов опит.
Макар систематизираните данни да са оскъдни, информацията на ООН показва, че повече от половината сирийски бежанци са под 18 години. Толкова голям дял на деца и младежи представлява сериозна възможност. Ако държавите домакини осигурят бърз достъп до качествено образование и обучение, те могат да екипират това младо, но поставено в неравностойно положение поколение с инструментите за успех.
Образованието е и ключовият метод за предаване на ценностите на държавата приемник и предоставяне на гражданско образование. Всичко това е очевидно. Образованието и обучението ще стоят в основата на усилията за интеграция.
Тук обаче идва един сериозен проблем. Образователните системи в Европа често не се справят с обучението на ученици в неравностойно положение. Данните на Програмата за международна оценка на учениците (PISA) показват как отделните системи успяват да впишат тези деца.
Последното проучване на PISA за 2012 г. показва разликата в показателите по четене и математика между учениците от най-бедните и най-богатите семейства в Европа. При 15-годишните тя се равнява на обучение между две и три години. В Белгия, Унгария, Франция, България и Унгария разликата е три години или повече, докато в Естония и Финландия – по-малко от 2 години.
Една от причините за тази пропаст е фактът, че училищата в държавите с голяма разлика в представянето често са разделени спрямо социалното положение на децата. Бедните ученици обикновено учат заедно с връстници със същия икономически произход, докато привилегированите също формират капсулирани общности.
Понякога сегрегацията идва и под формата на различния тип училище. В България, Словакия и Унгария, учениците в неравностойно положение учат основно в професионални училища, които дават по-ниско качество на обучението и резултатите по математика и литература.
Децата на имигранти в повечето европейски държави се оказват в училища с други ученици от социалната си среда и избират професионални гимназии много често от децата на местни граждани.
Образование за бежанци
Но как да създадем адекватно образование за децата бежанци в ЕС? Първоначално децата и младежите имат нужда от целева подкрепа, като интензивни езикови курсове и програми за приобщаване, които да им позволят да се включат в масовите училища.
Някои от учениците вероятно пристигат с психически травми от войната, което означава, че училищата ще трябва да предлагат и психологическа подкрепа. Но отвъд това, бежанците ще имат нужда от мерки, които правят образователните системи по-всеобхватни.
Това включва гарантиране, че учениците не се разделени в различни училища на базата на социално-икономическия си произход, насърчаване на ранното детско развитие и образователни програми, превръщането на родителите в част от образователния процес, предлагане на приобщаващи програми и обучение на учителите, така че те да могат да помагат на децата с множество проблеми.
Важно е децата бежанци да се чувстват добре дошли в училищата. Днес това не се случва в цяла Европа. Докато в Испания, Финландия или Холандия повече от 80% от имигрантите от първо поколение се чувстват добре в учебните заведения, това се случва с по-малко от половината от тези във Франция и едва 60% в Белгия.
Сирийската бежанска криза надали ще бъде еднократно явление. Предвид напрежението в Европа и периферията ѝ, бежанските потоци към ЕС могат да се превърнат в нещо нормално. И за да се превърне това във възможност за застаряваща Европа, ние трябва да променим методите си за интеграция и да направим училищата си по-отворени.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.