Правителството на Ботсвана тихомълком е продало правата за добив на шистов газ чрез хидравличен фракинг в една от най-големите защитени територии в Африка, съобщи The Guardian. Array
Природният парк Кгалагади се простира до границата с Южна Африка. Той е огромно диво пространство с площ от 36 000 квадратни километра и е дом на пустинни антилопи, черногриви калахарски лъвове и соколи-пигмеи.
Сега обаче природозащитниците и служителите на парка, които не са информирани за концесията, са изключително притеснени от ефекта на добивната дейност върху дивата природа.
Лицензът за проучване и добив на шистов газ в половината площ на парка са дадени на британската компания Nodding Donkey през септември 2014 г., но информацията за сделката излиза едва сега. По-рано този месец компанията е променила името си на Karoo Energy.
Служители на парка казват, че досега на територията му не е имало сондажи, но екип на Guardian е открил следи от суров петрол близо до популярно място в резервата. Там е имало сериозен мирис на катран, както и тежка техника и наскоро пробити дупки за сондаж.
„Събитията, които се развиват там, са последният пирон в ковчега на дивите райони в света“, казва ученият Гъс Милс, който прекарва 18 години в изучаване на хиени и гепарди в Кгалагади.
Според изследователя на едри хищници в Ботсвана д-р Питър Апс сондажите и добивът на шисов газ могат да имат сериозно въздействие върху дивата природа, особено по отношение на водоемите в парка.
По думите му ако компанията концесионер развие газови кладенци, тя ще попречи на опазването на дивите популации и особено на големите хищници, които страдат най-много от контакта с хората.
Правителството на страната вече призна, че чуждестранни компании сондират за шистов газ, след като Guardian разкри добивна дейност и в други природни паркове в Ботсвана.
Според Световния съвет за пътуване и туризъм Ботсвана има все по-голям туристически сектор, в който работят повече от 32 000 души. Той е на второ място като процент от брутния вътрешен продукт на страната след добива на диаманти.
Според експерти обаче проучванията за изкопаеми горива могат да донесат краткосрочни позитиви за икономиката, но ще попречат сериозно на туристическия поток, който цени прекия контакт с незасегнатата дива природа.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.