Ureport | Политика | Близкият изток | Социалното неравенство е коренът на тероризма в Близкия изток
Снимка: ЕРА/БГНЕС
Година след като като книгата му „Капиталът в XXI век“ оглави класацията на бестселърите в Америка, Томас Пикети публикува нов анализ за неравенството в доходите. Този път той е насочен към проблемите в Близкия изток и може да се окаже дори по-спорен от тезите в книгата му, които продължават да предизвикват дебати сред политици и икономисти.
Новият аргумент, който Пикети защитава пред френския Le Monde е, че неравенството е основният двигател на тероризма в Близкия изток, както и на терористичните атаки в Париж на 13 ноември. Споед него западните държави трябва да обвиняват главно себе си за това неравенство.
Пикети пише, че политическата и социалната система в Близкия изток е станала твърде крехка заради съсредоточаването на многомилиардно петролно богатство в ръцете на няколко държави със сравнително малко население.
Ако се вгледате в региона между Египет и Иран, в който влиза и Сирия, ще откриете няколко петролни монархии, които контролират между 60 и 70% от богатството и едва 10 на сто от 300-те милиона души там.
Авторът не уточнява за кои държави говори, но съдейки по изследване на неравенството в Близкия изток, в което той взима участие, можем да кажем, че става дума за Катар, ОАЕ, Кувейт, Саудитска Арабия, Бахрейн и Оман. Данни от 2012 г. показват, че в тях живее 16% от населението на региона, което генерира 60% от брутния му вътрешен продукт.
По думите на Пикети концентрацията на толкова голямо богатство в страни с толкова малка част от населението прави региона „този с най-голямо неравенство на планетата“.
В рамките на тези монархии малка част от хората контролират повечето богатство, докато мнозина, сред които деца, жени и бежанци, са в състояние на полу-робство. Тези икономически условия стават основание за джихадисти и жертви на войните в региона, започнати от западните сили.
Списъкът на автора започва с първата война в Персийския залив, която е довела до връщане на петрола в ръцете на емирите. Тезата му е, че икономическите лишения и ужаса на войните, от които са спечелили едва малцина жители на региона, са създали „буре с барут“ за терористична дейност в целия Близък изток.
Пикети обвинява директно Запада за неравенството в региона и монархиите, които го поддържат.
„Това са режимите, които са поддържани военно и политически от западните сили. От своя страна те купуват от Запада оръжия и инвестират в бизнеси и футболни клубове. Не е изненада, че уроците ни за социална справедливост и демокрация не се приемат топло от младежите в Близкия изток“, пише той.
Икономистът смята, че тероризмът, който се корени в неравенството, може да се пребори само и единствено с икономически мерки.
За да спечелят доверието на онези, които не споделят богатството в региона, западните страни трябва да покажат, че са също толкова загрижени за социалното развитие на региона, колкото и за финансовите си интереси и взаимоотношенията с управляващите семейства.
Начинът да го направят е да се гарантира, че парите от петрол ще отидат за регионално развитие, включително много сериозно подобряване на образованието.
Пикети осъжда дискриминацията срещу имигранти на трудовия пазар във Франция и огромната безработица сред етническите малцинства в страната. Той казва, че Европа трябва да се отдели от строгите икономии и да започне наново модела си на интеграция и създаване на работни места. Авторът отбелязва, че континентът е приемал по 1 милион нови имигранти на година преди световната финансова криза.
Тезите на Пикети не получават сериозна подкрепа в САЩ. Те лежат на няколко спорни принципа, като въпросът колко по-голямо е неравенството в Близкия изток, в сравнение с други региони в света.
В изследването си от миналата година той оценява икономическата пропаст между бедни и богати като изключително голяма. Данните показват, че най-богатият 1% от населението на Близкия изток дели 25% от богатството в региона. За сравнение в САЩ този дял е 20 на сто, в Западна Европа (11%), а в Южна Африка – 17 на сто.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.