• Политика
    • България
    • Европа
    • Миграцията към Европа
    • Украйна
    • Свят
    • Близкият изток
    • Игра на тролове
  • Общество
  • Икономика
  • 300 думи
  • Игра на тролове
  • Нокаут
  • BGreport
  • Още
    • Водещи новини
    • Мнение
    • UrStory
    • UrEvent
    • Спорт
    • Култура
    • Карикатура
    • Галерия
  • Изпрати материал
  • Галерия
  • Следвай
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
    • Вход
    • Профил
    • Моите материали

Ureport | Политика | Европа | Източна Европа срещу „Северен поток 2“

Източна Европа срещу „Северен поток 2“

27 ное., 2015 Ureport Европа Коментарите са изключени за Източна Европа срещу „Северен поток 2“
  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

тръби газопровод

България е сред 10 страни-членки на Европейския съюз, които са срещу изграждането на газопровод „Северен поток 2“ – проектът за втора тръба, която да свързва Русия и Германия по дъното на Балтийско море, предаде Reuters.

Още по темата:

  • Борисов се обажда от Пекин заради проблем с газа от…
  • Ердоган и Путин размразяват „Турски поток“. Европа одобрява
  • Мрачното бъдеще на природния газ на Стария континент
  • „Газпром“ изпадна от Топ 10 в енергетиката
  • Пак надежди да подпишем скоро с Гърция за газовата връзка
  • САЩ пришпорват България и Гърция за газовия байпас
  • Брюксел и „Газпром“ започнаха преговори за газов компромис
  • Няма „Южен поток“, но има заем от 191 милиона за…

На 4 септември eвропейскиte енергийни гиганти – BASF, E.ON, ENGIE, OMV и Shell – се договориха с „Газпром“ за изграждането на нов тръбопровод, успореден на вече съществуващия „Северен поток“, с който да се увеличат доставките на руско синьо гориво за Европа. Идеята на Русия е тръбата да заобиколи Украйна, с която е в политически спорове.

Новият газопровод ще е с капацитет 55 милиарда куб.м. газ. Целевите пазари на „Северен поток 2“, според президента на „Газпром“ Алексей Милер, са Германия, Франция, Италия, както и газовият хъб „Баумгартен”, който се намира в Австрия, откъдето може да се захранва и Южна Европа.

Проектът бе обявен в момент, когато руско-турските газови забуксуваха и възможността да се изгради „Турски поток“ по дъното на Черно море, гръмко обещан от президентите Путин и Ердоган през декември 2014, стана химерична.

Инцидентът със сваления от турските ВВС бомбардировач Су-24 направи перспективите пред „Турски поток“ още по-неблагоприятни.

Ако „Северен поток 2“ бъде построен, Русия ще може да гарантира стабилността на своите газови доставки за страните от Европейския съюз и ще сведе до минимум своята зависимост от украинската газотранспортна система.

В същото време обаче този проект обедини срещу себе си както Полша и трите балтийски републики, които са традиционно в лоши отношения с Москва, така и България, Чехия, Гърция, Унгария, Румъния и Словакия. Причината е, че повечето от тях ще загубят транзита на руския природен газ, от който получават стотици милиони (като България) и дори милиарди евро (Словакия). За България по-конкретно това ще означава и край на мечтите за възкресяването на „Южен поток“ и изграждането на газов хъб, защото при сегашното потребление на газ в Европа те няма да са необходими.

Освен това изграждането на новия газопровод може да създаде и проблем с доставките на „синьото гориво“ за някои държави, сред които и България, защото не навсякъде има необходимата газопреносна мрежа, по която природният газ да потече от Германия за Централна Европа и Балканите.

Опасявайки се от това, 10 страни са изпратили писмо до ЕК. Като претекст те са използвали факта, че „Газпром“ спря доставките на природен газ за Украйна, която отново не си плаща потреблението.

„Позицията на Европейската комисия по проекта „Северен поток 2” ще повлияе в същина на възприятието на европейските общи политики за външни работи и сигурност сред основните съюзници и традиционни партньори“, се казва в текста.

В писмото се казва също, че изграждането на „Северен поток 2“ към Германия може да има сериозни последици за Киев.

„Запазването на транспортния маршрут през Украйна е стратегически интерес на ЕС като цяло, не само от гледна точка на енергийната сигурност, но също и ще подсили стабилността на Източна Европа“, се казва още в текста.

ЕК вече заяви, че ще провери дали газопроводът „Северен поток 2“ съответства с европейското законодателство. И посочи, че Европа има за приоритет да диверсифицира газовите си доставки, докато в същото време поддържа статута на Украйна като транзитна страна.

Министерството на енергетиката отрече

България не е изразявала позиция срещу „Северен поток 2”, по простата причина, че ние трябва да сме запознати с цялата налична информация. Така енергийният министър Теменужка Петкова коментира публикацията на Reuters за газопровода.

„Първо с писмо няма как да се решат толкова важни въпроси. За да се вземе решение по такъв въпрос е налице този въпрос да бъде обсъден първо в рамките на Съвета по европейски въпроси към българското правителство, следва да бъде налице решение на Съвета по енергийна сигурност, следва да бъдем запознати с цялата фактическа обстановка, за да изрази България подобна позиция”, заяви министърът. И изрично подчерта, че България такава позиция не е изразявала.

„По отношение на искане за разискване на темата за Северен поток ние не сме се подписали. България не се е подписвала и не е декларирала никъде такова желание”, заяви тя.

  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

  • Балкани, газ, газопреносна мрежа, газопровод, диверсификация, доставки, Европейска комисия, Европейски съюз, Източна Африка, министър на енергетиката, Полша, Русия, Северен поток 2, синьо гориво, Теменужка Петкова, транзит, Турски поток, Украйна, Южен оток

300 думи

  • Диктатура на ТВ-тариата
    Диктатура на ТВ-тариата

    ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата

    „Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...
  • Най-четени
  • Най-нови
  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

Валутни курсове

1  CHF =  1.84373 лв
1  EUR =  1.95583 лв
1  GBP =  2.19583 лв
1  USD =  1.76137 лв

Шут

  • Разни комшии, разни идеали
    Разни комшии, разни идеали

    ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали

Галерия

  • Върви, народе обгазени!
    Върви, народе обгазени!

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!

    Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...

Ureport във Facebook

Ureport.bg

Ureport в Twitter

Tweets von @"ureportbg"

Етикети

БСП Барак Обама Бойко Борисов Брюксел България Великобритания Владимир Путин ГЕРБ Германия Гърция ДПС ЕС Европа Европейски съюз Ирак Ислямска държава КТБ МВР Москва НАТО НБА ООН Реформаторски блок Росен Плевнелиев Русия САЩ Сирия София Турция Украйна Франция бежанци жертви избори икономика мигранти парламент полиция правителство президент премиер прокуратура протест съд тероризъм

Категории

Архив

Copyright 2015 Ureport.bg / Всички права запазени / Sitemap
  • За нас
  • Общи условия
  • Контакти
Ureport.bg използва бисквитки (cookies). За повече информация вижте страницата Общи условия. Close
 

Loading Comments...
 

You must be logged in to post a comment.