Въпреки че Китай се отказа вече от политиката за едно дете, стереотипът за разглезеното единствено дете още дълго няма да бъде разчупен, коментира Хана Бийч в анализ за Time.
Новината, че Китай официално слага край на политиката „Едно семейство – едно дете“ може да създаде нов застрашен вид: „малкият император“, или единствения наследник, рожба на спорната схема за семейно планиране в нация, която надвиши 1.37 милиарда.
В продължение на 30 години китайските власти лишаваха много семейства, предимно от градските райони, от щастието да имат повече деца – от едно единствено. „Малките императори“, както са наричани децата, продукт на социалното инженерство, са център на внимание за близо 150 милиона китайски семейства.
В местния фолклор малкият император е дундест, блед звяр, плюскащ KFC и играещ видеоигри, толкова разглезен, че не може да свърши нищо без помощта на възрастен. Децата са предимно момчета и като цяло се смятат за разглезени, неморални и нарцистични.
Това обаче не подхожда на визията за бъдещия лидер на втората по сила икономика в света. Както много други стереотипи и в този за самовлюбените единствени наследници има известна доза истина. Повечето китайски родители са израснали в лишения и е естествено да насочват вниманието и ласките си към безценното потомство.
И тъй като могат да обграждат с внимание само едно дете, родителите се стремят то да е добре образовано, за да си намери прилична работа. Ако детето е отличник и може да взема тестове с лекота, има ли значение дали може да готви, чисти или да споделя с приятели?
©EPA/БГНЕС
Въпреки че изстъпленията на малки императори са легендарни – и често преувеличени, стресът, на който тези деца са подложени, е другата страна на „медала“. Както се казва в китайската поговорка, върху плещите на единственото дете лежат надеждите на шестима души: на родителите му и на бабите и дядовците.
В страна, в която децата често финансират пенсионирането на родителите си – заради липсата на мрежа за социална сигурност, напрежението върху единственото дете може да е невъобразимо.
„Не винаги е добре да си във фокуса на цялото семейство. Родителите имат по-високи очаквания от единственото си дете“, обяснява Ниу Хайтао, учител в Джънджоу, столица на провинция Хънан.
Политиката на едно дете може и да е помогнала на Китай да регулира ръста на населението в една бедна страна, но демографските последици са страшни. Намаляващ брой младежи ще трябва да се грижи за растящата група застаряващи китайци. Дори по-зле, защото китайските семейства предпочитат момчетата, които наследяват семейното състояние. Милиони женски ембриони се абортират, за да се подсигури, че единственият наследник ще е от мъжки пол. Китай страда от изкривено полово съотношение – 115.88 момчета се раждат на всеки 100 момичета по данни за 2014 г.
Естественото съотношение е между 103 и 107 момчета срещу 100 момичета.
В трети клас, на който преподава Ниу, има 41 момчета и 29 момичета. „Изглежда, че всяка година има повече момчета от момичета в класовете“, казва той.
©EPA/БГНЕС
В момента в Китай има недостиг на булки, а проблемът ще се задълбочава. Близо 25 милиона китайци се смятат за „голи клони“ в семейното дърво. Броят им може да нарасне с още 5 милиона до 2020 г.
Днешните разглезени малки императори скоро ще наследят демографската тежест, наложена от политиката на правителството за едно дете – трудно ще си намират булки и ще трябва да се грижат за няколко остарели родители.
Няма гаранции, че ако се позволи на двойките в Китай да имат по две деца, не значи пълно отпадане на ограниченията върху утробите – ще доведе до бейби бум. Централните власти вече са разрешили на много двойки в някои градове да имат две деца.
Но цената на отглеждането им е толкова непосилна, че някои родители залагат на едно потомство. Други млади двойки, които са били единствени деца, по-скоро биха се фокусирали върху собственото си щастие и не виждат причина да се размножават изобщо. В това отношение градовете като Шанхай и Пекин не се различава особено от Сеул и Токио, където раждаемостта е спаднала драстично.
В проучване сред 52 000 души в китайската социална мрежа Weibo, 19.9% от анкетираните твърдят, че не искат второ дете, а 18% – че искат, но не могат да си го позволят. Други 13.4% смятат, че изобщо не смятат да имат деца. Едва 35.8 на сто заявяват, че промяната ще им позволи да имат второ дете.
Дори и със забележителния край на политиката на едно дете, малките императори вероятно ще продължат да властват над Китай.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.