©EPA/БГНЕС
Европарламентът гласува да отпаднат всички наказателни обвинения срещу Едуард Сноудън и да му предложи убежище и закрила от преследване от трети страни, съобщи The Independent. Всяка от 28-те страни-членки сама решава дали да приложи резолюцията.
С 285 гласа „за“ и 281 „против“ евродепутатите признаха статута му на „защитник на човешките права“ и призова страните-членки на Европейския съюз (ЕС) да му предоставят закрила от екстрадиция в САЩ, където той е издирван по няколко обвинения в шпионаж.
Няма признаци, че администрацията на президента на САЩ Барак Обама възнамерява да оттегли обвиненията срещу него.
Extraordinary. Reports appear to be true.
https://t.co/rQtDHfYTyj pic.twitter.com/AfYm86eGwy
— Edward Snowden (@Snowden) October 29, 2015
В приетата резолюция евродепутатите отчитат, че е свършено твърде малко, за да се защитят основните човешки права след разкритията за масов електронен шпионаж.
След като напусна работата си като служител на Агенцията за национална сигурност на САЩ, Сноудън разкри пред света огромния мащаб на шпионските програми на Вашингтон.
Те призовават и Еврокомисията да гарантира, че всички трансфери на данни към САЩ имат „ефективно ниво на защита“, както и да се занимае с някои закони за подслушване, прити от няколко членки на ЕС.
Самият Сноудън изглежда приятно изненадан от развитието. В Twitter той го нарече „промяна на играта“, удар срещу властите в САЩ и шанс да продължи напред:
This is not a blow against the US Government, but an open hand extended by friends. It is a chance to move forward. pic.twitter.com/fBs5H32wyD
— Edward Snowden (@Snowden) October 29, 2015
Адвокатите на Сноудън са отбелязвали неколкократно желанието му да се завърне у дома, след като избяга от САЩ първо в Хонконг, а оттам – с полет на руската „Аерофлот“, кацна в Москва през лятото на 2013 г.
31-годишният Сноудън живее вече две години в изгнание в Русия, след като разкри мащаба на световната програма за тотален онлайн шпионаж, която включваше и подслушването на световни лидери.
Той обяви публично секретни документи и позволи да бъдат публикувани извън САЩ. Сноудън все още чака 21 страни да решат дали ще му предоставят убежище – след отправени молби до тях.
През 2014 г. няколко изследвания анализираха стотици случаи на тероризъм в САЩ и заключиха, че събирането на данни от телефонни разговори на АНС не е оказвало съществено влияние при разкриването на терористични заговори.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.