Дилма Русеф на среща с делегати на социалното движение
©EPA/БГНЕС
На фона на исканията за оставка на левия президент на Бразилия Дилма Русеф, бизнес лидерите я подкрепиха – въпреки идеологическите различия призивите за освобождаването й от поста ги притесниха и те побързаха да я подкрепят за изненада на мнозина, предаде Reuters.
Бизнесът се опасява, че евентуален импийчмънт би довел до период на дълбока несигурност и спад и свиване на икономиката с до 2% още тази година.
Мълчаливата подкрепа на големите играчи и несигуната сделка с разбунтувалия се Сенат помагат на Русеф да оцелее в сериозна криза, едва 7 месеца след встъпването й в длъжност за втори 4-годишен мандат.
„Импийчмънтът е болезнен процес, който влияе на политиката и бизнеса във време, когато Бразилия се мъчи да си върне доверието от чужбина“, обяви Аленкар Бурти, президент на Федерацията на търговските камари на щата Сао Пауло – с над 200 000 членове предприемачи.
По думите му сега е важно да се спаси страната и решението, което ще се намери, да надделее над личните интереси.
Въпреки че други бизнесмени заявиха пред законодателите, че свалянето на Русеф от власт ще помогне на Бразилия да си върне доверието, голяма част от тях не смятат, че от него ще има полза заради несигурността.
По-рано този месец най-големите групи на индустриалци и най-мощната медийна корпорация – „Глобо“, призоваха за сделка между политиците, която да подсигури стабилност.
Едрият бизнес може и да не иска да Русеф да бъде свалена от власт, но много от инвеститорите се надяват отслабването на държавата да я принуди да се откаже от плановете й за пряка намеса в икономиката.
Под натиска на Конгреса миналата седмица тя възприе благоприятния за бизнеса дневен ред, предложен от председателя Ренан Кальейрос. Дълго време за него настояваха компаниите, които страдат от печално известната бюрокрация и сложната данъчна система.
Сред предложените промени са ускорено издаване на екологични разрешителни, опростяване на налозите и по-високи гаранции за бизнеса при договори с държавата.
Планът, който ще се обсъжда в Сената, може да свали разходите на фирмите – от търговците на дребно до добивните предприятия и инженерните компании.
Макар Русеф миналата седмица да си подсигури политически и съдебни победи, които правят гласуването на импийчмънт малко вероятно в краткосрочен план, скандалът все още не е утихнал. Политическите й противници настояват, че тя е взела незаконни дарения в хода на предизборната си кампания и е манипулирала публичните разходи.
Социологическо проучване на агенция Datafolha от 6 август показва, че двама от всеки трима бразилци искат тя да бъда свалена. Рейтингът на одобрението на Русеф е спаднал до 8%, а популярността й – до най-ниските нива за президент, откакто Бразилия се върна към демокрацията преди 30 години. Стотици хиляди граждани на южноамериканската страна излязоха на протест по улиците на 16 август с искане за импийчмънт.
Скандалът вече повлия негативно на бизнеса.
През второто тримесечие броят на компаниите, които отхвърлят възможността за инвестиции през следващите 12 месеца, е надхвърлил този на обмислящите нови капиталови инвестиции. Това е най-слабият резултат от началото на проучванията за инвестициите в бизнеса на фондация Getulio Vargas от 2012 г. Политическата криза кара компаниите да са предпазливи спрямо нови вложения, смята водещият координатор на изследването Алоисио Кампело.
Русеф е от лявата Работническа партия и трудно контролира пъстрата управляваща коалиция, както в Сената, така и в долната му камара, където мнозинството е на партията на Бразилското демократично движение. Тя има нужда от бизнеса на своя страна. В бурните години на бразилската демокрация бизнес елитът традиционно е скритата сила зад сцената.
Отношенията на Русеф с големите предприемачи са обтегнати още от първия й мандат през 2011 г. Въпреки че в него тя отпусна десетки милиарди долари евтини заеми за експанзия на бразилския бизнес в чужбина, участието й в договорите на производителите на енергия и налагането на ниски нива на възвращаемост в инфраструктурата разгневи много мениджъри.
След преизбирането й през октомври 2014 г. Русеф намали намесата си в икономиката и избра по-праволинеен подход, включващ фискални ограничения. Сега тя се надява да привлече Конгреса на нейна страна с пробизнес програмата си.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.