Правителството си поставя 18 приоритета за образование и наука: от увеличаване на средствата през нови детски градини, дуално образование, по-добро професионално образование и високотехнологични паркове, съобщи БГНЕС. Като приоритет номер 1 е посочен постепенно нарастване на средствата за образование, номинално и като процент от БВП, със стремеж за съответствие с параметрите, заложени в програма „Европа 2020“, пише изданието ден преди правителството да представи програмата си за управление.
Програмата на коалиционната власт, която включва ГЕРБ, Реформаторите, АБВ и Патриотичният фронт стъпва на програмната декларация на правителството от началото на ноември 2014 г.
Като главна цел за първия приоритет е посочена привеждане на средствата за образование в съответствие с параметрите, заложени в Стратегията на ЕС за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж „Европа 2020“. Изброените мерки за това са: Увеличаване на средствата за образование в номинално изражение и като процент от БВП; Достигане на национална цел за разходи за научноизследователска и развойна дейност до 1.5% от БВП съгласно националната цел по Стратегията на ЕС за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж „Европа 2020“; Конкурсни схеми на Фонд „Научни изследвания“, Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, Хоризонт 2020, COST и др. Друга цел е подобряването на условията за модерни образователни услуги.
Вторият приоритет в образованието е ново законодателство за осъществяване на реформа в системата на средното и висшето образование. Целта е усъвършенстване на нормативната уредба в системата на предучилищното, училищното и професионалното образование, както и разработване на нормативни документи, регламентиращи системата за квалификация на педагогическите кадри; въвеждане на държавни образователни стандарти (ДОС) за учебно съдържание, ориентирани към постигане на ключови компетентности за учене през целия живот; Осигуряване на нормативни условия за въвеждане на дигитални методи за оценяване на постиженията на учениците; Подобряване на нормативната рамка за развитие на висшето образование.
Трети приоритет е усъвършенстване на системата за финансиране и контрол на предучилищното и училищното образование. Целта тук е усъвършенстване на системата за финансиране, контрол и отчетност на предучилищното и училищното образование.
Като 4-ти приоритет за развитието на образованието е посочен разкриване на нови детски градини и въвеждане на иновативни форми на организация за ранно образование на децата в предучилищна възраст. Цел за това е осигуряване на достъп до качествено и модерно образование за децата.
5-ти приоритет е равнопоставеност и конкуренция на всички форми на училищно образование и улесняване на валидирането на знанията и уменията на учениците. Целите са осигуряване на условия за равнопоставеност на формите на обучение в училищното образование; Развитие на системата за обучение на възрастни чрез отваряне на училищата за неформалното обучение и реализиране на Стратегията за учене през целия живот.
Шестият приоритет за образованието е ангажиране и съпричастност на учителите и учениците, и родителите в управлението на училищата. Тук ключово е постигането на диалог и ангажираност на заинтересованите страни в образователно-възпитателния процес и изграждане на училищна общност.
Приоритет номер 7 е по-добри условия за професионално образование и обучение, съответстващо на потребностите на региона и изискванията на пазара на труда. Целите са осъвременяване и модернизиране на условията за материална осигуреност на професионалното образование и обучение за провеждането му в съответствие с потребностите на региона и изискванията на пазара на труда; Хармонизиране на връзките между професионално образование и бизнес.
Приоритет номер 8 е акцент върху възпитанието и обучението, които формират национално самочувствие и патриотичен дух сред децата и младежите. Тук целта е формиране на национално самочувствие и патриотичен дух сред децата и младежите.
Приоритет номер 9 е приоритетно развитие на българската наука и иновации и прилагането им за развитие и модернизиране на българския бизнес. Целта е ясни, обективни и дългосрочни критерии за периодично отчитане и оценка на научната дейност в научните организации в България, както и стимулиране на частния сектор за участие в научната дейност; засилване на интеграцията между елементите на „триъгълника на знанието“; Модернизацията на аграрния бизнес чрез засилване ролята на селскостопанската наука.
Приоритет номер 10 за образованието е връзка между средното образование и пазара на труда – подобряване на качеството на професионалното образование чрез активно въвеждане на дуалната система – обучение чрез работа. Целите са подобряване на заетостта и качеството на работната сила чрез въвеждане на обучението чрез работа (дуално обучение) в системата на ПОО; Подобряване качеството на професионалното образование и намаляване на младежката безработица.
Създаване на устойчив механизъм за взаимодействие между висшите училища и бизнеса. Възможност за висшите училища да постигат положителни икономическа резултати от разработени от тях научни продукти и иновации е приоритет номер 11 за образованието. Целта е подобряване на сътрудничеството между висшите училища и бизнеса; Развитие на научния потенциал чрез създаване на привлекателни условия за научна кариера, професионално израстване, квалификация и специализация на учените.
Приоритет 12 е повишаване на качеството на висшето образование и конкурентоспособността на българските висши училища в рамките на общоевропейското образователно пространство. Целта за това е прилагане на Европейската квалификационна рамка за учене през целия живот; Стимулиране на транснационалната мобилност и на междуинституционалното сътрудничество между висши училища и научни организации от България и от страните от Европейското икономическо пространство; Въвеждане на контролни механизми от страна на държавата, които да гарантират предлагане на качествено висше образование от всички висши училища и реално прилагане на критериите за получаване на образователна и квалификационна степен „бакалавър“ и „магистър“ и на образователна и научна степен „доктор“; Стимулиране интернационализацията на висшето образование – превръщане на България в силен и привлекателен регионален център за модерно висше образование с европейски профил, атрактивен за студенти от Европа и света; Създаване на условия за модерни образователни услуги.
Приоритет 13 е въвеждане на външна програмна акредитация на висшите училища от европейски акредитационни институции – членка на enqa и eqar.
Приоритет 14 е поетапно обвързване на минимум 50% от субсидията за обучение с качеството на образованието. Тук целта е въвеждане на устойчив финансов модел за издръжка на обучението във висшите училища, основан на комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с пазара на труда. Усъвършенстване на механизмите за оценка на качеството на обучение и съответствието му с пазара на труда.
Като приоритет 15 е записано постигане на високо качество на научния продукт чрез ориентиране на държавното финансиране на научни изследвания към проектен принцип и стимулиране на взаимодействието между бизнеса и научните организации.
Реформа във Фонд „Научни изследвания“, за да се гарантира прозрачност на конкурсите, и задължителен мониторинг на резултатите през целия период на реализация на проектите – това е приоритет 16 в програмата на правителството.
А изграждането на високотехнологични паркове и центрове за върхови научни изследвания, иновации и трансфер на технологии към българската индустрия е 17-ият приоритет. Като последен – 18-и приоритет за образованието е записано насърчаване на съвместни изследвания между научни организации, висши училища и предприятия. разработване и реализиране на програми за активно сътрудничество между научните институции и училищата на всички нива.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.