Европейският парламент приветства прекратяването на проекта „Южен поток”, съобщи РИА Новости, позовавайки се на резолюция на ЕП за ситуацията в Украйна.
„Приоритет трябва да бъде даден на този проект за газопровод, който да диверсифицира енергийните доставки в ЕС, следователно ЕП приветства спирането на „Южен поток“, се казва в документа.
В началото на декември Русия обяви отмяната на изграждането на проекта „Южен поток“, който трябваше да мине по дъното на Черно море и да „акостира“ в България, след което по суша тръбата трябваше да мине през Сърбия, Унгария, Австрия и Италия.
Вместо „Южен поток“, обяви руският президент Владимир Путин през декември в Анкара, Русия обяви нов проект, вече популярен като „Турски поток“ – от началната точка на руското крайбрежие на Черно море до Турския бряг.
Макар че проектът все още не е формално денонсиран от „Газпром“ в съвместните проектни компании с другите държави по проекта (българската е „Южен поток България“, в която акционер е Българският енергиен холдинг), на 14 януари руският газов доставчик потвърди категорично, че проектът е приключил.
Това стана на среща между шефа на „Газпром“ Алексей Милер и вицепрезидентът на Европейската комисия по енергийната политика Марош Шефчович. След срещата еврокомисарят коментира, че е удивен от решението, защото е пристигнал в Москва да обсъди с „Газпром“ възможностите за югоизточна Европа след спирането на проекта.
Милер препоръча на ЕС да побърза със създаването на газопреносна инфраструктура за получаване на синьо гориво по трасето през Турция. „За да се спазят сроковете, работата по изграждането на новите газопроводи в страните от ЕС трябва да започне още сега“, заяви Милер. По думите му Европа е информирана за това и нейна задача е да създаде необходимата газопреносна инфраструктура до границите на Турция и Гърция.
Брюксел още не е решил за доставки от Турция
Европейската комисия ще вземе окончателно решение във връзка с плана на „Газпром“ да пренасочи транзита на газ от Украйна към Турция, след като направи детайлен анализ на икономическите, регулаторните и правни аспекти, както и на последиците от новия проект. Това обяви говорителката Шефчович Ана-Кайза Итконен.
Без да коментира идеята за газов хъб в България, Итконен подчерта, че трябва да бъдат разгледани всички варианти за газови доставки от Русия.
Европейската комисия призовава „Газпром“ да остане в диалог с Европейския съюз и да разгледа всички варианти за доставка в Югоизточния регион.
Има широк консенсус за енергийната интеграция на този регион, както и за диверсификацията на доставките. Създадената през декември работна група на високо равнище скоро ще проведе първата си среща в София и ще разгледа всички предложения и идеи, които бяха дадени напоследък, съобщи Итконен.
При всички случаи Еврокомисията очаква руската страна да спазва задълженията си по сегашните договори за доставка на газ, добави говорителката.
Комисията все още не е обсъждала с Турция проекта „Турски поток“, очаква се повече яснота за него да има след предстоящите днес в Брюксел разговори с турския премиер.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.