Спадащите цени на петрола сложиха край на сладоледа с вкус… на пъстърва. Един от най-известните салони за сладолед в света – „Коромото“ (Coromoto), в град Мерида, Венецуела, прочут със своите 900 вида сладолед, затвори в най-натоварения си сезон през ноември заради недостиг на мляко, пише Bloomberg в анализ по темата за петролните цени. А мляко нямаше поради скоростта, с която растеше инфлацията в Венецуела – най-бързата в света, достигнала до 64%.
Мляко се намира трудно в нормалните магазини във Венецуела, а на черния пазар цената му се е увеличила шест пъти през последните месеци, което прави непечелившо предлагането на сладоледи с всичките екзотични 863 аромата – от кафе до бира.
Това е тежкото положение на една страна, производител на петрол. Венецуела е член на ОПЕК. В същото време консуматори като САЩ се възползват от спадащите цени. Камионите, които горят повече бензин, са изпреварили по продажби автомобилите през декември – за първи път от 2005 г., според данни на Automotive Group Уорд.
Как ще изглежда светът при цена на петрола от $40 за барел
Най-големият срив в енергийните цени от глобалната рецесия през 2008 измести богатството и властта от автократичните петролни държави към потребителите от индустриалните страни, които могат да направят света по-безопасно място, според доклад на Berenberg Bank AG.
Доминираните от САЩ доставки на шистов петрол и газ, отслабналото азиатско и европейско търсене и по-силният долар свалиха нефта на 5.5-годишно дъно, а ако се потопи под $40 за барел ситуацията просто „не подлежи на обсъждане“, каза Роб Хауърт, старши инвестиционен стратег на US Bank Management Wealth, която управлява около $120 милиарда.
„Цените на петрола са основната тема за 2015 г. и ще имат сериозно отражение“, казва Кенет Рогоф, професор по икономика от Харвардския университет.
Ниските цени
Петролът сорт Брент спадна до $50.52 за барел вчера – най-ниската му цена от април 2009 г. През 2014 г. цените на нефта са спаднали с 48% след три години на възход и най-високи средни цени в историята. Бенчмарковият за САЩ лек суров петрол WTI (West Texas Intermediate), потъна до $47.93 вчера, което е спад с 55 процента от най-високото му ниво през юни.
Цените ще останат ниски за цялата първа половина на 2015 г., каза Гарет Люис-Дейвис, анализатор в BNP Paribas в Лондон. Ако цената падне до $39 за барел, може да стигне и до $30 за барел, смята Уолтър Цимерман, главен технически стратег за United-ICAP в Джърси Сити, Ню Джърси. „Когато цените са на дъното, това се основава на едно емоционално решение, не се базира на търсенето и предлагането, така че гарантирано ще се прекали в неблагоприятна посока“.
Най-големият победител ще бъдат Филипините, чийто икономически растеж ще се ускори до 7.6% средно през следващите 2 години, ако петролът падне до $40. Но ръстът на Русия ще се свие с 2.5% спрямо същия период, според анализ на 45 национални икономики, направен от Oxford Economics Ltd. през декември.
Инфлационен ефект – дефлация
Най-големият печеливш сред развиващите се икономики е Хонконг, докато Саудитска Арабия, Русия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) са засегнати най-силно, според Oxford Economics. Едно от опасенията на централните банкери е ефектът, който спадащите цени на петрола оказват върху инфлацията. Ако цената на нефта се понижи под $60 за барел през това тримесечие, глобалната инфлация ще достигне нива, невиждани от времената на световната рецесия, приключила през 2009, смятат от JP Morgan Securities LLC. Тяхната прогноза е, че глобалната инфлация ще достигне 1.5% през първата половина на 2015 г., докато продължителната слабост на петролните цени предполага тя да е 1%.
В еврозоната вероятно ще станем свидетели на отрицателна инфлация (за декември има дефлация от 0.2% – за първи път от 2009-а насам), докато в САЩ, Великобритания и Япония нивата ще спаднат до около 0.5%. В името на ценовата стабилност, целта на Федералния резерв е 2% инфлация. На развиващите се пазари инфлацията също ще спадне – макар че слабите валути и политики, насочени към забавяне на ефектите върху цените на дребно може да задържат намалението й. Що се отнася до растежа, една дълготрайна цена от 60 долара за барел ще добави 0.5% към глобалната брутен вътрешен продукт, изчисляват от JP Morgan Securities LLC.
„Нека да не забравяме едно – ако цените на петрола продължават да падат, това е лошо за инфлацията. Очаква се цените да се понижат още през януари. А дефлацията е най-лошото, което може да се случи – потребителите ще спрат да купуват, надявайки се, че утре продуктите ще бъдат по-евтини“, казва анализаторът Робърт Халвер.
Петрол и политика
Макал че евтините горива стимулират глобалната икономика, те работят в обратен план при правителства, зависими от приходите от продажбите им, тъй като ограничават бюджетните разходи и свиват социалните плащания, казват от Citigroup Inc.
Така неща, които са изглеждали немислими до този момент, вече не изглеждат така. Байрън Уайн, вицепрезидент на Blackstone Group LP, прогнозира, че руският президент Владимир Путин ще подаде оставка през 2015 и Иран ще се откаже от ядрената си програма. Техеран вече изгуби десетки милиарди долари от петролните си приходи заради санкциите на Запада и години на лошо икономическо управление от бившия вече президент Махмуд Ахмадинеджад.
Президентът Хасан Рухани, избран, за да сложи край на глобалната изолация на Иран, се сблъска с отслабваща валута и спад на фондовите пазари. Иранските власти предупредиха за орязване на бюджетни разходи в бюджета, който е правен при цена на петрола от 72 долара за барел. Дори и тази прогноза се оказа твърде оптимистична.
Руската икономика може да се свие с 4.7% през 2015 г., ако петролът стигне $60 за барел в рамките на „стрес сценарий“, заяви руската централната банка през декември. Резкият спад в цените на суровия петрол предизвика разпродаване на рублата и руската валута се понижи до рекордно ниски нива спрямо долара през миналия месец, като изгуби 46% за миналата година – най-лошото й представяне от 1998 г., когато Русия имаше проблеми с дълга.
Руската мечка
„Рискът е, че, като лошо ранена и свряла се в ъгъла мечка, Русия може да се окаже по-агресивни в своето растящо отчаяние, заплашвайки световния мир и на европейските икономически перспективи“, заявява Холгер Шмидинг, главен икономист на базираната в Лондон Berenberg bank. Все пак „един масиран удар върху икономическия потенциал на Русия би трябвало – с течение на времето – да намали вероятността, че Русия ще води друга война“.
Производството на нефт в Русия нарасна до постсъветски рекордни нива миналия месец, за да покаже, че изпомпването на най-големия източник на приходи досега не е бил повлияно от американските и европейски санкции и срив на цените. Русия повиши производството до 10.667 милиона барела на ден, според предварителни данни от Министерството на енергетиката на 2 януари. Глобалното потребление на петрол е 93.3 милиона барела на ден – според оценка на Международната агенция по енергетика за 2015.
Венецуела, която разчита на нефта за 95% от експортните си приходи, е заплашена от несъстоятелност, казват от Jefferies LLC. Цената на застраховката на 5-годишните й облигации се е утроила от юли, отбелязват от Citigroup. Президентът Никола Мадуро посети Китай, за да обсъди финансиране, а се очакват пътувания и до други държави-членки на ОПЕК, за да бъде изработена стратегия за ценообразуване. Организацията, която обединява страни-производителки на петрол, вече реши на последната си за миналата година среща във Виена, че няма да намалява добива.
Инвеститорите
Съединените щати, които са нетен вносител на петрол, ще ускорят икономическия растеж до 3.8% през следващите две години при цени от $40 за барел, в сравнение с 3% при цена от $84, показва проучване на Oxford Economics. Насърчаването на потребителското търсене е своеобразна компенсация за намалените инвестиции на петролните компании, които орязаха разходите си с 20 до 40% заради ниските цени.
Докато по-евтиният нефт помага на потребителите, бизнес разходите имат по-голям ефект върху акциите, а петролните компании вече показаха склонност да свиват инвестициите. Цена на петрола от $50 за барел може да „отреже“ $6 от печалбите от акция в индекса S&P500 тази година, смятат Савита Субраманиан и Дан Сузуки, стратези от Bank of America Corp.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.